Ev sahibi kiracının üzerine olan su aboneliğini iptal edebilir mi?

Selam,

Apartmandaki bir komşuyla ilgili ciddi sorunlarımız var. Gürültü, köpek sesi, tehdit her şey var. Sözleşmesi bu ay doluyor ama çıkmıyorum demiş. Elektrik ve su aboneliklerini kiracının üzerine. Ev sahibi gidip bu abonelikleri tekrar üzerine alıp suyu elektriği kestirebilir mi?

tabi ki hayır.

  • paintov  (03.08.24 12:52:28)
Hayır yapamaz. Evde ikamet eden neticede ev sahibi degil

  • limonlu eksi  (03.08.24 13:11:04)
Teşekkürler cevaplar için. Yapamazdan kasıt nedir? Yaparsa suç mu yoksa abonelik üzerine mi yapılamaz. Sonuçta kiracının sözleşmesi bitiyor, neden yapamıyor?

  • sorumatik  (03.08.24 13:17:23)
abonelik kimin üzerineyse sadece o kapatabilir olmalı. çünkü bir abonelik açarken güvence bedeli ödüyorsunuz, kurumla aranızda bir sözleşme imzalıyorsunuz.

bu kurum veya herhangi bir kurum kiracının sözleşmesi mi bitiyormuş, kim haklıymış gibi ayrımlar yapamaz. sözleşme bitse bile kiracının tahliyesi için mahkeme kararı gerekiyor neticede, o kadar basit bir konu değil.

bu arada kira sözleşmesinin bitmesi de tırt bir şey. herkes kiralarken 1 yıllık sözleşme imzalar, sonra her yıl otomatik olarak yenilenir o. 10 yıl dolduktan sonra otomatik yenilenme özelliğini kaybeder.
  • gitdaddy  (03.08.24 13:22:59 ~ 13:25:10)
Sözleşmesi doluyor diye bir şey yok. Otomatik olarak o sözleşme her sene yenileniyor. Zammını yapar, sözleşme yenilenir. Bu aç gözlü ev sahipleri, kiracıların her sene konar göçer gibi, sözleşme bitince evden çıkmasını bekliyor ama yok öyle bir dünya. Başkasının üzerine olan, elektriği, suyu kesmek de ne demek? Bu ne iptidai bir yöntem. Zaten böyle bir şeyin yapılmasına ne İski, ne de Enerjisa izin vermez.

Ayrıca, madem kiracı bu kadar gürültücü ve korkunç bir insan, komşular olarak, çağırırsınız polisi zabıt tutturursunuz. Sanırım, iki kez böyle bir şey olunca, kiracıyı çıkarmak mümkün oluyor. Ama ben yazdıklarınızdan, sorun kiracıda mı, yoksa elektriğini suyunu kesip, ona zorbalık yapmaya çalışan ev sahibinde mi, pek anlayamadım.
  • PhoenixRising  (03.08.24 17:03:09)
Sizi tebrik ediyorum mahkeme,arabulucu filan boşa çalışıyormuş, kiracıyı çıkarmanın yolunu bulmuşsunuz. Böyle bir yöntem olsa herkes kiracısının elektriğini suyunu kesip çıkmasını beklerdi. ortaçağda şehir mi kuşatıyorsunuz milletin susuzlukla evi teslim etmesini bekleyeceksiniz. Böyle bir şey hukuken mümkün değil

  • uzaydan kumanda  (04.08.24 02:13:43)