uzun yol öncesi araç bakımı

nelere baktırmalı uzun yol öncesi. bir de aşağı yukarı kaç tl alırlar sanayide böyle bir genel bakım için?

Şurada da sorulmuştu, faydalı olabilir:

www.eksiduyuru.com
  • pispinti  (31.07.24 14:12:24)
Su, yağ, lastikler.

  • numlock  (31.07.24 14:31:07)
Sanayide kac para alirlar sorusu hakkinda bir yorum yapmadan gecemeyecegim. Tanimadiginiz yerlere gidiyorsaniz, genel bakim gibi ucu acik ifadeler kullanmamakta fayda var. Arabanin bakim kitapciginda bakim araliklari yazar. Arac uzun suredir sizdeyse, burada vakti gelmis olan seyleri yaptirmakta fayda var.

- Lastiklerin tarihi, dis derinligi, butun tabanin esit sekilde asinip asinmadigi ve teker yanaklarinin gorunumu, lastik basinci.
- Butun aydinlatma.
- Sogutma suyu, yag seviyesi vs.
- Anlam veremediginiz ses, titreme vs varsa onlara da baktirmak lazim.
  • mbond  (31.07.24 14:31:09)
ustaya 2k verdim genel bakım adı altında filitre ve yağ değişti.

  • eja  (31.07.24 14:31:36)
Aracın yıllık bakımlarını aksatmıyorsan bakıma gerek yok. her 15-20.000 kmde yağ, yağ filtresi, hava filtre, polen filtresi değiştirilir zaten. Araba dizelse mazot filtresi.
benzinliyse her 3 yılda bir bujiler. her 10.000 km de rot balans ayarı. bunları yaptırıyorsan gerek yok ama içim rahat etsin diyorsan yağ kaçağı var mı yok mu onu kontrol ettir. fren hidrolik yağını kontrol ettir. şanzıman yağını kontrol ettir.
Araba yeni modelse pek gerek yok
ben broadway'le şırnak'tan antalya ya çok gittim geldim hiç yolda kalmadım.
  • komando kani var bende  (31.07.24 14:42:32)
ya bunun için para vermeye gerek yok daha neler... aç kaputu yağ çubuğuna bak, soğutma suyu, silecek suyuna bak. lastiklere hava bas. bitti gitti bu kadar...

  • yazar yazmaz yazan yazar  (31.07.24 14:47:53)
@yazar yazmaz biz galiba yaşlı kaldık, aynı cevabı ben de verecektim ama susayım dedim :)

  • numlock  (31.07.24 15:18:10)
Bu tarz genel bakimlar sanayiye gidersenjz fazla tutmaz. Ama bunun icin gelenleri opmeden gondermiyorlar. Iste opicuk parasi cok tutuyor.

Kisaca Numlock'un dedigi gibi su, yag, lastikler kontrol edilmeli.
  • krmzbvl  (31.07.24 15:54:00)