calisilan sirket aleyhine tanıklık

Merhaba,

İsten cikartilmayan fakat görev degisikligi yaptirtilan bir calisma arkadasim ise iade davasi acti. Arkadaşim beni tanik olarak gosterdi.
Doğru bildiklerimi söyleyeceğim fakat iş aramaya başlamali miyim? (:
Yardımcı olabilir misiniz?

teşekkür ederim şimdiden.

Kendini korumak ve güvence altına almak adına elbette aramalısın. Belki de sana bişey olmaz ama bilemeyiz, kendini korumalısın elbette.

  • muhayyer divan  (30.07.24 15:39:50)
sen de işe iade davası açar, aradaşını tanık olarak gösterirsin.

  • phonex  (30.07.24 15:41:40)
Bildiğin her şeyi hakime doğru şekilde anlat, gerisini düşünme. Arkadaşın ve iş yerin yıllar sonra seni düzgün karakterin ile hatırlasın. Ahlak sahibi bir patron bildiklerini anlattığın için işten çıkarmaz, çıkarırlarsa zaten o işletme doğru bir yer değildir sonucu çıkar.

EK: Önemli nokta gözden kaçıyor. Sen zorunlu şekilde tanık gösterildin yani iş yerinin sana hesap sorma hakkı yok. Duruşmalara gitmezsen cezası var. Bunu da iş yeri biliyor. İçin rahat olsun.
  • HellKeePer  (30.07.24 15:48:35 ~ 16:14:16)
İşe iade davalarında hakim size şunları soracak:

-davacıyı tanıyor musun?
-ne kadar zamandır o işyerinde çalışıyor? (ne iş yapıyor?)
-kaç para maaş alıyor?
-maaşın tümünü banka yoluyla mı alıyor, elden para veriliyor mu?
-sen ne zamandır çalışıyorsun?

bunun dışında arkadaşınızın yaptığı işin verimliliğini, işten çıkartılma haklı mı haksız mı onları size sormayacak. neden işten çıkartıldı diye sorabilir, onun da cevabı belli zaten.

yani özetle siz yorum yapmayacaksınız, size yorumlatmayacaklar. kendinizi zor durumda hissetmeyin.

ben olsam ilk amirimle görüşür ve durumu açıklıkla anlatırım. bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.
  • pispinti  (30.07.24 15:51:47)
@pispinti

Tanık olarak gösterilmiş, hakim detay sorabilir. Örneğin: arkadaşın eski pozisyonunda tam olarak ne iş yapıyordu, görev tanımına uymayan bir hareketini gördün mü (sence yetersiz miydi) vs.

Görev değişikliğinin sebebini davacı tanığını da yorumlatabilir. Kendi davamda karşılaştım.
  • HellKeePer  (30.07.24 15:56:29 ~ 15:57:27)
Bu tarz davalar çok uzun sürüyor, dava sonuçlanmadan önce tanık olduğunuzu birkaç ay içinde öğrenecekler. Açıkcası çok usulsüzlük yoksa ve beni bağlayan bir durum yoksa ben tanık olmazdım, düzeniniz değişecek çünkü ama orası sizin daha bileceğiniz bir nokta tabii.

  • titanic kemancısı  (30.07.24 15:57:18 ~ 15:59:18)
Bir de şu var arabulucu ile para anlaşmasına varırlarsa siz durduk yere tanık olduğunuz ile kalabilirsiniz. Arkadaşınız ne kadar güvendiğiniz de önemli.

  • titanic kemancısı  (30.07.24 15:58:07 ~ 15:58:39)
Kimsenin tarafını tutmadan çok rahat savuşturabilirsiniz bu tanıklık işini. Hakim size kim haklı diye bir soru sormayacak. Rahat olun.

  • pispinti  (30.07.24 16:04:34)
Arkadaşını biraz test et.
Sonra karar ver.

  • diyecevaplandı  (30.07.24 18:15:56)
Avukatım. Hem işçi hem de işveren vekili olarak çok sayıda iş davasını başından sonuna kadar takip ettim. Söyleyeceklerim şunlar:

1. Bu sitenin bir klasiği olarak, konudan zerre haberi olmayan çok sayıda kullanıcı zırva saçma cevaplar vermiş. Bence çoğunu dikkate almayın.
2. İşveren lehine tanıklık yaparsanız işyeriyle ilgili bir sorun yaşamazsınız.
3. İşçi lehine tanıklık yapacaksanız, çoğu zaman iki seçenek var: İşveren eğer size tazminat ödemek istemezse ayrımcılık yapacak ve işten istifa etmenize çabalayacaktır. Tazminat dert değil derse derhal işinize son verecektir. İşinize devam etme olasılığınız yok mu? Elbette var ama son derece düşük olduğunu unutmayın.

Anladığım kadarıyla işverenin haksız olduğu bir durum söz konusu. Siz de zor durumdasınız, kolay gelsin. Tanıklık yaparken, yalan tanıklığın suç olduğunu ve yalan söylememiz durumunda başınızın derde girmesi riskinin olduğunu unutmayın.

Dosyaya tanık listesi verildiyse, işveren de sizin tanık gösterildiğini öğrendi ya da öğrenmek üzere. Yakın zaman içinde, işyerinizin kurumsallığı ve büyüklüğü nispetinde muhasebeci, müdür, insan kaynakları ya da patronun odasına davet edilmeniz kuvvetle muhtemel.
  • 10551037  (30.07.24 18:41:07)
Yukarıda avukat olan şahıs konuya teknik yaklaşmış ve özetle şunu diyor; yediğin kaba pislersen başın belaya bulaşabilir :)

İki farklı firmada iki farklı iş davam oldu, ikisinde de avukatlarımı ben yönlerdirdim. İçerde olup biteni sizden daha iyi kimse bilemez. Avukatları kötülemek veya küçümsemek haddime değil, teknik destek alın fakat kararı kendiniz verin. Vicdan sesinize göre hareket edin. Unutmayın Yanladığınız şirketle bir gün siz de davalık olabilirsiniz o zaman tanık bulmak için siz de kapılar çalacaksınız.

İşletmeler geçici, insanlık kalıcıdır.
  • HellKeePer  (30.07.24 19:06:50 ~ 19:36:39)
avukat olan ve haddini bilmeyen şahıs kimdir nedir bilmiyorum. sözlükten başlığına baktım, orada gereken cevabı gördüm. muhatabım değil.

ben de neredeyse 20 senedir kurumsal hayattayım. kocaman holdingte de çalıştım, en alasından patron şirketinde de. işe iade davasına taraf da oldum tanık da.

sizin yapmanız gereken, bu tanıklık işine bir şekilde bulaştığınızı ilk amirinize (kurumsal yapıya göre patronunuza) bir an önce söylemek. Bahsettiğiniz somut bir olay var, kişinin görev değişikliği rızası dışında yapılmaya çalışılmış. arkadaşınız (konuda aktarmadığınız anormal bir şey yoksa) davayı kazanacak. sizin davadaki fonksiyonunuz "evet bu insan burada çalışıyordu ve sonra bunlar bunlar oldu diye duydum" demek.

ha sonuçta ülkede her tipten patron var. sırf bu sebepten hedef haline gelme ihtimaliniz hiç mi yok, tabii ki var. burada da Hellkeeper'ın söylediği devreye giriyor. demek ki iğrenç bir yermiş onu öğrenmiş olursunuz.

sevgiler.
  • pispinti  (30.07.24 19:17:58)
Hukuki konularda haddini aşmak bir yana, çapından büyük cevap vermek adet olmuş burada. Sözde 20 senedir kurumsal hayatın içinde olan vatandaşın yaşından çok daha fazla iş davasını yürüten insanlar var burada. Biri de benim.

En başta dikkate alınmaması gereken cevaplardan birinin sahibi bu vatandaş. Mesajımı üzerine alınmış ama doğru alınmış. Bozuk saat misali.
  • 10551037  (30.07.24 19:35:32)