türkiye’den çıkmış gelmiş geçmiş en iyi müzik örnekleri

önemli bir müzik tarihçisi, türk müziği hakkında bilgi edinmek istediğini söyledi. ona 100 parçadan oluşan bir liste yapmak istiyorum. modern türkiye tarihinden çok, az fark etmez en başarılı gördüğünüz örnekler nedir?

Atlanma ihtimali olan ama bence çok önemli bir albüm, Cem karaca /safinaz
Ama kast edilen Türk müziği bu mu bilemedim.

  • kisa  (02.08.24 18:46:37)
Türkçe olarak yapılmış en güzel şarkı (söz müzik komple) Barış Manço- Dönence'dir. İkinci olarak da Yavuz Çetin ve Erkan Oğur'un Dünya isimli enstrümantal eseridir.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (02.08.24 18:47:38)
  • geveze yazar  (02.08.24 19:04:42)
@kisa

türkiye’den çıkmış kendi tarzında en iyi örneklere girebilecek herhangi bir müzik olabilir. 1960 Türk Sanat Müziği de olur, 2023 Türkiye’den çıkan indie pop, metal, trap de.
  • Stoneface  (02.08.24 19:30:40)
barış manço - gülpembe

  • tabudeviren  (02.08.24 19:36:07)
tarkan - sen başkasın
mor ve ötesi - cambaz
nihavend longa
ceza - suspus
mezarkabul - lions in a cage
Sertap erener - sevdam ağlıyor
  • buenosdias  (02.08.24 19:48:50)
Youtube'da Anatolian rock revival project kanalından fikir edinebilirsiniz. Dönem ve türe göre klasör yapmanız güzel olabilir.

Ozdemir Erdoğan-Gurbet, Uzun ince bir yoldayım
Altın Gün-Goca Dünya
Tulay German- Burçak Tarlası
Cem Karaca -O Leyli

90lar: kış güneşi, gamsız hayat, hadi bakalım...

Erkan Oğur, Ahmet Kaya...

Entarisi dım dım yar olmayan olmayan Türk müziği listesi olmaz ya, modern türkü yorumlarını ekleyebilirsiniz.
  • zihua  (02.08.24 19:56:20)
Orhan Atasoy - Gemiler

  • HellKeePer  (02.08.24 20:14:47)
şöyle bir entry ve liste var. baktın mı?

eksisozluk.com

bana sorarsan skala çok geniş. neşet ertaş da girer bu listeye, zeki müren, mor ve ötesi ya da coşkun sabah, müslüm gürses... tür kısıtlaması yapsan mı acaba?
  • adivar  (02.08.24 20:28:32)
Cevaplarda hızlıca dolaşıp bayhan aramak :( psikolojim bozuldu.

Benim Fransız hanim ve kardeşi candan Erçetin çok seviyor. Ama onlarin sevdiği tarza uygun ondan bir şey diyemem. Ogun sanlisoy da sevdilerdi.
  • logisticsmanager  (03.08.24 01:42:38)
ünlü - rüya

  • sir gawain  (03.08.24 03:55:54)
kirac - bir garip ask bestesi

  • banach  (03.08.24 08:02:40)