Bu şartlarda villada oturur musunuz?

Lokasyon: İstanbul
66 m2 bir evden 20k Şehir dışındaki bir evden 9 k kira gelirim var.

50k kiraya bir villada oturabiliyorum. Çok büyük bahçeli. Havuzlu bir villa sitesi.

Bir yanım ver üstüne 20k insan gibi yaşa diyor. Diğer yanım 20 k çok
30 k ya 3+1 bi eve çık fark ödeme diyor.

Aylık gelir: 120k

Siz ne yapardınız

villa nerede?

  • gabe h coud  (02.08.24 09:58:46)
Sarıyer

  • bilgekarasu  (02.08.24 09:59:05)
kac kisi yasayacak evde?
evden calisma gibi durum var mi ?
yas kac?

bir cok parametre lazim aslinda
  • foster  (02.08.24 10:02:33)
3 kişilik çekirdek aile.
Evden çalışma yok ama bol tatili olan bir mesleğim var.

  • bilgekarasu  (02.08.24 10:04:31)
benim görüşüm; kira en fazla %30-33 olmalı, o da böyle villa gibi durumlarda. villaya geçerdim.

  • gabe h coud  (02.08.24 10:06:24)
toplam gelir 149k sanırım 120+20+9 topladıgımda.
şimdi derler ki barınma giderinin toplam gelirin %30 unu aşmaması idealdir.
bu hesapta kafa kafaya ama bir yandan ek masraflar da olacaktır. aidat, havuz bakımı, özel bahce varsa bahce bakımı ne kadar. su an en normal sitede bile 5-6k verdiğimizi düşünürsek bence 10k üzeri ek masraf çıkarsa kiraya o zaman dengeniz şaşabilir.

ek olarak sarıyer uzak, şehirle çok sık bağlantınız varsa zorlanırsını tabi su an nerede oturdugunuzu bilmeden bu yorumu yapıyorum.
  • delidiyorum  (02.08.24 10:07:16)
istanbul'da 30bine oturulabilecek düzeyde 3+1 ev var mı?

  • elorelia  (02.08.24 10:09:18)
birikim yapma ihtiyacınız yoksa neden olmasın. ama belirli hedefler varsa mantıksız.

  • xrated  (02.08.24 10:11:58)
30k ya oturulabilecek ev var. Ulaşım sorunum da yok. Tercihler ikiye bölünmüş durumda.

  • bilgekarasu  (02.08.24 10:13:32)
hayali güzel oluyor ama yaşayınca iş değişiyor. aidatları, bakım giderleri derken insanı biraz sıkmaya başlıyor.
her şeyi geçtim, eğer villa da biraz büyükse, yani tüm alanların ve odalarını kullanmayacaksanız, bir yerden sonra buna ne gerek vardı yahu demeye başlıyorsunuz.

ferah, samimi, kullanışlı bir 3+1 daire beni daha mutlu ederdi.
hem gereksiz yere harcama yapmış olmaz, hem az temizlik ve az giderle daha mutlu olurdum.
  • MtKrt  (02.08.24 10:17:13)
50bine sariyerde villa mi var? Sariyeri hic bilmiyorum desem yeri ama villa yenikoyde degil herhalde. Sariyerin de mi varoslari var ve villa gelismemis bi bolgede mi?

3 arti 1 30k bulacagin ev mekan olarak daha iyi olur sanki.

Genel olarak ben villa sevmiyorum. Her halukarda apartman dairesi derdim gerci.
  • Kittie  (02.08.24 10:20:46)
Villa elit bir sitede. Varoş bölge değil.

  • bilgekarasu  (02.08.24 10:25:49)
Villa, kesin, net...

  • abuzer  (02.08.24 10:27:45)
bekarsan rezidans ve sehir merkezi iyi
cocuk varken bahceli ev daha iyi

bence denenebilinir hocam

cocuk guzel bahceli bi yerde kosup oynayacaksa, mutlu anilarla dolu bi cocukluk icin ayda 20 bin fazla odemeye deger
  • foster  (02.08.24 10:28:11)
Bu sene 150 fide fesleğen yetiştirdim bahçede.

Maslak a 21 dakikada gidebiliyorum.

Şehre dönmem daha
  • nop  (02.08.24 10:48:44)
Çocuk olduğu için villa. Yoksa merkezi yerde daire derdim.

  • ruhen hastayim ben  (02.08.24 11:07:14)
toplam gelirin 149 olduğunu düşünerek ben villa diyorum o zaman. ama tabi ek masrafları karşılayabileceğinizi düşünerek. bahçe demek masraf demek çünkü. böcek vs sorunu olacak, ilaçlama gerekecek. sulama ve bakım gerekecek. havuz da aynı şekilde. evin temizliği için de ekstra çalışma gerekecek. yani tüm bunlar göze alınabiliyorsa bence villa. hele hele çocuk varsa çok iyi olur.

ama şu var. elde biraz birikmiş, araba vs varsa ben olsam ev almaya çalışırdım.
  • elorelia  (02.08.24 11:10:42)
120 bin TL ile nerede oturacağını bilememe olayına 3'te 1 maaşla kendi hayatını kuramama olayından selamlar sevgiler gönderiyorum. Maalesef çözüm öneremiyorum, kusura kalmayın.

  • muhayyer divan  (02.08.24 11:34:46)
Bence kirada max oran 0.3 olmalı. Hatta ideali 0.2

Bu gelirle o eve çıkmanız yaşam standartınızı düşürür. Ben olsam çıkmazdım.
  • nuevo  (02.08.24 12:29:36)
elorelia +1

Olay sadece kira ile bitmeyecek, aidatı farklı olacak, ev büyüyünce faturalar artacak, bakımı masrafları artacak, bahçesiyle uğraşılacak, havuzunun derdi çıkacak.

Bütün bu detayları düşünerek hareket etmek lazım aa bu villa bütçeme uygun diye daldığımızda gelen sürpriz sıkıntılar modumuzu düşürebilir.

Her detayıyla düşünüp altından kalkarım diyorsanız (altından kalkmak sadece maddi olarak kullanılmadı) mantıklı olabilir.

Ben olsam ciddi düşünürdüm bunu, çünkü evle ilgili çıkabilecek detaylarda bana yardımcı olacak bir ailem var atıyorum bahçe düşünmezdim annem hallederdi gibi.
  • mutekebbir  (02.08.24 12:37:19)
50k sarıyer villası için çok iyi fiyat hiç durmam.
daha insani ilçede yaşamak için 4 saat yol çekiyorum her gün, insanın huzuru evde başlıyor.

  • eja  (02.08.24 12:50:29)
ben olsam müstakil eve krediyle satin alarak gecerdim. büyük evin masraflarinin da daha fazla olacagini bilerek.

kirada oturdugum sürece ucuz bir yerde otururum. elalemin evine para bayilmaya gerek yok. bu benim görüsüm.
  • robert bosch  (02.08.24 13:36:49)
Yarın ev sahibi %60 zam istediğinde verebilecek misin geleceği de düşünmek lazım.

Zekeriyaköy tarafında falan mı? Bir tanıdığımın orada evi var ama uzak izole bir yer ya. Ben sevmezdim, ama deprem vb açısından çok iyi aslında.
  • nhk ni youkosu  (02.08.24 14:37:24)
villam var sıkıntısı derdi bitmez deyip kısa keseyim.

  • jamswety  (02.08.24 14:44:56)
villada oturmak problem değil temizliği problem ben olsam otururum.

  • mikahakkinen  (02.08.24 14:47:26)
Fesleğen yetiştirdim filan yazdım da,

Müstakil evde oturmak baya masraflı bir şey aslında. Sitede havuz varsa aidatlar bazı sitelerde, şehirdeki daire kirası gibi aidatlar olabiliyor.

Yazın en alt katta sürekli nem alma cihazı çalıştırmak gerekir yüksek ihtimalle. Zekeriyaköy tarafında zeminden katta nem sorunu çok yaygın.

Ev sahibi çok önemli. Çatı akar, duvar kabarır, bahçeye lağım geri basar, bunlar hep masraf.

Kalorifer peteklerini temizletmiştim, petek başına bir paraya anlaştık, evde 17 tane petek var, çarpınca iyi para çıktı. Evi çıkarken boyatayım deseniz bir kira tutabilir.

Benden önce hep kiracı oturmuş baya katı madde aktı tesisattan.

Müstakil ev bir süre boş kalmişsa, ev sahibi olan birisi uzun süredir oturmamışsa baya sorunlara açık.

Sürekli masraf ediyorum, bence değiyor. Ama kiracı için kimse bu kadar masraf edip özenmez.

Ev sahibinin yeni çıktığı evlere bakardım.
  • nop  (02.08.24 20:40:47)