arabayı satsam mı?

ön edit: özelden soranlar olmuş. 2016 fiat egea hb, otomatik, 112k km’de ikinci sahibiyim. tek parça değişeninden 2k tl bi kaydı var. orjinal temiz bir araç. hafta sonu karar verip ilana koyarım. urban plus ama bütün modları aktif. ilgilenen arkadaşlar dm atmasınlar, ilanı yok şu an yoruldum yazmaktan :d

bir anlık hevesle 2 ay önce araba aldım.

ancak ne işe giderken kullanabiliyorum ne özel hayatta.
her yere metro ile işe şirket servisi ile gidiyorum.
aileyi yemeğe götürmek (dışarı çıkarsak akşam) ya da köyden gelen anne babayı almak dışında kullanmadım.

toplasanız 20 kez direksiyona oturmamışımdır. sadece 1000 km yaptım ve 600 km si aracı alıp gelmem.

ne yapsam? satsam mı bu aracı ben? zararım yok bi.

bugün 2 saat trafikte kaldım otobüste. araba olsa da aynı olacaktı. başka araç gelmiyor 3 metro yapsam daha hızlı gelebilirdim. motosiklet olsa 25 dk max.

gözüme batmaya başladı iyice.

not: istanbul, erkek, 30 (önemli mi bilmiyorum ama soran olursa)

aklımdaki: arabayı sat, bu şartlarda arabanın faydalı olmadığını kabullen
ya motosiklet al (5 senedir a ehliyetle yollardayım şehirlerarası falan da gittim ekipman tecrübe tam)
ya da motosiklet alma metroyla devam

2 ay çok erken. Siz daha ulaşabildiğiniz kapsamı genişletmemişsiniz.
Hele bi tatillere gidin, haftasonu günü birlik ya da 2 günlük yakın yerlere kaçın. Hava limanına falan gidin gelin sonra anlatsınız kıymetini.

Aynı durumda ben arabayı senelerce tuttum mesela. Hiç de pişman olmadım.
  • zimbirik  (01.08.24 23:05:32)
2 ayda 20 kere kullanmak iyiymiş, ben de hiç kullanmadım sandım. Bence dursun şimdilik.

  • muhayyer divan  (01.08.24 23:28:03)
2 ayda 20 kere kullanmak cidden iyiymiş, zaten şu an arabayı 2 ay önce aldığınız fiyata satmanıza imkan ihtimal yok komple zarar.

Diğer yandan; ben babamım zoruyla 2016 yılında 2015 model hyundai i30 almıştım, yemin ederim 8 senede 30 kere kullanmamışımdır, çoğu da uzun yol, dördü de araç muayene git gel )) Sırf 2 kere aküsünü değiştim, öyle yattı otoparkta. Bu sene başında 24 bin kilometrede sattım arabayı, şimdiki aklım olsa ilk sene satardım. Kullanılmıyorsa komple masraf.
  • koskoca kirpi  (01.08.24 23:43:44 ~ 23:44:16)
''bugün 2 saat trafikte kaldım otobüste'' bu konuda özellikle görüşüm belli. Kendi arabam olsa 5 saat kalsam dert etmem ama otobüste onlarca kişiyle belki ayakta kalmak korkunç bir şey bence.

arabam olsa en azından oturarak, klimamla rahat bir sıkışıklık yaşarım derim hep.

bence dursun.
  • orta buyuklukte bir ulkenin krali  (02.08.24 00:54:02)
Kalsın boşver. Hiç işine yaramıyorsa ver Bi galeriye kiralasınlar.

  • numlock  (02.08.24 00:54:13)
Garaj varsa çek dursun, şu an acil bir ihtiyaç yoksa araç satma dönemi değil. Haftada 1 çalıştır biraz dolaş. Sakın galeriye kiraya falan verme aracın içine ederler.

  • duyulmasi gerektigi kadar  (02.08.24 08:29:37)
Tabii ki hayir. Dursun kenarda bakarsin bi daha alamazsin. Icinde bulundugumuz berbat duzen bana bunu dusunduruyor. Bi mal almissin, odemesinde de zorlanmiyorsan (veya belki direkt aldin borcu bile yok) tabii ki satma oyle hemen.

Otobusle kendi aracin bir mi ayrica ya. Motorsiklet desen daha tehlikeli arabadan. Araba gibisi yok. Benim arabam yok ve maddiyatci biri de hic degilim ama keske arabam olsa en cok istedigim maddi sey hayattaki. Baska seyi bu kadar arzulamiyorum. Hani evim de yok ama arabayi tercih ederim. Buyuk ihtiyac. Saskinim su an nasi gormezsin bu ihtiyaci diye
  • Kittie  (02.08.24 10:27:38)
almışken satmayın.

duran arabanın aylık ortalama 3-5bin masrafı var.
hiç kullanmasanız da bunu ödeyeceksiniz (sigorta, kasko, vergi vs)

o yüzden almamak daha iyi bi seçenek olurdu ama almışsınız, satmayın bence.
elden çıkarınca yenisini koymak zor oluyor.

2 ayda 20 kez çok iyi.
her gün kullanacak değilsiniz ya. üç-dört günde bir, haftada iki. daha ne.

ben de ayda yılda bir kullanıcam diye araba almıyorum, lazım olunca araba kiralıyorum ancak yıl içindeki araba kiralama masrafım duran arabanın yıllık masrafına erişir oldu.

satarken zarar etmiyorum diyorsanız düşünülebilir ama zararlı çıkarsınız bence.
  • biseysorcaktim  (02.08.24 12:13:29)