Bu ingilizce ifade ne anlatmak istiyor?

“Non-EU Students

Non-EU students, not resident in Ireland, are not eligible to apply for part time programs that are delivered on-campus. Applications for part time courses that require on-campus attendance will not be processed and the application fee will not be refunded.”

İrlanda'da ikamet etmeyen AB üyesi olmayan öğrenciler, kampüste sunulan yarı zamanlı programlara başvuramazlar demiş.

Burada virgül yerine “ve” ifadesi mi yoksa “veya” ifadesi mi koymalı. Yani ikameti olan ama ab vatandaşı olmayan biri (yani ben) başvurabilir mi?

Başvurabilirsiniz bence, eğer başvuramasaydınız o "Not resident" kısmını koymazlardı. Yani bunun pozitifi "Kampüste sunulan yarı zamanlı programlara AB üyesi öğrenciler ya da İrlanda'da yerleşik kişiler başvurabilir" olurdu sanırım.

  • salihdt  (03.08.24 11:52:21)
iyi hoş da, vizen okul süresini kapsıyor mu? Bir şekilde vizen varsa VE öğrenci olmanı sağlayan bir vizeyse (turist vizesinde olmuyordur sanırım, kısa dil okulu vs. olabilse de part time 2 yıl falan süren bişeyde geçerli değildir o) kabul edebilirler bir ihtimal. Ben buradan "okul part-time programlarda non-eu kişiler için vize desteği sağlamıyor başvuru kabul etmiyor" gibi anlıyorum. Oturma izni olan birini de kabul etmemeleri için bir sebep yok ama sanki.

En temizi International'lara bakan kısmı bulup okula mail atmak.
  • nhk ni youkosu  (03.08.24 12:20:34 ~ 12:23:50)
vaktiyle irlanda cumhuriyetinden resident almış bir kişi olarak söylüyroum; ab vatandaşı öğrenciler için zaten bir kısıtlama yok, kısıtlama biz ab vatandaşı olmayan öğrenciler için. irlandaya başlangıç olarak öğrenci vizesiyle gidiyorsun, bu yanlış hatırlamıyorsam 1-2 aylık oluyor. eğer öğrenciliğin belli bir sürenin üzerindeyse (min 6 aydı sanırım) oturum için başvuruda buluyorsun. başvurunun sonuçlanmasına ve oturum izninin verilmesine müteakip çalışma izni için de başvuruyorsun ve bunun neticesinde sana çalışma izni veriyorlar ancak bu izin part time mıydı sadece yoksa full time mıydı hatırlamıyorum.

bu işlemleri yapalı çok oldu ondan hatırlayamadığım detayları var ama olay genel olarak bu.
  • air  (03.08.24 12:29:27)
@nkh
Hocam kağıt üstünde sadece 8 aylık periyodlarla oturum iznim var. Ama uzun vadede eğer çalıştığım yerle alakalı bir problem olmazsa pratikte vatandaşlığa kadar gidiyor.

İstediğim bölüm çok spesifik ve maalesef master için full time ı yok. Zaten 2 teknik üniversitede var ve ikisi de part time ve sadece birinin konumu bana uyuyor. Yani ya bu bölümü okuyacağım ya da hiçbir şey okumayıp bu alana kabul alabilmeyi umut edeceğim. Bu master programı benim spesifik çalışma alanım ve bu alanda bu sayede iş bulabilirsem bir yazılımcı kadar kazanç sağlayabiliyorum.
Bu alan irlandada spesifik olarak bir lisans bölümü aynı zamanda ama türkiyede inşaat mühendisliğinin bir alt birimi olan hakediş ve planlama mühendisliği.

@air
Evet. Ama acaba 3 seneden az ab’de yaşamış kişilere fiyat politikası uymadığı için (3 seneden az yaşamışsan okul fiyatları non-eu olarak teklif veriliyor bildiğim kadarıyla) programdan red alır mı diye düşünmüştüm. Ama @nkh’nin dediği gibi “ bu program oturum izni sağlamaz” demek istiyor sanırım. Bu arada 6 aylık dil okuluyla geldim. Stamp-2 stamp-1 stamp-4 muhabbetleri var. Stamp-1 dan sonrası full time hocam. Ama o da 1 senede bir yenilenek gerekiyor
  • filipis  (03.08.24 15:35:31)