Yazın aşırı sıcaklarda çay içenlerin savunduğu

şu argüman: "harareti alıyor."

Arkadaşlar ben bunu duyunca anlayamıyorum. Anlayamıyorum derken insanları yargılayarak değil neyi ifade etmek istediklerini anlayamıyorum.

Sadece şahsi deneyimim de kendim sıcak çayı havalar sıcakken pek tüketebilen biri değilim.

Yabancılaşmamı giderebilirseniz sevinirim. Bir de varsa bilimsel veya kültürel nedenleri öğrenmekten mutlu olurum.

Burada bahsedilen çay, içtiğimiz çay değilmiş öyle bir şey duymuştum. İçine girilen çaymış :)

  • rock n roll  (03.08.24 20:10:57)
Burda bahsedilen içine girilen çay değil ya öncelikle. Deniz harareti alır diyo muyuz mesela? Mantıksal yapıya uymuyor yani.

Diğeri de, bir mantığı yok da işte sıcak içecek içip terleyip vücut sıcaklığını azaltabilirsin belki. Onun dışında çay tiryakileri var, çaya bağımlılar yani. 50 derece olsa da içecek o çayı, bahane uyduruyor kendine. Seni de bu günaha (xd) ortak etmek istiyor işte
  • nundu  (03.08.24 20:13:27)
40 derece oldumu gorurum ben çay icmeyi

  • Zetnikov  (03.08.24 20:24:54)
Ben de @rock n roll'un dediği şeyi duydum geçen ay. İçilen çayın harareti almasından daha mantıklı geldi.

  • sekizdokuzon  (03.08.24 20:25:25)
rock n roll +1

Bunu yıllar evvel öğrendiğimde aydınlanmış gibi olmuştum. O kadar mantıksız ki ötekisi çünkü.
Evet dedim, tamam şimdi taşlar yerine oturdu.

Bazı insanlar sıcak havalarda da sıcak içecek içerler ve kendilerini savunmak zorunda bırakılmamalılar bence.
Ben de maalesef bu zorbalığa çok maruz kalıyorum, soğuk kahve sevmem bu sıcaklarda da hala sıcak kahve içerim ve sürekli bu konuda eleştiriliyorum.
Yazın kahve alırken "hayır sıcak lütfen" demekten darlandım, çalışanlar bile filtre kahve deyince "soğuk mu" diye soruyorlar.
Çayı da kahveyi de sıcak severim en sıcak günlerde de severek içerim, herhangi bir bahaneye ihtiyacım olmamalı :):)
  • mutekebbir  (03.08.24 20:34:10)
seviyoruz hocam başka bir açıklaması yok :) diğer mevsimlerde her gün kahvaltıda ve akşam yemekten sonra içiyorsan sıcak hava pek fark etmiyor. ayrıca akşam rüzgar eserken içmesi keyifli geliyor

  • black holes in the sky  (03.08.24 21:05:55)
Çay harareti alır ifadesinin içecek olan sıcak çay için kullanılması bana kitlesel histeri gibi geliyor. İnsanlar duymuş, bazılarıysa inanmış ve bunu çılgınca savunuyor

  • roookie  (03.08.24 21:12:47)
Türkiye'de "harareti alsın" diye çaya giren kaç kişi var allah aşkına? Burdaki çay içtiğimiz çay. Bu girilen çay mevzusu max 10 sene önce çıkan bir geyik. Ayrıca hadi dediğiniz gibi olsa, yemek doyurur gibi bi kapıya çıkıyor yani çaya girmenin hararet alması. Böyle bi söz olabilir mi ya. Hepinizin bunu sonradan öğrenip mantıklı bulmanızın sebebi bu açıklamanın sonradan uydurulması ve kitlelere yayılması. Ekşiye baktım mesela, 2017 senesine kadar çay harareti alırın içine girilen çay olmasıyla ilgili bir entry yok.

Ayrıca ingilizce aratılınca bu muhabbetin özellikle çay delisi İngilizlerde de olduğu ve bununla ilgili araştırmaların olduğu görülüyor. Smithsonian enstitüsünden bi yazı buldum mesela 2012'den. Yani çay harareti alır mı bilmiyorum ama bu sözdeki çay kesin olarak içtiğimiz çay.

www.smithsonianmag.com
  • nundu  (03.08.24 21:29:37)
soyleyenlerin bir bildigi var. coldeki araplar da cehennem sicaklarinda cay icer. redditte bilimsel aciklamasi var.

  • buenosdias  (03.08.24 23:54:41)
"çay harareti alıyor"daki çayın creek/stream anlamına gelen çay olması artık önemsiz çünkü bu artık gerçek anlamda galat-ı meşhur.

içilen çay da zaten harareti falan almıyor. iyice hararet yapıyor ama bağımlılık böyle bir şey işte.
  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (03.08.24 23:56:01 ~ 23:58:54)
Bugün dışarıdaydım uzunca yürüyüş de yaptım.Fatih'te tueistik yerleri dolaşıyorum.

Hava çok sıcaktı bir anda kendimi kötü hissettim.Sanırım güneş çarptı.

Yemek yedim, su içtim,dinlendim, soğuk meyve yedim, ayran içtim bir türlü beklenen rahatlama gelmedi.İçimde hissettiğim hararet geçmiyor.

Horhor'a indim bir yerde maç izlerken çay geldi,iki bardak içtim. Hararet, yorgunluk, sıcaklığın getirdiği daralma hepsi gitti.
  • hebanon  (04.08.24 05:41:29)
valla ben de anlamiyorum ve kitlesel histeri yorumuna katiliyorum. aliskanlik, sadece sevdigi icin icme tamam ok ama bunu boyle bi temele dayandirip baskalarina da icirmeye calismak zorbalik gibime geliyor. ayrica bu mantikla tersinin de dogru olmasi lazim. kisin -5 derecede usuyunce isinmak icin buzlu su icmeliyiz mesela, ama sicak corba iciyoruz onun yerine.

  • taurina  (04.08.24 06:07:35)