Babanız vefat ettikten sonra 75 yaşındaki annenizin evlenmesine

Karşı çıkar miydiniz?

Babası evlenecek olsa kendi eliyle ve hatta onu bu isteğinde çok da haklı görerek -malum, o bir erkek ve kadına ihtiyacı var- evlendirecek insanlar konu anneleri olunca nedense dertten derde sürükleniyor, kafalarına soru işaretleri üşüşüyor. Kadıncağız 75 yaşına gelmiş ama kendi hayatı için karar verirken hala birilerinin iznine tabi olmak zorunda. Bu ülkede kadınlara ancak ölünce özgürlük var sanırım.

Annemin seçtiği adamın düzgün biri olmasını umar, mutlu olmasını dilerim. Ömrünün son döneminde yakalama ihtimali bulunan mutluluğa karşı çıkacak kadar bencil değilim.
  • moonie  (04.08.24 23:22:57)
kendinizde nasıl böyle haklar görüyorsunuz ya. hem de para için? 75 yaşındaki canım anamı başımın üstünde taşırım ister evlenir ister boşanır

  • ala09  (04.08.24 23:23:11)
Moonie yetişmiş bile imdadıma, kalemine sağlık

  • ala09  (04.08.24 23:23:38)
Karşı çıkmam, adayda sıkıntı yoksa desteklerim de.

  • Bruce  (04.08.24 23:28:47)
Benim babam erken yaşta öldü, bunu ben de çok düşündüm ve ilk gençlik yıllarımın getirdiği ayılıkla tabii ki "öyle bir şey olamaz" dedim ama sonradan biraz biraz medenileşince ve yontulunca hiçbir insanın yalnız kalmayı hak etmediğini ve mutlu olması gerektiği sonucuna ulaştım, aradan uzun yıllar geçti babam ve annem birbirlerine çok aşık oldukları böyle bir şey olmasını beklemedim ama şimdi bile olsa karşı çıkmam mutlu olmasıyla mutlu olurum.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (04.08.24 23:35:15)
Önce bir dinlerim. Mantıklı gelmezse babama da anneme de karşı çıkarım. Mantıklı değilse arkadaşıma da kardeşime de kendime de karşı çıkarım aga...

  • prole  (04.08.24 23:51:32)
Annem erkek seçme konusunda çok kötü ve çok saf olduğu için izin vermem. Babam yaşıyor ama yaş farkları çok fazla. Allah inşallah sıralı ölüm verir de annem tek kalırsa yaşı kaç olursa olsun asla evlenmesine izin vermeyeceğim. Bunu yüzüne de söyledim.

Diyeceksiniz ki manyak mısın insan bunun hesabını mı yapar. Haklısınız. Fakat 7-8 yıl önce ben bunun rüyasını gördüm ki hiç rüya gören bir insan değilimdir. Hala gözümün önündedir. Tam annemin tipi Göksel Arsoya benzer bir herif gelmiş annemi tavlamış, her şeyi cukkalayıp kadını sokağa atmıştı. Direkt gittim konuştum annemle, beni de göm öyle evlenirsin anca dedim. Ben bıkmışım erkekten ne diyon be dedi, ne kadar doğru bilmiyorum.
  • titanyum22  (05.08.24 00:37:07)
annem 75 yaşında dul kalmış olsa onu yanıma alırım gül gibi yaşar gideriz.
insanoğlu çiğ süt emmiş. hayatına girecek kişinin ne menem çıkacağı belli değil, o yaşta bir sürü sıkıntı çeker, başı ağrır. gerek yok.

ben 35 yaşında falan dul kalmış olsam mesela, elimde iki üç küçük çocuk, asla evlenmem. en azından çocuklarım evden ayrılıp kendi ayakları üstünde durana kadar. sebebim gene üstteki nedenden ötürü.
hayatta en zor olan bir insanı tanımak. tutup da küçük çocuğumun olduğu eve yabancı bir erkeği asla getirmem. gazetelerin üçüncü sayfaları ne haberlerle dolu. benim birinci görevim çocuğumu korumak. koca peşinde koşmak değil.
erkeklerden özür dilerim ancak bazı şeyler riske atmaya değemeyecek kadar kritik konular.
  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (05.08.24 01:01:30 ~ 01:10:34)
30larımın başında 1 çocuklu insan olarak bi daha evlenmeyi düşünmüyorum. anneme de babama da izin vermem. böyle de bencil bi yaratığım. 75 yaşında ne evliliği ya. illa evlenicem derse de evlilik anlaşması yapılmasında aşşşşırı aşırı ısrarcı olurum.

  • deartheodosia  (05.08.24 01:09:51)
mutlu olacaksa karşı çıkmam. ben kimim ki başka bir insanın hayatına karışayım. çıkan da net köylüdür.

  • sir gawain  (05.08.24 02:59:00)
Çok mantıklı sebeplerle ikna etmesi lazım yoksa mümkün değil.
17 yaşındaki kızımın evlenmek istemesi ile aynı hisleri uyandırırdı muhtelemen. O yaşta kendini koruyamaz, eziyet çeker, rahat etmez. İçime de hiç sinmez.
Evlenmesinler öyle takılsınlar çok istiyorlarsa.
  • Gradient_tabanlı_mor  (05.08.24 04:33:08)
Gradient +1

  • kisa  (05.08.24 07:31:05)
"75 yasina gelmis bir insanin hayatina karismak ne haddime" diye yazanlar,

Bu yastaki birisi miras, alim-satim vs isleri yapmak istediginde akli dengesinin yerinde olup olmadigina dair heyet raporu almasi gerekiyor, hatirlatayim dedim.
  • Yourcousinmarvinberry  (05.08.24 08:26:26)
karşı çıkmazdım, babam 19 yıl önce vefat etti, annem şu an 80 yaşında. isteseydi neden hayır diyeyim ki, hatta neden izin verme hak ve yetkisi bende olsun ki? ben evlenirken izin aldım mı ki o benden izin alsın. ama önceden sağlam bir istihbarat çalışması yapardım adam hakkında, devir kötü. sorunlu bir adamsa o zaman işler değişirdi.
bir kaç kere ağzını da aradım niyeti varsa ya da olursa çekinmesin söylesin diye ama asla dedi.
yalnızlık çok zor. gençken bile insan evde bir ses, bir nefes istiyor, hele ki yaşlılıkta elin ayağın tutmuyor, her gün ayrı bir yerin ağrıyor. bazen arıyorum telefonu kapalı ya da cevap vermiyor bir kaç saat, aklım çıkıyor düştü mü, kaldı mı inme mi indi, bin türlü senaryo geliyor aklıma. yanında birinin olmasını, birbirlerine destek olmalarını, birinin anneme yoldaş olmasını isterdim tabi ki, keşke babam olsaydı ama kader değilmiş. annemin yeniden evlenmesi, annemin babamı sevmediği veya unuttuğu anlamına gelmez ki. hayırlı biri olsun, düzgün, efendi bir adam olsun yeter. bir köroğlu bir ayvaz geçinir giderler.

şeklinde idi düşüncelerim. artık 80 yaşında, yemek yeme konusunda bile doğru kararlar veremiyor, evlilik konusunda aklı başında bir karar alması pek mümkün değil.

miras için benim daha çok hakkım var diyenlere, acaba babanız çalışıp o serveti yaparken anneniz ne yapıyordu siz ne yapıyordunuz ki kendinizde daha çok hak görüyorsunuz? anneniz evi çekip çevirmese sizin arkanızı toplamasa o servet olur muydu? çok servet meraklısı iseniz devretsin anneniz haklarını size ya da evlilik sözleşmesi yapsınlar da kadını rahat bırakın son demlerinde mutlu olsun bari.
  • halanne  (05.08.24 09:36:40)
Mirasın evleneceği adama geçmeyeceği şekilde ayarlayabilirsek evliliğini desteklerim.
O yaşlarda yalnız kalmak hiç güzel değil. Kendine bir hayat arkadaşı bulduğu için sevinirim.

Evlenmeden birlikte yaşamalarını öneririm ama mutlu olacaksa evliliğini desteklerim.
Fakat malları çocuklarına versin annem, hem karşı tarafın samimiyetinden de emin olmuş oluruz.
  • michael_knight  (05.08.24 09:37:57)
İzin vermem. Anneme de babama da. Miras aklıma bile gelmez ama o yaştaki biri, eşini kaybetmişken oturup evlenmeyi düşünmesi bile bana tuhaf geliyor, Ama daha genç yaşlarda olsa evet derdim.

  • cemallamec  (05.08.24 10:17:21)
annem asla evlenmez böyle bir durumda ona eminim

velev ki oldu

Gradient +1
  • Hallegadola  (05.08.24 10:28:39)
Arkadaş otur torun sev, 75 yaşında ne evliliği. Hele ki mal mülk varsa evlenen kişinin niyeti üç aşağı beş yukarı bellidir.

  • kimlanbu  (05.08.24 12:35:00)
evet

  • abelardo  (05.08.24 13:27:08)
Hala evlenmediyse 75 yaşındaki babamla evlendirelim.

  • nickini vermek istemeyen uye  (05.08.24 13:42:05)
Aday duzgun biriyse cikmazdim. Hatta mutlu olurdum annem icin.

  • Kittie  (05.08.24 14:33:49)