3. Dünya Savaşı falan mı çıktı Dünyada borsalar çöktü?

Ben böyle düşüşü pandemi zamanında hatırlıyorum. Tabi sonra o düşen hisseler 10'a 20ye katlandı da neyse :)

Trump da borsalar çöktü 3.dunya savaşı çıkacak, ben seçilmezsem savaş patlayacak goygoyu çeviriyor.

İranın tehditlerini boş buluyorum. Bence Saddam Hüseyin gibi boş yapıyorlar. Nükleer sallasalar İsraile havada vururlar bence ve İranı haritadan silerler. (kaynak kaba etim)

Her neyse: pandemide en azından yerde yuvarlanan, krize giren insan videoları vardı, bir felaket vardı ya da tiyatro oynandı her neyse:

Bu sefer ne oldu ya da olacak sizce?

Dünya Savaşı boş goygoy mu yoksa cidden bir şey mi olacak?

Yahudi lobisi parayı çekiyor yorumunu okudum bir de şangay’a para aktarıldığı iddiası var bilmiyorum.

  • titanic kemancısı  (05.08.24 19:08:32)
Silkeleme.

İnsanlarda bir huy var ki yatırım yapacağı yerin alt yapısından, markaların birbirleri ile bağlantısından aradaki diğer bağlantılardan, ülkelerarası ilişkilerden habersiz sadece kazanmak uğruna bu işlere giriyor.
Ve genelde de sonu hüsran.

İçeride satın alma söz konusu olduğunda uçurulan bir haber ile bir hisse sürekli değer kazanabiliyor. Bir şey diyen sorgulayan yok.

Üsttekiler devasa masayı kurmuş yerken içerken, küçük yatırımcı ise kemdince ya 20 - 30.000 tlsini döndüren figüran rolünde.

Bu hususta birbirleri ile ortak hareket eden borsadaki tanıdıklarımı aylarca uyardım son bir iki aydır sesleri çıkmıyor. Halka arzları çok seviyorladı oysa :)

Zarar ettim kendim ettim kendim buldum.. diyen de yok şimdilik.
  • diyecevaplandı  (05.08.24 19:33:53)
Japonya ile ilgili parasal bir düşüştü bugünkü. Dünya savaşı ile ilgili bir durum degil ama politik gerginlik adım adım artıyor bence.

  • osssy  (05.08.24 19:52:01)
borsadan anlamam ama dünya gerçekten patlamaya hazır bomba şu an. daha önceki dünya savaşlarında olduğu gibi bir "paylaşım krizi" söz konusu. soğuk savaş'tan sonra tartışmasız tek kutupluluk ve abd liderliği vardı. adamlar yan bakana demokrasi götürüyor, canını sıkana ambargo uygulayıp tek kurşun atmadan ciğerini söküyordu. savaşlar sadece abd'nin istediği/desteklediği şekilde gerçekleşebiliyordu.

abd hala bir numaralı güç tabii ama karşılarında kanın kokusunu almış ayrı bir blok şekilleniyor artık. afrika'da mesela "darbe kuşağı" denen bölgedeki pek çok ülkede fransızları dehlediler, bazı yerlerde rusya nüfuzunu çok arttırdı. çin desen zaten yardırdı gidiyor. bu ülkelerin abd kadar "soft power" uygulama gücü veya propaganda etkinliği yok ama dünyanın farklı farklı yerlerinde çıkar/eksen çatışmaları güçleniyor, orası açık.

iran kolpacılıkta dünya markası olsa da "sen yine de ülkemizi küçümseme sebahattin" jsdfjdk olası bir savaşta israil'i yenemezler belki ama iran gibi bir devletin var gücüyle herhangi bir savaşa girmesi dünyayı her açıdan etkiler.

kısacası abd dünyayı hem askeri gücüyle ama daha yoğun olarak propaganda/ekonomi gücüyle yönetmişti. savaş açsan zaten açamazsın, dümdüz eder. başka türlü de karşı koyamıyorsun.

şimdiyse rusya'ya uygulanan yaptırımların bir halta yaramadığı görüldü, avrupa ne var ne yok ukrayna'ya gönderdiği için askeri olarak yetersiz, ekonomileri de zarar gördü. kısacası artık abd'nin en önemli kozları birer birer etkisini yitirmeye başlıyor. yitirmek demeyeyim de caydırıcılığı azalıyor. mesela kuzey kore hiçbir zaman abd gibi bir dev olmayacak, hiçbir şeye yön vermeyecek belki ama bu adamlar "biz neden güneydoğu asya'ya bütün cephanemizi boşaltmıyoruz?" derse, birkaç günde japonya ve güney kore'yi darmadağın etse... dünyanın hali nice olur? geriye kuzey kore kalmaz evet ama asya endüstrisi, ekonomi filan da kalmaz.

"abd bitmiş yeğenim" tarzı bir cevap olduğunun farkındayım, konuya bu kadar basit bakmadığımı ayrıca belirteyim, sadece kendimce bir özet geçmek istedim. tarafsız bakmadığımı da kabul ediyorum, ben şu an rusçuyum, yarın bir gün sadece rusya'nın hakim olduğu tek kutuplu bir dünya olursa o gün amerikancı olurum muhtemelen. ya da karşıda kim duruyorsa.

velhasıl üçüncü dünya savaşı çıkmadı, bildiğimiz anlamda konvansiyonel bir savaş hiçbir zaman da gerçekleşmeyebilir ama ortalık karışık ya. altı yaşımdan beri her türlü savaşı ve politik gelişmeyi takip ederim. abd'nin, israil'in filan bile "dur bakalım yaptık bi şeyler ama hayırlısı" gerginliği ve fikirsizliği yaşadığını (en azından bu ölçüde) görmedim.

bunlar borsaların etkilenmesiyle alakalı kısımdı tabii. dediğim gibi borsanın kendisinden anlamam. şimdi panik olduğu için çökmüştür. yarın belki çıkar. borsadır neticede hehe.
  • mark greg sputnik  (05.08.24 19:58:35)
iki yukaridaki duyurucuya ithafen: savas donemlerinde bu endustrideki firmalarin hisseleri artar yalniz, azalmaz. eger abd bitcoin alirsa bitcoin fiyatlari artar, azalmaz.

yasananlarin nedeni istihdam dusuklugu, bilancolarin kotu gelmesi, fed'in bir sey yapmamasi, abd'deki (siyasal) belirsizlik. japonya cok uzun donemdir zaten kivraniyordu, bugun patladi. ha denildigi gibi savaslar da bunun tuzu biberi oluyor. ben 3. dunya savasi gibi bir senaryoyu mumkun gormuyorum.
  • Sour  (05.08.24 20:01:38 ~ 20:06:17)