1.5 yıldır çalıştığım iş yerinden anında istifa etmek Hk.

Merhabalar,

İş yerimden istifa edeceğim ancak o kadar gerildim ki muhtemelen bu anlık gelişecek bir durum yani ayın x günü gelecek karşılarına geçeceğim benim istifa dilekçem bu ben istifa ediyorum diyerek oradan çıkıp yoluma bakacağım ancak denen o ki ihbara uymazsam benden kesermiş dört hafta da ihbar süresi varmış. Mecbur muyum ihbar süresinde çalışmaya?

mecbur değilsin ama çalıştığın ayın parasını alamazsın, o raddeye getirirlerse istifa dilekçeni noter yoluyla yollarsın, ihbar süresi boyunca da işe gelir oturur akşam evine dönersin. dilekçeyi elden verirsen işleme koymama ihtimalleri var. dilekçeyi de avukat yazarsa mobbing vs varsa ve kanıtlayabiliyorsan haklı olarak iş akdimi feshediyorum dersin, bu sayede üstüne kıdem tazminatını onlar ödemek zorunda kalır.

Bence olması gereken sözlü olarak dile getirip karşılıklı anlaşarak ayrılmak.
  • kimlanbu  (07.08.24 09:08:18)
+1 orange

İhbar süresinde hiç çalışmak istemezsen ve onlarda çalışmaya zorlarlar ise parasını ödeyip çıkabilirsin diye biliyorum. Sakin ve kavgasız ayrılın. Çıkış kodunuza ahlâk koduyla ilgili bir madde girmesinler.

EK: Kurumsal ve büyük firmalar bir önceki iş yerini arayıp senin hakkında bilgi topluyorlar. Bir sonra çalışacağın iş yerini düşünüp buradan düzgün ayrılman senin için en hayırlısı olur.
  • HellKeePer  (07.08.24 09:08:39 ~ 09:12:20)
Bu arada 1,5 yıldan sonra ihbar süresi 6 hafta

  • namandigurai  (07.08.24 09:22:09)
0-6 ay çalışmışsanız 2 hafta,
6-18 ay ibe 4 hafta,
18 üstü 6 hafta
ihbar süresi var. Siz istifa ediyorum derseniz patronun hakkı, patron işten çıkarırsa sizin hakkınız bu çalışma. Bu zaman boyunca günde 2 saat iş arama izni hakkınız var. Yoksa, işveren ayın 1'inde geçen alın maaşını ödedi ve siz de o gün istifa edip bir daha gitmezseniz ihbar süresi kadar zamanın brüt ücreti borçlu olursunuz.
  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (07.08.24 09:43:01)
1- her maasli calisan 4857 sayili is kanununu en az bir kere okumali ve onemli yerlerinin altini cizmeli
okumaniz gereken maddeler: 17 ve 27

  • bay b  (07.08.24 10:57:08)