Araç kiralama hakkında fikir verebilir misiniz?

Selamlar dostlar, bu ay içerisinde istanbuldan denizliye ve aydına gideceğim iki günlüğüne. Uçak ve Otobüs biletleri uçmuşken, tek başıma ve araba konforunda yolculuk yapmak daha mantıklı geldi, fiyat farkı çok yok sonuçta. Özellikle ziyaret edeceğim birkaç farklı yer olduğundan gideceğim şehirlerde de toplu taşımayla uğraşmamış olacağım.

Fakat daha önce hiç araç kiralamadım. Dikkat etmem gereken noktalar varsa aydınlatabilir misiniz? Hangi firmayı kullanmak fp açısından daha mantıklı? Süreç nasıl işliyor? Sabiha gökçene yakınım, oradan teslim alıp yine oraya bırakabilirim. 2 günlük kiralamayı düşünüyorum. Kafamdaki rota 1000 kmyi aşıyor gidiş dönüş yaptığım senaryoda, ama farklı şehirde teslim yapılabiliyorsa giderken arabayla gidip dönerken Otobüs uçak da yapabilirim yorgunluğuma bağlı olarak.

Bu arada 27 yaşındayım ve ehliyetim 2.5 senelik.

yakın zamanda kiralamadım ama
günlük 500km limit var diye bir kural hatırlıyorum.
başka şehirde bırakma işi cezaya tabi. araç kiraladın 1000tl a şehrinden b şehrine gidip bıraktın 1500-2000 ek ödeme yapılıyordu zamanında.
online olarak bir kaç firmadan fiyat al, kafana yatıyorsa gittiğinde araç teslim alırken sağını solunu kontrol et. ufak tefek bereler için bile tutanağa eklet.
kurumsal firma ile çalış kesinlikle.
karttan ödeme alırlar, provizyon bedeli çekerler.
  • qxgviper  (05.08.24 15:33:13)
Bazı araçların km limiti 3000e kadar çıkıyor, bazılarının 700 km mesela. Araçtan araca değişiyormuş. Başka şehirde bırakma meselesi de kiraladığım şirketin Başka şehirde şubesi veya teslim noktası olması halinde oraya bırakmak aslında ama ücretinde artma oluyor anladığım kadarıyla. Teşekkür ederim :)

  • @stubborn inferno  (05.08.24 15:35:53)
- Farkli sehirde arac teslim etmek genelde arabayi geri getirmekten cok daha masrafli olur.
- Mini hasar sigorta yaptirmanizi tavsiye ederim. Riski sifirlamasa da ufak bir problemde dert olmaz.
- Gunluk km sinirlari var ona mutlaka dikkat edin.
- Kurumsal firmalar (avis, budget, enterprise, sixt, garenta), rent go ve elit car sanirim yerli ama onlar da olur.
- Bir kaza durumunda mutlaka rapor tutulmali.
- Araci alirken iyice kontrol etmenizde fayda var, video cekerek kontrol etseniz daha iyi.
  • mbond  (05.08.24 15:38:25)
sık sık kiralıyorum. aldığımdan başka yere de bıraktım. cevaplayabilirim.

şuan en uygun kiralama yapan yer avec. bir çok yerde var. pazara yeni girmişler sanırım. türkiye merkezli. başka yere bırakma ücretine bi kaç hafta önce 3bin ödemiştim. yer ve zamana göre değişmekle beraber yaklaşık 4bin lira bugünlerde. online sistemden bakabilirsin. acente daha pahalı olabilir.

europcar, enterprise, avec, avis bunlardan kiraladım hep. ufak tefek çizikler dışında sorun yaşamadım. hep uzun mesafe ve bilmediğim yollara gittiğimden full sigorta yaptırdım. bence günlük 300 verin, sigorta yaptırın. uzun yolda ne olacağı belli olmaz (not: çizik bile olsa polisi arayıp çağırmanız gerekiyor. mini hasar 5-10bin arasında değişiyor firmaya göre, ama bbugünlerde bi çizik bile bu tutara mal oluyor.)

kurumsal olmayan yerler dışında hiç kiralama yapmadım. hep olumsuz duydum. bu saydıklarım arasında hiç problem yaşamadım.

findeksinize bakarlar gittiğinizde, o önemli.
bir de rezerve yaptığınız kredi kartınız yanınızda olmalı ve sizin adınıza olmalı.

km sınırı genelde 400 oluyor günlük. üstüne para ödüyorsunuz. sözleşmede yazar. ortalama 2buçuk lira bugünlerde km başına.
  • biseysorcaktim  (05.08.24 15:46:16)
Çok teşekkür ederim cevaplar için. Sigorta yaptırırım evet söyledikleriniz mantıklı.

Bu arada kredi kartı olmak zorunda mı? Banka kartı kabul etmiyorlar mı?
  • @stubborn inferno  (05.08.24 16:07:13)
Kredi kartı olmak zorunda.
Kiralayan kişi ile kredi kartı sahibi aynı kişi olmak zorunda. Findeks puanınıza bakacaklarını söylemişler ama ben de tekrar etmiş olayım.

Bir miktar da ekstradan para çekiyorlar karttan onun çekilebilmesi için yeterince limit de olmak zorunda.
  • michael_knight  (05.08.24 16:13:22 ~ 16:14:35)
naçizane tavsiyem, sabiha'dan izmir'e uçakla gelin, oradan araba kiralayın. otoban ücreti ve benzin parası git-gel uçak parasından daha çok oluyor.

yazılanları okumadım eminim güzel şeylerdir. ben aracın her yerini video çekerek gezer, ezik ve çizikleri parmakla işaret ederim teslimden önce. sonra kıllatmasın kimse. iç koltukları falan da çekerim hatta, yasak olsa da sigara içenler oluyor. yakıyorlar sağı solu.

yolcu360, booking.com vb sitelerden mutlaka bakarım. fiyatlar daha ucuz olabiliyor. ya da ekstraları daha ucuz oluyor. kredi kartlarımda, hatta gsm hattımda bile kampanya olabiliyor. onları da mutlaka kontrol ederim.
  • bir ileti paylastim  (05.08.24 16:40:36)