Büyük şirketlerin son 3 yılda vergi vermemesi nedir?

Pek çok büyük şirketin son 3 yılda vergi (Kurumlar Vergisi galiba) vermediği yayınlandı her yerde.
Bu işin gerçeği nedir?

Akepe yandaslarini koruyup kolluyor iste. Akepe burjuvazisi de denebilir buna.

Adamlar sirf enflasyondan zarar görmesin diye ihaleler milyar eurolardan veriliyor, vergi silmek ne ki, nasilsa halk veriyor.
  • Yourcousinmarvinberry  (05.08.24 11:07:50)
(bkz. Burjuva devlet nedir) komplo teorisi değil, literatürde olan şeyler.

  • prole  (05.08.24 11:17:37 ~ 11:18:41)
pek çok büyük şirket ama büyük şirketlerin çoğunluğu değil. yatırım teşvik alıyorlar. yani kazancını yatırıma yönlendirdiğinde vergiden düşebiliyorlar. akp'yi savunan biri değilim. ama vergide bir kayırma yok. ihale verilmesi vs. konularında kayırmaca var, herkesin bildiği bir şekilde. orada sesimizi çıkartmalıyız ama nedense gündem olmuyor. olamıyor.

  • gabe h coud  (05.08.24 11:27:15 ~ 11:28:48)
bu işin olması gerekeni budur aslında ama muhalifliğe zeval gelmesin diye pek dillendirilmez...

vergi, net kazancın üstünden verilir. bir şirket bu yıl 100 milyon tl kazandıysa kurumlar vergisi 25 milyon tl'dir. %20'ydi 25 oldu.

ama kapital düzende devletlerin esas istediği şey burdaki %25 pay değildir, onun yerine ülkesindeki şirketlerin yatırım yapmasını, istihdam sağlamasını ve büyümesini ister. bu borsayı da büyütür, yabancıyı da çeker, dünyayla rekabet de sağlar vs. vs.

mesela thy'yi ele alalım. zarar açıklar, vergi vermez. çünkü kazandığı para + çektiği kredilerle şunla bunla daha çok uçak alır, daha çok pilot ve kabin memuru alır, daha çok tekniğe yatırım yapar. amaç her zaman thy'nin büyümesidir, daha çok yere uçmasıdır, daha çok müşteri kapasitesi olmasıdır. o yüzden kar etmez. devlet de thy'den gelecek %25 pay yerine zaten bunu tercih eder, o yüzden vergi net kardan alınır.
  • gitdaddy  (05.08.24 11:45:52)