Koşmak mı yürümek mi?

Son zamanlarda çok fazla alkol tükettim biraz göbek yaptım. Ağustos ayı boyunca tatilde olacağım her sabah koşmak mı daha mantıklı olur yürüyüş yapmak mı? Her gün yüzeceğim ayrıca.

Koşarsan karbonhidrat harcayacaksın ama yediğin ilk öğünde geri yerine koyacaksın, yürürsen yağ harcayacaksın ama o zaman da günün geri kalanında dinlenik haldeyken yaşamını sürdürmek için yağdan harcayacağın enerji kısılıp o enerjiyi karbonhidrattan harcayacaksın ve finalde elinde hiçbir değişiklik olmayacak. Yüzerken de yine benzer şeyler olacak. Ha ama diyetle birlikte destekleyeceğim dersen hangisini sürdürebiliyorsan onu yap.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (27.07.24 21:14:19)
Bu konuda uzman değilim.

Ben hep yürüyorum, ama uzun süre yürüyorum. 2 saat falan sürüyor.
  • rock n roll  (27.07.24 21:14:33)
Diyet ve spor hep hayatımda, on yıldır fitness yapıyorum. Sadece yazın gelmesiyle alkol tüketimim artmıştı. Önüne geçmek için ek olarak sabah sporu koymak istiyorum hazır deniz kenarına inmişken.

Kafamı karıştıran şey son zamanlarda ortaya çıkan “koşmak bir işe yaramıyor” cümlesi oldu.
  • ruhen hastayim ben  (27.07.24 21:23:09 ~ 21:24:05)
Kahvaltı dahil full fast food besleniyorum. Günde 10-12 bin adım yürüyorum. Bazen 25 bin olabiliyor zorunluluktan. Beslenme tarzıma rağmen kilom sabit. Bazen bir kova dondurma yiyorum. Üzerine cips falan..

  • ferenc  (27.07.24 21:29:19)
O zaman yüzme yeterli, yüzereken zaten yeteri kadar efor harcıyorsun üstüne bir de koşmak gereksiz ekstra yük, dizler için de sıkıntı. Koşmak zaten çok kısa süreli ekstrem durumlar için gerekli bir faaliyet insanın doğal hareket modeli koşudan daha çok yürüme odaklı, koşu ancak biri çantanı falan çalarsa peşinden koşman için şart atalarımız mamut peşinde 10 km yürüyüp son 20 metrede patlayıcı güç ile koşup avlarmış hayvanı, 10 km koşalım dememiş hiçbiri çünkü gereksiz ha ama illa birini daha ekleyeyim dersen yürüyüş.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (27.07.24 21:30:08 ~ 21:34:58)
Hızlı yürümek.

  • makbur  (27.07.24 21:34:30)
bu konuda uzman sayılırım. koşmak dizlerine zarar vermez. yürümek de iyi ama birini seçmek zorunda değilsin. en iyisi karıştırmak. vaktin azsa daha çok koşmak.

  • gabe h coud  (27.07.24 21:52:30)
uzak doğu tıbbı diyor ki, kürek kemiklerinin hareketi yağ yakan hücreleri çalıştırır. dolayısı ile kulaç kulaç yüzmek ve kolları sallamak.

kaynak: www.youtube.com

yüzerken de karın kaslarını sıkmak gerekiyor. ben faydasını görüyorum. karnımın kasları belirginleşti.

insan bedeninin core sağlamsa her şeye dayanıklı oluyor.
  • janderzel zartanyan  (27.07.24 22:23:53)
Hicbiri

Cevap

Tempo yuruyus
  • Zetnikov  (28.07.24 10:59:26)