Sizce Vadeli Dolar Hesabı Almak Mantıklı MI?

Merhaba Duyuru sakinleri,

Yatırım, para veya borsa okur yazarlığım maalesef bir hayli düşük. Bundan dolayı genellikle vadeli hesap açıyorum ve maaşımın bir kısmını oraya koyuyorum.

Az önce 40 bin tl kadar bir miktarı "değerlensin" diye vadeli dolar hesabı açarak yatırdım. Ankcak içime bir kurt düştü! Acaba TL vadeliye yatırsaydım daha mı çok getiri alırdım? Şimdi açtığım hesabı kapatıp, tekrar vadeli tl'ye geçmem mantıklı olur mu yoksa doların ani bir çıkış yapması ihtimal daihlinde mi?
İhtimal dahilindeyse, hiç dokunmasam mı?

dolar faizi düşük. hesap açmadan önce sorsaydınız tlde kalın denirdi büyük ihtimalle. şimdi satarsanız kur farkından zarar edersiniz. ihtiyacınız yoksa dokunmayın kalsın.

  • inheritance  (01.08.24 14:09:34)
www.tefas.gov.tr

dolara geçtiyseniz, vadeli dolardansa bu tür fonlar daha mantıklı bence.

yatırım tavsiyesi değil, benim seçtiğim yol bu.

dolardan tekrar tl'ye dönmezdim. yakın zamanda kullanmak istiyorsanız o başka tabi.
  • bir ileti paylastim  (01.08.24 14:31:55)
@mirket uzun bir süre lazım değil. günlük harcamalar için ayırdığım bir mebla var eğer deli gibi tüketim yapmassam, uzun bir süre dokunmayabilirim vadeli dolar hesabına...

  • pangea  (01.08.24 14:40:16)
40 bin tl icin cok farketmemekle birlikte, genel anlamda doviz vadeli hesaplarinin ulkemizde hic bir anlami yok.

neden cok farketmez, 40000 TL dolares olarak 1.209,02 US-Dollar yapiyor eurobondun da oyle cok anlami yok, cunku satma ihtimalinizde vergi vereceginizden elinizdeki yine kus olacak. TL de kalip hisse fonu, para piyasasi fonunda tutulabilir. Ya yok ben tl ye guvenmiyorum diyorsaniz dolarda kalmak yada dolar vadeide kalmak yerine altin da alinabilir fikren.
  • wallcan  (01.08.24 16:16:29)
"Acaba TL vadeliye yatırsaydım daha mı çok getiri alırdım?" bunu kimse bilemez. o yuzden rahat ol. ama bir ona bir buna gecis yaptiginda genelde zarar edersin.

  • hot potato  (01.08.24 16:25:31)