Glutensiz yulaf ezmesi yerine ne önerirsiniz?

Glutensiz diye satılan yulaf ezmelerinde gluten var. Sadece iki gün içinde etkileri ortaya çıkmaya başlıyor ve zaten sağlıkçılar da onlarda gluten var yemeyin diyor.

Yulaf ezmesi yerine önerebileceğiniz glutensiz bir alternatif var mı?

Keten tohumu demeyin çünkü günde 1-2 tatlı kaşığından fazla tüketmek zararlı.

Yulafı 5kg'lık paketlerle alıyorum. Yoğurtla karıştırdığınızda bir yemek tabağını doldurabiliyorsunuz. Yani 200 gramlık pakerlerde satılan tohumlarla olacak iş değil.

Aynı tadı vermiyor ama ben arada yulaf bowl yerine yapıyorum bunu. Greçka haşlayıp içine allah ne verdiyse katıyorum. Ben seviyorum zaten çok da faydalı greçka. En azından deneyip sevip sevmediğine karar verirsin

  • yazdonumu  (05.08.24 00:54:52)
Chia tohumu ve greçka demeye gelmiştim. Bir de pastavillanın bezelyeden yapılmış makarnası var glutensiz.

  • Phoebe  (05.08.24 01:23:47)
Yulafın glutensiz olsa da moleküler yapısından ötürü tıpkı mısır gibi glutene benzer reaksiyon verdiğini okumuştum. Tam alternatif değil ama karabuğdaylı lapa tariflere bakabilirsiniz.

  • titanic kemancısı  (05.08.24 07:59:39)
  • fotrsapka  (05.08.24 08:08:25)
Benim önerim yok ama sanki problem glutensiz yulaf ezmesini pişirmeden yiyebiliyor iken diğer önerileri haşlamak pişirmek vs gerekiyor.

  • twelfth  (05.08.24 09:05:08)
@titanic kemancısı Bildiğim kadarıyla yulaf ezmesi hem gluten içeriyor hem de içinde bulunan fruktoz glutenle çapraz reaksiyona giriyor.

@twelfth Trendyol'da karabuğday ezmesinin satıcısı olan marka sahibi soru cevap bölümünde süt yourt vs ile çiğ tüketilebilir yazmış.
  • neotunc  (05.08.24 09:07:27 ~ 09:09:24)
Chia, keten tohumu, kabak cekirdegi ici gibi birbirinden farkli seylerle mix yapiyorum ben, hem dolu dolu oluyor, hem de saglikli.

  • mor oje  (05.08.24 09:14:28)
chia tohumunu pişirmiyorum ben. bir gün veya en kötü birkaç saat önceden süt, yoğurt, kefir neyin içine koyacaksam ekliyorum, şişiyor ve oldukça tok tutuyor.

karabuğdayı da pişirmiyor, yemeden birkaç saat önce kaynar su ve çok az kaya tuzu ekliyorum, kısır yapar gibi, arada karıştırıyorum, gayet güzel şişiyor. bunu da mesela birkaç günlük yapıyorum, kavanozda bekletiyorum, gerektikçe salatalar, bowllar vesaire için istediğim kadarını kullanıyorum.
  • Phoebe  (05.08.24 10:20:56)
Yulafın tam glutensiz olması için üretileceği toprakta hiçbir şekilde o zamana kadar buğday vs üretilmemiş olması gerekiyor satıcının da analizlerle bunu desteklemesi lazım ama ne kadar güvenilir bilemem. Tabii tamamen steril olsa bile çapraz reaksiyonu bazen tetikleyebiliyor tıpkı inek sütüne alerjisi olanın keçi sütüne de reaksiyon vermesi gibi. Farklı moleküler yapısı olsa da bazen vücutta benzer tepkimeyi tetikliyorlar o yüzden kendi vücudunuzda bunu daha iyi hissedersiniz kesinlikle.

  • titanic kemancısı  (05.08.24 12:29:35 ~ 12:29:55)
Ben hergün 100 gr yulaf ezmesi yiyorum. Ne gibi sorun oluşturuyor?

  • plastic_angel  (05.08.24 14:48:56)
@plastic_angel herkeste sorun oluşturmayabilir gluten intoleransı olanlarda inflamasyon yanıtı veriyor. Her gün tükettiğiniz bir gıda olduğu için kabızlık, ishal, şişkinlik vs gibi belirtilerden anlardınız bence sorun oluyorsa.

  • titanic kemancısı  (05.08.24 15:01:00)
@plastic_angel

İngilizce dilinde yapıştırıcı kutularının üzerinde "glu" yazar. Yapıştırıcı demek. Bağırsak bununla kaplanıyor ve temizlemek için gluten isimli proteine saldırılınca bağırsak duvarları zarar görmeye başlıyor. Geçirgen bağırsak sendromu oluşuyor umursamazsan çölyaklı oluyorsun.

Gluteni tam olarak kestiklerinde çoğu çiftin çocuk yapamama sorunu bir yılda kendiliğinden çözülüyor. Yapıştırıcı yiyorsun ve vücudunun daha ne kadar kaldırabileceği belirsiz. Şimdi gluten intoleransın yoksa bile ileride başlama olasılığı yüksek.

30 Gün Boyunca Ekmek Yemezseniz Ne Olur? | Dr.Berg Türkçe
www.youtube.com

Prof. Dr. Canan Karatay glutenin neden olduğu 20 hastalığı açıkladı
www.youtube.com

'Karnım Şişiyor' Diyenler Dikkat! Canan Karatay Glutenin Zararlarını Tek Tek Anlattı
www.youtube.com
  • neotunc  (05.08.24 21:24:53 ~ 22:07:42)