Bu dagıstanlı dövüşçüler neden hep birbirine benziyorlar?

Hepsi birbirinin akrabası mı, yoksa kuzen evliliği mi yaygın nedir?

Teşekkürler

youtube.com

Belli bir ırka tabi olmanın yanı sıra saç ve sakal şekilleri de benzer oldupundan copy paste gibi görünüyor olabilirler.

Bizim Çin Japon Moğol Korelileri ayırdedemememiz gibi bir durum sanırım
  • diyecevaplandı  (28.07.24 13:57:37)
ilginçtir ki o bölge halklarının neredeyse tamamında kuzen evliliği tabu olmasına rağmen dağıstanlılarda durum farklı. yüzde olarak ne kadar yaygın olduğunu bilmiyorum ama akraba evliliğin hoş karşılanmayan bir şey olmadığını, zaten rusya federasyonu içerisinde görece muhafazakar ve izole kaldıklarını da düşünürsek genetik çeşitliliğin fazla olmaması sürpriz değil.

onun dışında bilhassa dövüşçülerin kendi eğitimleri, grupları, ortamları vs. gereği belli disiplinlere uygun yaşamaları gerekebiliyor. o yüzden tarz olarak da çok benzemeye başlıyorlar. yani farkındaysan hepsinde aynı saç ve sakal var neredeyse. o da etkiler. örneğin kısa saç-sakal ikilisiyle erkek kardeşimle ben birbirimize çok benziyoruz ama o saçını uzatıp sakalları kesse, ben kafayı kazıtıp sakalla dolaşmaya devam etsem muhtemelen dikkatli bakmayan biri kardeş olduğumuzu düşünmez.

kısacası genetik çeşitlilik muhtemelen az evet, onun üstüne boy-saç-sakal-fizik gibi unsurların neredeyse tamamı birbirine benzeyince bu stereotip kaçınılmaz oluyor. mesela bu birbirine benzeyen dövüşçülerden sadece bir tanesini alıp bir modacının, kuaförün eline versen adamı üç saatte öyle bir hale sokarlar ki çocuğun kendi anası babası evladının dağıstanlı olduğuna inanmaz.
  • mark greg sputnik  (28.07.24 14:41:32)
kuzey kafkasya halkları için akraba evliliği kat'i bir tabu. kuzen evliliği kesin surette yasak. toplumdan korkunç şekilde dışlanırsın. 34 senelik hayatım boyunca da 4. dereceden kuzeniyle bile evleneni ne gördüm ne duydum, bırak kuzeni.
dağıstan ise özelinde daha farklı. kumuklar, lezgiler, avarlar, laklar, nogaylar gibi birçok etnik kavmin oluşturduğu bir ülke. etnik unsurlar arasında klanlık var kuzey kafkasya'da. dağıstan da bu açıdan çok farklı değildir diye düşünüyorum. niye benziyorlar? aynı ülke insanları, akraba evliliği olmasa dahi belli bir genetik yakınlık aynı ülke insanı oldukları için vardır. üstüne giyim tarzı, saç kesimi, sakal kesimi hep aynı. üstelik hal ve tavırlar da aynı. benzerlik bu sebeple.

  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (28.07.24 19:28:25)
Cevap aynı ırk olmaları. Çinliler, Japonlar da bize hep aynı gibi geliyor , benzer mantık. Dağıstanlılar da size aynı geliyor, halbuki hepsi gayet farklı

Kafkasya’da (Kuzey Kafkasya) değil akraba evliliği aynı sülaleden bile evlilik kabul edilmez.
  • epitaf  (28.07.24 21:39:52 ~ 21:43:13)