Amerika sınırında kaçak geçişe polis neden müdahale etmiyor

Merhaba videolar izliyoruz. Bir şekilde Meksika’yı geçiyorlar hadi orada kartel var takip gevşek. Amerika neden tedbir almıyor. Tamam duvar var ama ne bilim sınırı geçiyorlar polis gelip onları alıyor ve kampa götürüyor. Ne bilim duvarı iki katına çıkar, gelenleri geri Meksika’ya gönder, sınır dışı et. Falan filan. Neden?

iltica hakkı her ülkede var ama abd'nin sınır bağlantısı bu yönden savunmasız kılıyor. işin bir uluslararası hukuk boyutu var.

demokratların seçmen devşirme stratejisi de etkili.

ancak iş gücü ihtiyacına gelirsek bu pek doğru değil. türklerden iltica edenlerden doktor, diş hekimi, mühendis bile var. bunlar ortalama abd vatandaşından çok daha avantajlı. vergi ödemeden direkt sisteme tabii olacaklar.

ancak bu şekilde giriş bedava değil. kartele verilen para ve iltica sonrası iş bulana kadar 1 yıl cepten yenilecek bir süreç. bu kadar parası olanın bu yola girmesi bence baştan sorunlu.

abd'de düzgün bir iş bulmak çok kolay değil. vasıfsız iş çok. bu vasıfsız işlerde çalışan saatlik asgari ücret alıyor. vergi ve sağlık sigortası sonrası eline geçen parayla yaşaması için haftada 7 gün, günde 10 saat çalışması lazım. Uber vb. de aynı şekilde. İltica eden Türklerin çoğu iyi durumda değil.
  • ferenc  (05.08.24 20:01:48 ~ 20:04:49)
Hukuk devleti oldukları için sınırdaki görevliler prosedür neyse onu uyguluyorlar.

Genel politika olarak da vasıfsız işçiliğe gerçekten ihtiyaçları var. Sınırdan geçen insanlar kimsenin yapmadığı işleri yapıyorlar
  • hebanon  (05.08.24 20:24:05)
Kendi yasaları sınırı geçip ABD topraklarına adım attıktan sonra yaptırım uygulamayı engelliyor ama mesela okyanustan falan gelmeye çalışan olursa vuruyorlar.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (05.08.24 20:32:01)
youtube.com

Peter santanello meksika sınırı bölümleri çok iyi, listede 9,9 milyon izlenen videodan başla
  • grimavi  (05.08.24 21:22:26)
ABD çok büyük ülke. Sadece çiftliklerde bile onbinlerce isci ihtiyacı var

  • alimcgraw  (06.08.24 00:08:54)
Etmeleri için bir sebep yok. Amerika'nın yüz ölçümü Çin'den biraz daha küçük. Çin nüfusu 1,4 milyarken ABD nüfusu 330 milyon. ABD'de NYC, LA ya da Chicago gibi büyük şehirler var ama nüfusun çoğu dengeli şekilde dağılmış hâlde küçük/orta büyüklükteki şehirlerde yaşıyor. ABD'ye yasadışı giren kişi zaten Miamide villada yaşayayım diye girmiyor. Nerde ne iş olsa yaparım kafasında. Wyoming'de kuş uçmaz bir kasabadaki markette, Nebraska'da bir tarlada ya da Montana'da bir inşaatta çalışacak insan lazım ve ABD nüfusu hem yaşlanıyor (Avrupa ve uzak doğu kadar olmasa da), hem de bunları yapacak yeterli insan bulamıyorlar. Bu kadar geniş alanda binlerce ufak şehirde basit işleri yapacak kişiler için yetişmiş ya da yetişebilecek insan gücü kullanmak yerine gelen mültecilere okey diyorlar. Mülteci olmakla suç işlemek arasında bir korelasyon da yok ABD'deki istatistiklere göre. Bu yüzden sınıra duvar inşa etmek falan hep halkın gazını almaya yönelik saçma vaatler. ABD tarihi boyunca olduğu gibi şu an da dışarıdan gelecek hem vasıflı hem vasıfsız göçe muhtaç

  • nundu  (06.08.24 01:01:17)
iltica edenlerin hiçbiri çiftlikte, yarım işinde ya da ağır işlerde çalışmıyor. bu işler için abd'nin tarım işçisi istihdam vizesi var. 2-3 yıl çalışma izni verip sonra gönderiyor. iltica edenler american born gibi tüm haklara sahip, sadece oy kullanamıyorlar.

turist vizesiyle takılan kekolar ancak restoranlarda saatlik 8-10 dolara paket atıyor.
  • ferenc  (06.08.24 02:35:27)
Tamamen ucuz is gucune adam lazim. Su an ny da tum bisikletle paket dagitanlar ufacik boylu latinolar. Kisin - 10 da bisiklet ustunde paket dagitacak bu adam ve saati 10 15 arasi bir sey kazanacak. Bunu hic bir beyaza yaptiramazsin, siyahiler de yapmiyor ( afrolar haric ) butun ayak isleri kacak gocmenlerin eline kaliyor ve ucuza yaptiklarindan maliyetlerde asagida kaliyor. Ciftlikte domuz pisligini beyaza temizletirsen ( ki yapmaz kendi ciftligi degilse kolay kolay ) saati 30 ister, ayni isi kacak meksikali $9 bile yapar haftada 7 gun gunde 14 saat calistirirsin. Sonra o steak de ny da restoranda sana $45 gelir, kacak isci olmasa $70 yersin ayni steak.

  • oscar  (06.08.24 03:23:45)
@oscar

onları yapanlar iltica edememiş kişiler. iltica eden en kötü ihtimalle doordash veya uber yapar. hiç olmadı burger king, mcdonalds.

dediğin işleri yapanlar turist vizesiyle ülkeye girmiş kamiller.
  • ferenc  (06.08.24 05:42:33)