duyurunun muhasebecileri

bir adet araç koltuk kılıfı için müşteri yurt dışındaki şirketine fatura kesilmesini istiyor. bizim iş bilmez muhasebeci de anlamıyor bu işten. adam bana fatura bilgilerini yolladı, iban vereceğim para gelince de işlemleri yapıp türkiye'deki kardeşine kargolayacağım ürünü. bu fatura kesme konusunda yardımcı olabilecek birileri ya da yol gösterecek birileri var mı?

Yurtdışına bir kere fatura kestim çok hatırlamıyorum ama farkı yok ki.
Sadece ülkesini ve döviz türü neyse onu seçecek. Zaten kuru girdiğinde sistem otomatik yapıyor para çevirme olayını.

Şimdi girdim tekrar aynen ülkesini döviz kurunu seçecek. Gerisi aynı şekilde işliyor zaten.
Mali müşaviriniz de yardımcı olur bu konuda onlar kessin isterseniz ne olur ne olmaz garanti olsun.
  • mutekebbir  (31.07.24 10:59:47 ~ 11:04:14)
üretici değiliz, direkt son kullanıcıya ürünü satıyoruz @arbre

kdv girmeyeceğiz sanırım bu faturaya?
  • duyulmasi gerektigi kadar  (31.07.24 11:12:01 ~ 11:12:41)
ürün tr'ye kargolanacağı için yurtdışı satışı sayılmaz, o firma bilgilerine kesebilirsiniz ama kdv olmak zorunda faturada

  • sweetoffice  (31.07.24 11:32:27)
Normal fatura düzenleyeceksiniz. Satışı yaptıgınız kişinin yabancı olması bunu değiştirmez.

Ürünü yurt dışına gönderseydiniz, gümrüklü işlem olsaydı kdv olmadan düzenlerdiniz fakat malı zaten türkiye'de bir firmaya/kişiye göndereceksiniz.
  • liberal  (31.07.24 16:04:11)