eski mobilyaları boyamak

Elimde farklı farklı dolaplar var, hepsi ayrı renklerde ve uyumlu değil. Bunları aynı odaya koymayı planlıyorum ve koyduğum zamanki görüntünün pek hoş olmayacağını düşünüyorum. Bunları boyamak için zımparalamak gerekiyor mu? Ne tür bir boya ve renk seçimi şık olur?

Bir amator olarak bu tarz girisimler genelde husranla sonuclandi. Eski verniki atmak icin zimparalanir diyen arkadaslarim var ama bence de oyle olmaz, kimyasalla ve/veya kaziyi kartla falan kabasini almak lazim. O sekilde bile epey is var.

  • mbond  (05.08.24 14:47:24)
Beyaz falan yapacaksanız yapı markettekiler yardımcı olur, her çeşit şey üzerinde tutan beyaz boyalar var, lake üzerine beyaz boyadım hiç atma yapmadı ama bana verdikleri boya kendinden cilalı dediler üst katman için ek cila almadım keşke alsaydım daha parlak dururdu, beyaz üzerine çay fln dökülünce iz yapıyor cila olsaydı lekesiz olurdu.

Ben boyadım ama gözden çıkartılabilecek bir şey boyadım, boyamadanda gözükmeyen yerde denedim sonra komple boyadım yaklaşık 5-6 kat boyamışımdır.
  • eja  (05.08.24 14:55:39)
mobilyalar masif ahşapsa zımparalama olur kaplamaysa bulaşma dahi.
kısacası işin ehli değilsen keşke başlamasaydım dersin.

  • jamswety  (05.08.24 16:12:28)
zımpara makinesi tedarik edin sıfırları max 1000, spiralle bile zımparalanır kafa aldıktan sona.

zımparayı hassas ve acele etmeden yapın, yoksa oyma kısımları patates olur

çok zor bir iş değil sakince halledin. zımpara sonrası nemli bezle tozu alın

boya kısmına gelirsek, kesinlikle 500-1000 ml lik akrilik boya alın. antrasit boya alacaksınız, yüzde 5-8 oranında sulandırın. bir de minik rulo ve fırça

sonuçtan memnun kalacaksını

piyasada satılan her şeyi boyayın boyalarırndan uzak durun
  • topkapiaksaray  (05.08.24 16:48:10)
Youtubedan cadence boya mutfak yenileme cadence boya dolap yenileme gibi aratıp videolara bakın, millet bu boyaya sarmıştı öncesinde zımpara atmatdan kullanılıyor

  • grimavi  (05.08.24 16:50:58)
Cadence boya ile lamine kitaplıklarımı boyamıştım üzerine de yine Cadence cila kullanmıştım. Zımparalamadan hallolmuştu. Koyu kahverengiden açık maviye 2 kat boya ile geçmişti yanlış hatırlamıyorsam. 5 yıldır sağlam duruyorlar. Ama bu şekilde masa boyamazdım mesela. Çok trafik alacak mobilyalar için uygun olmaz diye düşünüyorum.

Bir de zamanında bakmıştım Bauhaus'tan bazı makineler kiralanabiliyordu. Hala mevcut ise ve yakınınızda var ise almak yerine kiralamayı deneyebilirsiniz belki
  • peki madem  (05.08.24 17:11:59 ~ 17:12:43)
bu işi yapan firmalar var. onlarla görüşün derim bi. belki maliyet açısından biraz fazla olur ama garanti olur en azından.

  • elorelia  (06.08.24 08:50:49)