Bu pahalilikta tatil bolgesinde yasama hayali suya mi duser sizce?

Bu aralar bakiyorum herseyi yuzde 500 pahaliya satiyorlar ve cok fazla kazikci esnafi oluyor. bi insan gidip tatil bolgelerinde hayat kurabilir mi sizce artik. Normal gelir duzeyinden bahsediyorum. Gecinme olabilir mi. Pandemidenbonce istanbulda 200tl olan gunes kremini 700 den assagi satmiyorlardi

hayatı boyunca şehirde yaşamış biri için bence hiç uygun değil küçük yer.

ha doğup büyüdüğün sonra kopmak zorunda kaldığın bi yerdir, çevren eşin dostun akraban vardır, o zaman no problem.

ama 1 hafta bodrumda tatil yaptım çok iyi geldi buraya yerleşeyim kafasında olanların çoğu pişman. çünkü öyle yerlerin esnafı da köylüsü de kazıkları yağlamış şehirli gelse de soksak diye bekleyen çakallar sürüsü ekseriyeti.
  • rentts  (04.08.24 07:21:50)
"normal gelir duzeyi" icin hic mumkun olmadi ki bodrum falan. nufus ve turizm arttikca bu durum butun butun tatil yorelerine yayildi, o da normal bir sey. herkesin gitmek istedigi bir yerde yasamin pahali olmasi beklenen bir durum, ki Turkiye'ye de ozel degil.

  • hot potato  (04.08.24 07:21:56)
Tatil bölgesinde yaşadığınızda tatildeymiş gibi her gün dışarıda yiyip içmiyorsunuz.Zincir marketler her yerde var. Dönemsel olarak pazar vs daha pahalı olabiliyor tabii. Tatildeymişsiniz gibi yaşamaya çalışırsanız ciddi bir bütçe ayırmanız gerekir. Kira faktörü için bir şey diyemiyorum, o da pahalı kalıyor.

  • boyalı kuş  (04.08.24 10:32:22)
Yerli gider BİM'den domates-yumurta alıp kendine menemen yapar, tatilci bir tabak menemene 500 TL öder.

Kira harcamanız biraz yüksek olabilir ama yine de şehirden daha uygun olma ihtimali de gayet yüksek.

Üç harfli marketler her yerde var, onun dışındaki çoğu ihtiyacımızı da zaten internetten sipariş ediyoruz. Tatil yerinde kazıklanabileceğiniz hizmetler çok sınırlı (klima tamiri, fayans yaptırmak, terzi vs.)

O yüzden pahalılık tatil bölgesinde yaşamayı zorlaştırdı diyemeyiz. Şehirde ne kadar zorlaştırdıysa ondan biraz daha az zorlaştırdığını düşünüyorum tatil yerleri için.

Bu bilgiler tamamen tahmin, fikir yürütmedir. Yaşayan biri daha iyi bilir ama herkes her konuda yaşadığı yerden şikayet eder, o memnuniyetsizliği filtreleyerek okumalısınız gelecek cevapları.
  • michael_knight  (04.08.24 10:36:49)
Ben antalya'da yaşıyorum tatil yöresinde yaşanmaz. Ankara'da yaşa ama tatil yöresinde yaşama. İmkanım olsa başka yöre göçerdim ama yok.

  • komando kani var bende  (04.08.24 10:47:21)
bana da tatil yöreleri yaşamak için hiç çekici gelmiyor ya. tamam istanbul'a da bayılmıyoruz da antalya falan nedir yani. sırf leş gibi sıcağı bile yaşamamak için neden. ipini koparan oraya gidiyor. kırosu, rusu musu. herkes mı sıcağı seviyor diye düşünüyorum bazen.

  • nothing in my way  (04.08.24 11:46:34)
Tatil bölgesinde yaşıyorum yaz kış 7 senedir. Yazın hayat kalabalıktan zor oluyor ama onun dışında çok fark etmiyor.

  • kullanıcıadımbuolsun  (04.08.24 12:00:50)
4 sene önce Antalya'dan İstanbul'a taşındım, mevcut gelirimle Antalya'da rahat rahat yaşarım, ama Antalya'da kalsaydım şu an kiramı bile ödeyemezdim (Dubleks dairede kalıyordum, şimdi kirası muhtemelen 30k'dan aşağı değildir)

Antalya'da organize sanayi olmasına rağmen maaşlar rezil durumda, kendi işinizi yapmıyorsanız tatil beldesinde yaşamak kısıtlı iş imkanları yüzünden çok zor.

şimdi aslında şehir farketmeksizin yaşamak çok zor, hayat gerçekten çok pahalı.
  • kimlanbu  (04.08.24 12:40:24)