ikinci el otomobi piyasası hakkında....

Arkadaşlar merhaba, hiç anlamadığım konular olduğu için size danışmak istedim.
Duyduğum ve biraz gördüğüm kadarıyla ikinci el araç foyatlari düşmüş ve faizler yüzünden piyasa iyice durgunluk, bir gruba göre daha da düşecekmiş diğer grupsa tekra4 yükseleceğini öne sürüyor.
Benim sıkıntım ise şu, yaklasik 8 yaşında eski kasa honda civic aracım var ve çok kullanmadığım için genelde yatıyor, aracın genel durumu iyi ancak yavaş yavaş eskimeye başladı sizce bu piyasa şartlarında aracını satmaya çalışmalı miyim yoksa biraz daha mı beklemediğim? Paraya şu an ihtiyacım 6ok ama kaponin önünde eskimesin görmek üzüyor, araci sıfırlama şansım da çok yuks3k değil ne yapsam bilemiyorum akıl verirseniz sevinirim.

Arac satmak icin en iyi zamanlar faizin dusuk oldugu zamanlar oluyor.

8 yasinda Honda Civic bana sifira yakin araba gibi geliyor hala :) 2016 model sonucta. Pek araba kullanmiyorsaniz satip daha yenisini almanin bir anlami yok diye dusunuyorum. Sonucta araclarda deger kayiplari genelde hizli baslar ve gittikce yavaslar.

Honda ve Toyota'nin degeri her zaman yavas duser. Yenileme yonunde karar alirsaniz 1-3 yas arasi Toyota araclara bakilabilir.
  • mbond  (30.07.24 14:45:26)
türkiyede öyle vur kaç dönemleri bazen olur. corona ve yeni araç tedarik edilememesi nedeniyle ikinci el araç fiyatları % 15-20 kadar artmıştı şimdi o rakam geri geldi sadece. yoksa enflasyon bazında bir düşüş yok. hatta tam tersine krediler çok sıkıntılı 1.5 milyon veremeyen gidip 600-700 bandında ikinci el araç bakıyor.

düştü düştü dedikleri 1.7 milyon yazdıkları 2016 model audiler 1.5 milyona falan düştü. yoksa 500-900 bandındaki tercih edilen araçlara baktığında bence büyük bir düşüş yok.

yenileyemeyeceksem, çok mantıklı bir yatırım için kullanmayacaksam ben olsam satmam.
  • orpheus  (30.07.24 18:57:38 ~ 18:58:52)
Yazilanlari okuyunca Ufak tefek eksiklerini halledip şimdilik elde tutmak daha mantıklı gibi geldi teşekkürler.

  • dertanyan  (30.07.24 20:54:34)
Satıp, daha pahalı bir şey alacaksanız iyi bir dönem.
Satıp yerine bir şey almayacaksanız iyi bir dönem değil. Fiyatlar biraz gerilemiş ve alım satım çok yavaşlamış durumda.

1-2 ay bekleyebilirsiniz. Ya bu seviyelerde devam eder ya da artışa geçer diye düşünüyorum.

Benim de şu anda satmaya çalıştığım aracım var, genelde arsa takası ve konsinye satma teklifleri geliyor.
  • burfak  (31.07.24 09:58:33)