Doğu Avrupa'ya arabayla gitsem sıkıntı yaşar mıyım?

Hep görüyorum yok rüşvet istemeler, park halindeki aracı patlamalar vs.

34 plaka araçla İstanbul'dan Sofya, Belgrad, Budapeşte şeklinde bir rota izlesem güvenlik sıkıntısı yaşar mıyım?

Arabam yeni sayılır, içinde bir şey bırakmam vs. ama komple arabayı alır götürürler mi? Veya yoldayken tek olacağımız için daha saçma senaryolarla karşılaşır mıyız?

rüşvet çok yaygın. arabayı götürmek gibi şeyler değil de, siz 5 tane 20 euro koyun torpidoya. bulgaristan'mış sırbistan'mış çok yozlaşmış yerler. bulgaristan'da hele sahte polis diye bir şey var, ülkeye girerken tabelada yazıyor işte gerçek polis arabası şöyledir böyledir diye. ona dikkat edebilirsiniz bi.

  • gitdaddy  (30.07.24 19:20:09)
Kaskoya yurtdışı klozu ekletmekte fayda var.

  • arenas  (30.07.24 19:48:54)
bulgaristanda olurda yol sormak zorunda kalırsanız bir taksiciye para vermek zorundasınız oranın düzeni bu şekilde. denilen gibi 5-10 euroda bulundurun arabada kendinizi tehlikeye atmaktansa tutuşturun ellerine.
2 kere gittik 2 araba denilen şeylerle karşılaşmamıştık.

  • eja  (30.07.24 19:57:47)
Kafanızdaki basmakalıp düşünceleri silin.8 senedir ağırlıklı bulgaristanda yaşıyorum.8 yıldır orada araba çalmıyorlar mı sorusuyla karşılaşıyorum.

Bütün bu süre boyunca türkiye plakalı araç kullandım ve kullanıyorum bugüne kadar bir hırsızlık olayıyla karşılaşmadım.rüşvet sizin düşündüğünüz gibi değil,komşu çorba falan mevzusu eskide kaldı.polis araçlarında kamera var,polis durdurdu diye alenen rüşvet vermeye çalışan bayağı bir türk direk sofya cezaevine yolalıyor,3 aydan önce salmıyorlar.bu kadar sürede benim para vermişliğim bir kaç keredir.

Trafik kurallarına uyar bu arkadaşlar,farlarınızı gündüzde açık tutmalısınız,yol katılım noktalarında durup,bekleyerek girmelisiniz,döner kavşak çoktur,türk gibi dalmamalısınız gibi gibi,en olmadık yerde beklemez geçersin ve polisi seni beklerken görürsün.vignetinizi alın,sigortanızı yaptırın.sigortaya sırbistan dahil mi kontrol edin,genelde avrupa ülkeleri seçili oluyor,sırbistanı eklemiyorlar,bir daha yaptırmak zorunda kalmayın.
  • duptıs  (30.07.24 20:05:10)
Bulgaristan'ı arabayla gezdim.
Bunca yıllık sürücüyüm ilk defa hareket halindeyken lastik patlama ve lak diye inme durumunu Bulgaristan a girdiğim ilk gün yaşadım. Allahtan yedek lastik vardı arabada da değiştirip yola devam edebildik.
yolları berbat, lastikler henüz 1 aylıkken başıma bu geldi.
LakinGüvenlik sorunu yaşamadık şükür. Tirsmadim diyemem ama başımıza bir iş gelmedi 1 haftada.
Kaskonuzuna kesinlikle yurt dışı klozu ekletin bence.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (30.07.24 22:12:15)
Bu guzergahtan birkac kez geceli gunduzlu gectim, ayrica otoban disinda kalan yerlerden de cok gittim. Herhangi bir sorunla karsilasmadim. Bazen benzin istasyonunda arabada dinlenen gurbetcilerin arabalarinin soyulduguna dair haberler geliyor. Ancak cok yaygin bir durum degil, sonucta binlerce arac geliyor ve bir olay olursa mutlaka duyuyoruz. Ayrica o arabalarda degerli esya, para vs olmasi beklentisi var, TR plakali arac ile ilgili boyle bir dusunce yok. Dinlenmeleri OMV istasyonlarinda yapiyorlar genelde, yoksa baska yerler de kesin tehlikelidir diye birsey yok.

Ben yogun donemde, yani yaklasik bu tarihlerde Sirbistan'dan Bulgaristan'a gece giris yaptim. Acikcasi hissiyat cok ilkeldi, zifiri karanlikti ama birsey olmadi. Hatta girdikten biraz sonra polis durdurdu, farimin teki yanmiyormus, cezami kestiler, ertesi gun bankada odedim. Rusvet imasinda bulunmadilar. Belli etmeden versem kabul ederler miydi orasini bilmiyorum. Balkanlarda fara takiklar, 24 saat acik olacak. Kasko, cekici vs olaylarina bakmaniz soylenmis zaten, o onemli, gene de bir sorun olursa gurbetcilerin facebook gruplari iyi organize olmus. Yardimci oluyorlar.
  • mbond  (31.07.24 09:40:27)