Gece Tuvalet Alışkanlığı Hk.

6 yaşında kızım var. Maalesef hala gece tuvaletini tutma alışkanlığı kazandiramadık. Artık doktora da gideceğiz ama gitmeden önce buradan da sormak istedim. Var mi tavsiye edebileceğiniz bir şey?
Neredeyse çoğu yöntemi denedik çok uzun zamandır ama çocuk kendini bir türlü motive edemedi bu konuda.

Abuuuuu yirim totosunu. Boşverin ya ne yöntemi, ne doktoru. 1-2 seneye kendiliğinden oturur zaten. Uykusu derin demek ki.

  • numlock  (29.07.24 22:29:25)
Uykusu acayip derin evet.

  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (29.07.24 22:31:49)
Ben 9 yaşına kadar yatağına "kolonya" döküyorum :) rahmetli babanem öyle derdi, aaa kolonya dökülmüş derdi haha

  • numlock  (29.07.24 22:34:42)
Sevimlileştirip sorunu örtbas etmeyin, doktora gidin. Enürezis nokturna için verilen ilaçlar da var. Çocuk için de travma yaratmadan çözersiniz sorunu. Siz sevimli gösterseniz de çocuğu rahatsız eder, ileride de sıkıntı yaratır misafirliğe gittiğinde falan

  • nundu  (29.07.24 22:36:19)
Yahu 6 yaşında çocuk yatağına yapıyor? Sevimleştirmwekle ne ilgisi var, çok normal? Siz bilirsiniz tabi ama doktor falan bence gereksiz olur.

  • numlock  (29.07.24 22:37:40)
birisi bu konuda çocuğunuzu korkutmuş olabilir mi bir düşünün, poponu yakarım falan diye. annem peşimde kibritle koşturduğu için ayıptır söylemesi ben de epey büyüktüm ıslatmayı bıraktığımda ama yıl 90 falan yani, artık insanlar bilinçlenmiştir herhalde. babanne anane falan yapmaz dimi öyle şeyler?

  • titanyum22  (29.07.24 22:49:50)
her gece mi oluyor ara sira mi acaba? biz baslayacagimiz zamanlarda yatmadan 3-4 saat kadar once sivi alimini bitirin denmisti. gece uyanip su filan iciyor mu belki oyle bir sey varsa onu engellemek de ise yarayabilir ama bence de doktora gidin tabii ki, o yaslarda artik biraz duzene girmis olmasi gerekiyor cis konusunun bildigim kadariyla. altinda psikolojik veya fizyolojik baska bir neden olabilir, tuvalet konusu psikolojik pek cok konuyla birlikte ilerliyor cunku. uzman gorusu almaktan hic zarar gelmez, kendiliginden duzene girecek bile olsa iciniz rahat etmis olur.

  • in vino veritas  (29.07.24 22:56:33)
Korkutma olmadı, anne baba harici bakan tok. Biz de öyle bir şey yapmadık zaten.
Kızmıyoruz zaten ama anne baba çalıştığımız için zamanında üzerine düşemedik ondan böyle bu yaşa kadar geldi diye düşünüyoruz.
Arada yapmasa tamam diyecegiz ama gece de 3 4 kere kaldirmamiza rağmen bile yaptığı oldu.
Uykudan önce sıvı alma olayını denedik ama çocuk yalvar yakar şu istediği için uyku öncesi kıyamadık hiç.
Uzman görüşü alacağız zaten.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (29.07.24 23:11:06)
Tuvalet alışkanlığını geç kazanmak ve alta kaçırmak gayet ciddi bir konu ve direkt psikolojiyle alakalı.
Doktora gidin.
Geçmiş olsun.
  • mutekebbir  (29.07.24 23:13:13)
Bacım sen bilirsin tabi ama yazılanlar gibi "çok ciddi", "psikolojik rahatsızlık" falan böyle durumlar yok yani.

  • numlock  (29.07.24 23:40:28)
@numlock, konu hakkinda uzman bilgisine sahip degilseniz bu sekilde yonlendirme yapmamanizi tavsiye ederim. cocugunuz da olmadigini tahmin ediyorum. bu durumda neye dayanarak tibbi veya psikolojik bir durum hakkinda bu kadar rahatca yorum yapabildiginizi anlamak guc.

  • in vino veritas  (30.07.24 09:12:25)
Ben çok zor kurtulmuştum. Doktor doktor gezdiğimizi hatırlıyorum. En son kırıkçı çıkıkçı 'düzeltmişti.' :) Tavsiye etmiyorum tabii ki. Mutlaka doktora danışın.

  • auroraaurora  (30.07.24 09:50:19)
kendim benzer sorunlar yasamistim. kesinlikle erkenden goturun doktora. cocuk farkindaligini kazandiktan sonra boyle seyler yasamasi hayat boyu etkili oluyor.

  • Zima Blue  (30.07.24 11:03:14)
Direkt şahsa cevap vermek istemiyorum ama aynı zihniyete sahip ebeveynlerim kendi halime bıraktıkları için ileride çok büyük sorunlar yaşadım.
Uzman gibi yüzde yüz emin bir şekilde konuşmak istemiyorum ama hem kendimden hem de çevremden biliyorum ki bu çok ciddi bir psikolojik sorun.
Eğer şimdiden önlem almazsanız ileride çocuğunuzda çok daha büyük hasarlar çıkacak, nereden bildiğimi yazmak istemiyorum :/
  • mutekebbir  (30.07.24 12:12:41)