Engelli raporu düzenletememek!?

Merhaba arkadaşlar,

Babam bir devlet üniversitesine bağlı hastanenin yoğun bakımında yatıyor, hastanenin sağlık kurulu mevcut ve engelli raporu düzenlemeye yetkileri var. Babam serviste yatarken sağlık kuruluna giderek ağır engelli raporu almak için başvuruda bulunmak istediğimi belirttim, görevli kişi yatan hastaya rapor düzenlenmediğini, heyetin mutlaka görmesi gerektiğini, raporun 1 ayda çıktığını vs. bana bir sürü masal anlattı. Babam bu süreçte yoğun bakıma alındı, Sağlık Bakanlığı yatan hasta için de rapor düzenlenebildiğini yazıyor, hastayla ilgilenen hekime durumu ilettim, Başhekimlik yazı yazarsa yardımcı olurum dedi, Başhekimliğe gittim onlar da yine Sağlık Kuruluna pasladı, sonuç elde var yine sıfır. Babamın durumu itibariyle %90 ın üzerinde rapor alacağı kesin, maalesef ki rahatsızlığı nedeniyle fazla bir zamanın kalmadığını da kabullendik, ne yapacağımı bilemiyorum, göz göre göre hak kaybı yaşamam için işlem yapmıyorlar. Aranızda tıp fakültelerinden yatan hastası için başvuru yapıp rapor alan var mıdır, varsa ne şekilde yaptı, bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Bakanlık yazısı; dosyamerkez.saglik.gov.tr

Hak kaybından kastınız nedir tam olarak?

Ötv'siz araç almak mı? Bunun babanıza şu durumda faydası olmayacağından üzerinde durmuyor olabilirler.

Çok geçmiş olsun.
  • biseysorucam  (25.07.24 08:03:20)
birkaç defa ailedem birilerine bu raporu almak zorunda kalan biri olarak heyete girmeden raporu hiç alamadık. heyette de şöyle bir sıkıntı oluyor, yaz dönemi izinlerden dolayı heyet bir araya gelemiyor, diğer zamanlarda da doktor eksikliği sebebiyle örneğin göz doktoru yoksa heyet eksik diye bir çok uzamıştı süreç. ben 4 sene öncesinden bahsediyorum değişen bir kural var mı araştırmadım ama öncesinde böyleydi

  • delidiyorum  (25.07.24 08:41:11)
"heyetin mutlaka görmesi gerektiğini, raporun 1 ayda çıktığını" tam olarak böyle oluyor. Hatta heyet için de bize aylar sonrasına gün verilmişti.

Araç alma amacıyla acele ediyorsanız kusura bakmayın ama o indirim size değil engelli kişiye kolaylık olsun diye veriliyor. Fazla bir zamanı kalmayan hastaya neden engelli raporu versinler? Yoksa yoğun bakımda hastası olan herkes engelli raporu çıkarır, ÖTV indirimli araç alır.
  • gnosis  (25.07.24 09:32:46)