Bireysel emeklilik nedir

Faydalari zararlari nelerdir?
Her ay istedigim kadar para mi atiyorum?
Banka hesabinda biriktirmekten farki ne?
5 yilda/10 yilda ne tur bir getirisi olur biraz aciklayabilir misiniz?

bankaya ufak ufak para atiyorsun, onlar da sepet yapip parayi isletiyor, en azindan enflasyona yenilmeni onluyor, sansliysan biraz da karli cikarak emeklilige kadar biriktirmeye devam ediyorsun.

gavuristanda kenara attigin parayi vergiden dusebiliyorsun da turkiye'de bu mumkun mu bilmem.
  • cooperr  (30.07.24 01:39:47)
@Mirket'in dediklerine ek olarak BES fonlarında stopaj yok.

Yine de farklı kesintiler var. Bir tanesi "çıkışa ertelenmiş giriş aidatı." BES hesabı açtığınızda, sizi, bes'ten çıkarken tahsil edilmek üzere borçlandırıyorlar. 5-8 bin lira arası bir miktardı bu en son baktığımda. Bunu "ben bes hesabımı kapatacağım" ya da "başka şirkete taşıyacağım" dediğiniz zaman kesiyorlar. Kısa vadede bes'ten çıkılmasın diye caydırıcı bir unsur aslında.

Ayrıca brüt asgari ücretin %8,5'luk kısmından fazla olmamak kaydıyda en fazla ilk 5 yıl alınabilecek bir yönetim gider kesintisi var. Bunu yıllık alıyorlar. Ancak genelde kampanyalar oluyor, bu ücretin alınmayacağı bir hesap açabiliyorsunuz. BES açarken bunu konuşun temsilciyle, yönetim gider kesintisi alınmayan bir kampanyanız var mı diye.

BES'in nitelik olarak eşdeğeri BES dışı fon yatırımları. Siz kendiniz 3-5 fondan oluşan bir sepet hazırlayıp buna yatırım yapıp, her ay bu fonlara para aktarır ve bunu 58 yaşına kadar devam ettirirseniz BES'in yaptığı şeyi kendiniz yapmış olursunuz. Ancak bu durumda %30 devlet katkısı almazsınız ve fonlarınızdan da stopaj kesintisi olur. Ayrıca bu şekildeki bir yatırıma daha çok zaman ayırmanız, kafa yormanız gerekli ve fonları satmak BES'ten çıkmaktan daha kolay olduğu için bir aşamada bundan vazgeçmeniz yüksek bir ihtimal. Ek olarak BES sistemi kredi kartından otomatik çekim yapıyor eğer isterseniz. Yani arada bir fon performanslarına bakıp birkaç düzenleme yapmak yeterli oluyor. Her ay bir ödeme planı oluşturup bunu takip etmenize ya da fon dağılım oranlarınızı belli bir düzende tutmak için çaba harcamanıza gerek kalmıyor. Ayrıca isterseniz ara ödeme şeklinde aylık taksit tutarının üstünde eklemeler de yapabiliyorsunuz ve bu ek ödemeleriniz de aynı şekilde %30 devlet katkısı alıyor. Ben aldığım kıdem tazminatını bu şekilde BES'e aktardım örneğin.

Haliyle kesintileri de hesaba katınca bir kâr elde etmek için düzgün BES fonlarına yatırım yapmak önemli.
  • akhenaten  (30.07.24 07:23:02 ~ 07:33:30)
bes yaptırırken dikkat etmeniz gereken hususları da ben yazayım:

*yönetim gider kesintisi yapmayan bes şirketlerini araştırın seçin
*kredi kartı ile ödeme yapınca yaklaşık 40 gün sonra falan hesaba geçiyor. dolayısıyla o kadar sürelik kazanç kaybı yaşıyorsunuz. kredi kartı ile ödeme yapmanızı tavsiye etmem.
*fon koçu vs kavramlardan uzak durun. fonları kendiniz seçin ve en azından 3-4 fona dağıtın paranızı
  • oekuklu  (30.07.24 08:35:51)
ben fonlara girmeye başladığımda besi tam olarak öğrendm. fona boş para atacağıma bese atayım, devlet desteği de gelsin diye düşündüm. başta ayda 1000tl ödersem bonus var demişlerdi. şimdi 1500 yaptım. hem kesinti yaşamamak için istediğim zaman parayı da çekemiyorum. öyle unuttuğum, sadece aydan aya fatura öder gibi 1500tl ödediğim bir hesap benim için. 3-4 fona dağıttım unuttum

  • kondansator  (30.07.24 08:46:09)