ankara'da kira durumları - fikir/öneri

iyi akşamlar dostlar,

şu an ben incesu caddesi üzerinde, kolej durağına koşarak 7-8 dakika mesafede oturuyorum. evin bir odası kilitli ev sahibinin eşyaları filan var. onun dışında iki oda bi salon. eşyalı. benim için konum olarak ideal. sıhhiye, kızılay, cebeci, medeniyetin merkezi kurtuluş parkı vs. hepsine yakın yani ben seviyorum.

kiramız 15 liraydı ama eylülde ev sahibi geri geleceği için ayrılacaktık. ben açıkçası üzülmüştüm, devam etmek isterdim. salonu kendime aldım, iki odayı kiraya verdim, faturalarla beraber ayda 6 lira ya ediyor ya etmiyordu.

bu arada iki arkadaşım da ayrılmak istediğini söyledi. birisi yeni staj yerine uzak kaldığını söylüyor, diğeri ortak alan olmadığı için bunalmış ve pek ısınamamış eve. çok üzerinde durmadım, zaten ağustos kirası verildi, ne aceleniz var olm ben ankara'ya dönünce birlikte bakarız veya ayrı ayrı yolumuza devam ederiz dedim, öyle bıraktık.

bugünse ev sahibi aradı, gelemeyeceğini ve dolayısıyla istersem altı ay hatta daha fazla kalabileceğimi söyledi FAKAT kaldığı yerdeki ev sahibi 25 bin yapmış kirasını. kendisi de eşi de öğrenci ve bu evin kirasıyla yaşıyorlar, o yüzden başka şansım yok diyor. iyi çocuk ben seviyorum, "emlakçılarla da görüştüm, inan abi 30-35'e bile veririz dediler ama ben mümkün olursa senin devam etmeni isterim, sana güveniyorum, bu işlerle uğraşmayı hiç istemiyorum tekrar" dedi yalanı varsa günahı boynuna.

şimdi önümdeki seçenekler şöyle,

* eylül başında bir ya da iki ev arkadaşımla beraber yeni ev arayışına girmek. bu durumda taşınma masrafı, emlakçı bedeli, depozito bedeli vs. masrafı olacak. altından kalkmam çok zor.

* "herkes başının çaresine baksın" deyip evi kapatmak, ev sahibine kiracı bulmasını söylemek, bavulu toplayıp sil baştan ankara'da eşyalı oda, yanına çıkabileceğim bir ev arkadaşı aramak.

* bu zammı bir şampiyon gibi kabullenmek, iki kişi daha bulup kelle başı 8333 liradan devam etmek. yalnız son seçeneğin riski şu ki herkese ait sadece birer oda var, bi de banyo-mutfak-balkon var. kısacası gerçek anlamda "başını sokacak oda" söz konusu ve buna 9 bin lira verecek DÜZENLİ GENCO AKIŞI sağlayabilir miyim bilmiyorum... "salonu boş bırak şerefsiz sen lord musun" derseniz o zaman bi odayı ben alırım, bi odayı kiralarım ama bu sefer adam başı 12.5 lira olur kira. kimseye faydası yok.

en bombası da benim aylık net gelirimin şu an 17-18 bin lira civarında olması. devam ettiğim iş online olduğu için özellikle akşamları müsait olabilirim, ikinci bi iş daha bakacağım ankara'da (öğrenciyim hala o yüzden tam zamanlı mümkün değil). yani akşamları bi barda garsonluk yapsam bile hiç değilse 30'a yaklaştırabilirim diye düşünüyorum toplam geliri. ama işte daha elimde bi şey yok, bunlar hep risk.

***

şu durumda sizce ne yapmalı? kısacası fakirim ve ankara'da yaşamam gerek. halihazırda evim ve aramın iyi olduğu bir ev sahibim var, hiç düzenimi bozmayabilirim fakat 15'ten 25'e artış çok geliyor gözüme...

diğer taraftan çıksam ne yapacağım onu hiç bilmiyorum. buraya pahalı deyip sonra hiç istemediğim bi yerde anlaşamayacağım birileriyle 11 bin liraya oda için el sıkışmaktan korkuyorum.

şu anki ev arkadaşlarımı çok seviyorum ama onların da şu an staj/okul yerleri ters düştü, muhtemelen üçümüz birlikte devam edemeyeceğiz; ben onlara uyarım ama onlar birbirlerine uymaz.

dişimi sıkıp risk alıp burda devam etmeli miyim sizce yoksa pavlike münih deyip bavulumla yollara mı düşeyim tekrar?

piyasalar nasıl şu an, neblim iki ay sonra çok pahalanır mı? ya da sizce ev sahibim gerçekten bu daireyi 30-35'e okutabilir mi yoksa ben kalayım diye dümen mi yapıyor?

daire nasıl bilmiyorum ama bence 35 palavra. 25 de çok geldi bana. semt sorun değilse kiraların daha düşük olduğu bi semte bakabilirsin.

  • jelly bear  (05.08.24 21:09:11)
olm 30 yaşında adamım, özel yurtta tek kişilik oda her zaman ev arkadaşlığından daha pahalı olur. ayrıca istediği kira fazla olabilir, ona bi şey diyemem, soruyu zaten o yüzden sordum ama allahın ankarası dediğin yer türkiye'nin başkenti ve ev hem halihazırda yaşadığım hem de okula yürüyerek gidebileceğim mesafede.

  • mark greg sputnik  (05.08.24 21:27:55)
kira sözleşmen yok mu ? direkt 15-25 yapamaması lazım kanunen. bu yüzden 20 gibi zorlayabilirsin belki. ardından da gene 7k civarı odaları kiraya verirsin. ihtiyacı olan için 7k düzgün ev kaçırılmayacak bir fırsat.

  • orpheus  (05.08.24 21:39:26)
bana biraz ev sahibi sıkıyor gibi geldi. oturduğun muhitteki evlere sahibindenden bak bakalım tavan-taban kira neymiş bir fikir elde edersin ki ben sanmıyorum kurtuluşta evler 30-35'ten gitsin. ayrıca burda devam etsen 6 aydan sonra ne yapacaksın? tekrar ev araman gerekecekse şimdiden başka ev bulmak mantıklı bence. gün geçtikçe kiralar artıyor.

  • sparky  (05.08.24 21:41:38)
sözleşmemiz yok. ben buraya aslında birinin yanına diye gelmiştim. sonra o başka bir şehirde iş bulunca kendim üstlendim. o yüzden bir nevi ev bana kalmış oldu. resmi olarak hiçbir sorumluluğum yok. haliyle yaptırım gücüm de yok.

  • mark greg sputnik  (05.08.24 21:42:48)
Muhitin gayet güzel ve avantajlı. Evden çıkma. Ama verdiğin para zaten güncel rakamlara yakın, konuş indirim yapsın sende kalmaya devam et.

  • primetime  (06.08.24 03:24:30)
aylık gelirin çok düşük olduğu için lükslerinden vazgeçmek demek. sıfırdan eve geçmek zaten şu aşamada imkansız gibi. hem ekstra masrafı çok hem de 25ten aşağı ev bulamazsın ki yine. ama aynı evde kalsan sürekli hem kiracı olacaksın hem kendine kiracı bulmaya çalışacaksın, boşa stres. yerinde olsam uygun fiyatlı ev arkadaşlığı arardım başka yerde.

  • elorelia  (06.08.24 08:44:21)
üstte yer alan yorumlar çok doğru, ev sahibine söyle 25 bin çok fazla 20 bine anlaşın. Emlakçının 35 bin demesiyle 35 bin olmuyor öyle.

  • uzaydan kumanda  (06.08.24 08:57:59)
Neden ayri ev diye zorluyorsun bu durumda. Annen vardi diye hatirliyorum. Yalniz mi degil, evi musait mi degil. Bir sure aileden birinin yanina tasinip isini, duzenini kur. Bu sekilde hayatta kaliyorsun sadece. Ha mecbursan tamam ama varsa kalabilecegin bir yer su ev/oda kiralama macerana bi sure ara ver. Biraz kendini topla.

Onun haricinde 20ye baglamaya calisirdim. Yoksa da oda arardim evden cikip. Sonucta ev arkadaslarinin yari yolda birakma olasiligi olacak hep.
  • Kittie  (06.08.24 09:05:17)
"6 ay daha kalabilirsin" kismi cok kotu. Ev sahibi kira artisi yapiyorsa sana en az 12 ay ekleme vermeli. 6 ay sonra ev bakmak zorunda kalacaksan simdi cik bence.

"emlakçılarla da görüştüm, inan abi 30-35'e bile veririz dediler" - kismina hadi oradan diyorum. bir odasi kilitli, ev sahibi esyasi bulunan daireye kimse full piyasa kirasi odemez.
  • hot potato  (06.08.24 18:20:53 ~ 19:28:07)
@kittie, annem başka şehirde yaşıyor. benim okula gitmem lazım. yoksa evet onun yanına yerleşebilirdim, açıkçası şikayetçi olacağım bir şey de değil. maddi açıdan büyük rahatlık sağlardı. ama işte insan hem başka yerde "bi şeyler" yapmakla uğraşıp hem de salak olunca böyle oluyor :/

  • mark greg sputnik  (06.08.24 18:36:29)