olimpiyatta futbol

ülkeler neye göre seçiliyor? çok dandik takımlar var.

olimpiyat takımlarında 23 yaş ve altındaki oyuncular yer alabiliyor. istisnai olarak 23 yaş üstü toplam üç oyuncu hakkı var diye biliyorum.

takımlar da kontenjana göre kendi kıtalarının şampiyonalarından geliyor. mesela avrupa takımları 2023'teki 21 yaş altı şampiyonasından geldi. ingiltere bürokratik bi mevzudan dolayı katılamıyor, detayına vakıf değilim ama onlar dışında yarı final yapan üç takım geldi örneğin. aynı şekilde afrika'dan da o dönemin alt yaş turnuvasına göre kim kazandıysa o geliyor kontenjana göre.
  • mark greg sputnik  (04.08.24 23:08:33)
@mark greg sputnik'e ek olarak

İngiltere'nin olmama nedeni, FIFA'da İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ayrı ülkeler/federasyonlar iken IOC'de Great Britain (and Northern Ireland) olarak yarışıyorlar. O yüzden İngiltere (ya da adadan diğer ülkelerin) hak kazanması onlara katılım hakkı vermiyor. En son 2012 olimpiyatlarında, Londra ev sahibiyken GB takımı vardı olimpiyatlarda, orada da İngiltere hariç ülkelerin federasyonları dahil olmadı, sadece İngiliz futbolcular vardı.

Onun dışında evet olimpiyatta futbol u23 takımları + 3 kontenjan şeklinde gerçekleşiyor. Fransa'da Lacazette var mesela, genelde ev sahipleri biraz daha yıldız oyuncular gönderiyor. 2016da Rio'dayken Neymar katılmıştı. Her kıtanın da belli kontenjanı var 16 takım içinde ve uefa'nın ağırlığı çok değil. Öyle olunca da afrika, asya ve okyanusya gibi kıtalardan görece fazla ülke geliyor. Elemelerde de yine söylendiği gibi u21 elemelerindeki takımlar geliyor. Orada da genç jenerasyon yakalamaya göre daha alakasız ülkeler yer bulabiliyor
  • nundu  (04.08.24 23:29:45)