Beyaz eşya hızlı programlar

Çamaşır makinası ve bulaşık makinasında sürekli hızlı program kullanan var mı?

Çamaşırlar normal kirli ekstra bir kirlilik yok, 1-2 kez giyildi diye yıkanıyor. Maksimum ter.
Bulaşıklar bildiğimiz bulaşık. Tabaklar çok kirli de olmuyor.

Bulaşık makinesini her zaman en kısa programda kullanıyorum.
Çamaşır makinesinde beyaz ve pamukluları 60 derece uzun program, çok giyilmiş genel renklileri 40, spor kıyafeti vs gibi bir terleyip atılmış eşyaları da en kısa programda.

  • silverleaf  (25.07.24 22:45:28)
Hızlı Programlar daha çok su ve elektrik kullanır. Şimdi diyeceksiniz 30 dk çalışan çamaşır makinesi nasıl 1 buçuk saat çalışan çamaşır makinesinden daha fazla harcıyor diye. Çünkü uzun programda makine çamaşırı suyun içinde beklete beklete tek seferde aldıgı suyun içinde yavaş yavaş kirin çözülmesini bekliyor. Sonra durulama suyunu basıp ardından sıkıp çıkarıyor.

Ama kısa programda buna vakit olmadıgı için makine 3 kere su alıp boşaltıyor.
Evet vakit probleminiz yoksa uzun olan ekonomik programlarda yıkayın.Tabi bu mod markadan markaya degişir.
Mesela bulaşık makinesi 50 dklık bir programda 15 litre su tüketiyorken 3 saatlik programda 8 litre tüketiyor.

Dogru yıkama şekli genelde kullandığın makineyi iyi tanımaktan geçiyor
  • limonlu eksi  (25.07.24 23:10:05 ~ 23:12:42)
bulaşık makinasında var olan en hızlı programı kullanıyorum teknik olarak, sayılır mı?

benden yaşlı, 30 küsür yıllık arçelik leydi serisinden... tek programlı. :D alternatifi yok.
  • konetsu  (26.07.24 04:45:58)
sadece en kisa programlari kullaniyorum yillardir ikisinde de.

  • hot potato  (26.07.24 07:43:38 ~ 07:43:57)
kıyafetlerimi günlük değiştiriyorum 1 gün giyilmiş kıyafetlerimi sürekli 45-50 dk programda yıkıyorum. sıvı deterjan kullanıyorum, siyahsa siyah renkli ise renkli sıvı deterjanı programın farkı denilen gibi daha fazla harcıyor olabilir benim tek fark ettiğim uzun programa göre daha çok dönüyor makine, uzun programda dönüp bekliyor. çok deterjan koymuyorum çünkü makinalar inanılmaz az su alıyor ve çamaşırlar çıktığında deterjan kokuyor çoğunluk 1 kapaktan çok az eksilterek koyuyorum makinayıda ölümüne doldurmamak gerekiyor yarısına kadar dolduruyorum.

10 senedir bu şekilde rutinim, çarşaflarda 1 buçuk saatlik programda, havlular uzun programda yıkanıyor.
  • eja  (26.07.24 08:01:27)
Giysileri 30 dakikalık programda yıkıyorum. Limonlu ekşi'nin cevabını görünce bir aydınlanma yaşadım. Uzun programda yıkarım bundan sonra.

  • auroraaurora  (26.07.24 08:07:10)