Tek celsede boşanma?

Merhabalar,

Tek celsede boşanmayı sağlayabilecek bir madde bir sebep varmış ve her hukukçu tarafından bilinmiyormuş diye duydum.

Nedir bu sebep?

Tel celsede boşanmayı sağlayabilecek sebep ne olabilir?

Çok teşekkürler

Karşılıklı anlaşma...iki tarafın da boşanmak dışında herhangi bir isteği olmaması, özetle şiddetli geçimsizlik ve karşılıklı anlaşma.

Hukukçu değilim, arkadaşlarımdan edindiğim tecrübeler. Sanmıyorum ki başka türlü tek celsede boşanılsın.
  • kimlanbu  (04.08.24 20:35:19)
Anlaşmanın olmadığı bir boşanmadan bahsediyorum, düzelteyim.

  • purplee  (04.08.24 20:54:14)
her hukukçu bilmiyormuş derken seçilmiş olanlara mı bu bilgi veriliyormuş :) siz anlaşmadığınız müddetçe ne madde yazarsanız yazın boşanmak mümkün değil.

  • melodi  (04.08.24 21:20:33)
Mevzu şu mu acaba?
eksisozluk.com

  • auroraaurora  (04.08.24 21:25:44)
@mirket bunları tek celsede nasıl kanıtlayacaksın peki. en kötü hastaneye sevk edip 6ay sonraya atıcak bir sonraki celseyi.

tabi ki hakimin kabul edebilmesi için geçerli bir sebebin olması lazım ama bu sebeplerin hiç biri tek celsede bitmesi için yeterli değil. yek celsede bitmez ama boşanırsın işin sonunda
  • melodi  (04.08.24 23:11:59)
çekişmeliye gidip davacı olacaksanız iddialarınızı en küçük şüpheye yer kalmadan ispatlamanız önemli.

ne iddia ederseniz karşı tarafın savunması, talepleri, ek savunma için süre talebi vs. olacaktır.

en basit yolu anlaşmalı olması.
  • phonex  (04.08.24 23:45:03)
Peki ben de şunu sorayım. Başkasıyla yeniden evlenmek gibi bir plan, düşünce yoksa çekişmeli boşanma davasının zararı ne? Sonsuza kadar sürünsün dursun ne olacak?

  • kibritsuyu  (04.08.24 23:59:47 ~ 05.08.24 00:01:05)
@kibritsuyu Türk milletinin boşanma anlayışı tam olarak bu. sonra herkes konuşur mahkemelerde davalar niye sonuçlanmıyor diye. süreç uzasın “sürünsün dursun diye” olmayacak talepler, dilekçeler, savunmalar, tanıklar

madem herşey bitmiş ne diye uzasın ki. tek taraf sürünmüyor sende sürünüyorsun. öyle veya böyle sürekli muhattap oluyorsun, her celse git-gel. ayrıca pasaportun dert, kimliğin dert.
  • melodi  (05.08.24 00:36:05)
@kibritsuyu avukat değilim ancak duyduğum şahit olduğum durumda medeni haliniz evli olduğu sürece (hali hazırda açılmış bir boşanma davası olsa da) yükümlülüklerinizi yerine getirmeniz bekleniyor. iki taraftan da sadakat. ben zaten boşanacağım diyerek sevgili yaparsanız bu karşı taraf sizi sadık olmamakla suçlar ve haklı boşanma sebebi elde eder. bu durumda velayet, tazminat, mal paylaşımı vb. gibi durumlar zararınıza sonuçlanıyor.

bu tip durumlar için işin ehli bir boşanma avukatıyla ilerlemek daha iyi olur.

@melodinin bahsettiği konuda haklı mahkeme sürecini uzatan nedenler tarafların uzlaşmaz ve sürekli yeni iddia ve taleplerle gelmesi. haliyle mahkeme tam muhakeme yapabilmek için tarafların tüm araştırma taleplerini dikkate alması gerekiyor.

normalde 2 sene sürmeyecek bir dava, tamamen çakallık yapmamdan kaynaklı olarak 7. yılında. pandemi süreci de eklenince ve karşı tarafın basit bir usul hatası, bunu kullanarak istinafa giderek haklı sayılmam, davanın yeniden yargılama kararı çıkması vs. en az 2 sene yargılama devam eder, tekrar istinaf derken bu sefer karar aleyhime onanır ama zaten bu süreçte ilk süreden bu yana toplamda 11-12 seneyi geçer.

amacım karşı tarafı bıktırıp kendi anlaşma koşullarına ikna etmek.
  • phonex  (05.08.24 01:08:43)