Yurtdışında yaşama yolu olarak master

Merhaba, ücretsiz master programlarına başvurup o ülkede yaşamak çalışmak mantikli mi. Yani dogrusu amac okumak olmayacak sadece yurtdisina cikmanin yolu olarak master seciliyor. Fransa almanya avusturya vb ulkelerde ucretsizmis hem. Baska turkiyeden gelismis gitmesi ve master kabulu kolay nereler var?
Her neyse bu yolla yurtdisina kapak atmak nasil. Amac calismak kendi isini yapmak

O yolla kapak atilir ama o kapak cok fala uzaga yuvarlamaz. Okul "devam sarti" istiyorsa nasil vakit bulacaksiniz calismaya (oyle haftada 5-10 saat part time degil galiba soruda kasdettiginiz??). Bu okulun odevi vs olacak, zaman isteyen seyler yani. Onlari belirli standartta yapmazsaniz dersten cakacaksiniz. Bir sure sonra kapi disina konma ihtimali de var yani.

Gercekten okumak icin gidip, iyi bir derece yapip okurken de yaz/staj vs gibi firsatlar yaratip kendinizi kariyerli ve diplomali biri olarak pazarlamak daha akillica bence.

Yoksa kacak gocek calismanin pek bir yarari dokunmaz. Elinize gecen para az olduktan sonra TR deki sartlarinizi bile arar hale gelmek de var isin sonunda.

Bols sanslar.
  • parcxerox  (28.07.24 23:10:10)
Almanya için konuşayım, vize almanız için bloke hesap şartı var. Tam miktarı hatırlamıyorum ama 12bin euro gibi bir parayı bloke etmenizi istiyorlar. Non-eu öğrencilerin çalışma izni oluyor genelde ama kısıtlı oluyor; mesela haftada 20 saat gibi. Ülkenin dilini bilmeden iş bulmak da mesele tabii.

Eğitim yurtdışına yerleşmek için iyi bir yol ama süreç biraz zorlayıcı sahiden.
  • but that was just a dream  (28.07.24 23:34:57)
avusturya için konuşayım, mantıklı değil.

  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (29.07.24 00:13:20)
Benim farklı ülkelerden Fransa'da okumus ve çalışan arkadaşlarım var. Hangi bölüm olduğuna bağlı ama bazılarında oldukça rahat is buldular (ben tedarik zinciri bahsediyorum en çok).

Ama okurken çalışmak falan benim bildigim o kadar kolay değil. Arkadaslarim genelde parasi olup takilanlar.
  • logisticsmanager  (29.07.24 00:14:14)
almanyada master sirasinda verilen oturum izni ile yilda 90 gunden fazla calisamiyorsunuz. bunun tek istisnasi var o da okul icinde (kutuphane vs) calismak ama bu tarz yerler icin de cok fazla rekabet var ve eski ogrenciler genelde bu tarz isleri kapmis oluyor.

gecici islerde haftalik belli saatin altinda "minijob" tarzi islerde belki calisabilirsiniz, calisma izninizin bu tarz isleri kapsadigina emin olmaniz gerekir. yoksa kacak calisan durumuna dusebilirsiniz, bu cok riskli.
  • emrahday  (29.07.24 12:14:50)