Bir ara moda olan ancestor dna testi vardı?

Çok merak ediyorum aranızda hiç yaptıran oldu mu? Yurtdışına dna örneği gönderiliyordu ama ne kadar güvenilir? Güvenilirse süreç nasıl işledi yaptıran var mı aranızda Türkiye’de bir sürü şirket var ama orijinal şirketler gibi değildir diye tahmin ediyorum. Birilerine dna örneği vermek de çok riskli değil mi? Bilgi/yorum yazacak olan var mı? :D

Ben 5 yıl önce buraya yaptırmıştır. Size bir kit gönderiyorlar. O kıt içinden çıkan çubuğu tukrukleyip gönderiyorsunuz. Bir ay içinde dönüş yapiyorlar

  • sonhakan  (28.07.24 21:09:51)
ben yaptırmıştım. geçen aylarda bi kız mail attı üçüncü dereceden kuzenmişiz :,) viyana’da yaşıyormuş hatta davet etti :,) hiçbir anlamı yok ama. zaten bildiğim şeyler çıktı. eski eşe de zorla yaptırmıştım, afgan kökenli çıkmıştı ahsjsjsj.

  • deartheodosia  (28.07.24 21:12:08)
Ben hem tüm aileye dna testi, hem de iki taraftan aile erkeklerine big-y, anneme de full-sequence mtdna testi yaptırdım. Sonuçları nasıl yorumlaryacağını bilmiyorsan "aa %1.5 kızılderiliymişim" dersin. Teste para gömecekseniz bilimsel kaynakları okuyup anlamanızı öneririm çünkü malum az buz para değil.

Bu arada unutmusum firma adi vermeyi. Ben elimdeki population datasina en benzer kiti 23andme kullandigi icin onu tercih ettim. Ayni zamanda neandertal yüzdesini veren tek firma da o. Hosuma gitti onu ögrenmek.
Big-Y ve full-sequence m-DNA testlerini FTDNA'dan aldim ama.
sonra da Y-DNA ve m-DNA bilgilerimi terminal SNP olduklari icin ABD'deki GenBank'e gecirdim, bilimsel data oldugu icin bilimsel calismalarda kullanabilsinler diye.
Ek olarak forensic arastirmalar icin DNA bilgilerimi actim. Faili mechul cinayetlerin veya suclarin aydinlatilmasinda kullaniliyor, kimlik tespiti icin vs.
  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (28.07.24 21:21:36 ~ 29.07.24 12:14:07)
Yakinlarda BBC de cikan bir habere goz atin:

www.bbc.co.uk

"USA man made Irish citizen after DNA test surprise"

A man from Arizona believes he is one of the first people to be awarded an Irish passport based solely on a DNA test.

///

Ozetle, Amerikali adam yaptirdigi DNA testinde 100% "irish" DNA sina sahip oldugunu ogreniyor (kucukken evlat verilmis vs... hikayeri haberde yaziyor detayli).
Irlanda hukumeti de bu testin sonucunu yeterli kanul edip adama Irlanda vatandasligi vermis.
  • parcxerox  (28.07.24 23:32:40)
23andme'den yaptirdim 4-5 sene once, $80 miydi neydi. Bir tup yolluyorlar, tukurup icine geri yolluyorsun.

%85 malatya merkez cikmisti bahaahah..
  • cooperr  (29.07.24 09:23:19)
Ben yaptırdım sonra ailem de istedi onlara da yaptık. 5 yıl kadar önce olmalı o zaman Türkiye'ye gönderen bir tek MyHeritage vardı yanılmıyorsam. Şimdi durum nasıldır bilmiyorum. Ama sekansını .zip olarak indirip başka sitelere de yükleyebiliyorsun eğer istersen. Mesela çıkan etnik köken verileri/yüzdeleri siteden siteye göre değişebiliyor. DNA veritabanlarını suçluları yakalamak için kullanıyorlar bazen mesela en meşhurlarından biri herhalde Golden State Killer olabilir. O nedenle de insanlar vermeye çekiniyorlar. Herkes suçlu diye demiyorum da işte senin 2. dereceden kuzenindir başkasının da 2. dereceden kuzenidir ortak kim olabilir diye araştırıyorlar falan.

Benim sonuçlara gelince genelde yurtdışında daha yaygın olduğu için Arnavut taraftan dünyaya yayılmış insanlar çıktı genellikle. Bir de ABD'de yaşayan adaşım birisi ile yazışmıştık Sivaslıymış, benim anne tarafımdan akraba olduğunu tahmin ediyorum.
  • peki madem  (29.07.24 09:46:20)
Ben de yaptıracağım heves ettim biraz araştırıp öyle yaptırayım en iyisi :D

  • titanic kemancısı  (29.07.24 10:32:27)