Birtakım soru işaretleri

arkadaşlar bir süredir kafam çok karışık.

bu ay kirama zam gelecek ve maaşımın yarısından fazlasını kiraya vermek durumunda kalacağım. 37 yaşındayım, istanbul'da tek yaşıyorum. maaşıma ara zam da almıyorum. aile evinde de kirayı ben ödüyordum ve yaklaşık 15 senedir kira ödüyorum. ekonominin gittikçe kötü olmasıyla birlikte her şeyden kısmaya başladım. çok bunaldım artık. kaç senedir bir tatil bile yapamadım. şu anda tüm borçlarımı ödedim. ancak herhangi bir birikimim de yok. çok şükür kimseye minnet etmeden bu zamana geldim.

hiç evlenmedim, evlenmeyi düşünmüyorum. tek başıma zor geçinirken evlilik sorumluluklarının maddi anlamda altından kalkamayacağımı düşünüyorum. ama kime soru işaretlerimden bahsetsem, evlenmen lazım deyip duruyorlar. ailem ve kardeşim kendi evimize taşındı bu sene ancak onlarla birlikte olduğumda geçmiş travmalarım tetikleniyor ve asla huzurlu olamıyorum. babamla da aram iyi değil.

köyde yeni yaptırdığımız bir ev var, uzaktan çalışıyorum ve oraya taşınmayı ciddi ciddi düşünmeye başladım. ancak köyde insan sayısı az ve kış şartları çok zorlu oluyor. ben taşınınca kesin annem ve babam da yanıma gelmek ister. bir yol arkadaşı olmadan tek başıma köyde kafayı yemekten de çekiniyorum. şehirde de yalnızım ancak aynı şey değil elbette.

iş değiştirmeyi düşünmüyorum, beş sene olacak. iş konusunda potansiyelimi kullanamamaktan ötürü epeyce köreldim de. gittiği yere kadar kafasına girdim.

sonuç olarak sizce ne yapmalıyım?

1- köye taşınmalıyım.
2- aile evine dönmeliyim.
3- ev arkadaşı almalıyım. (37 yaşından sonra buna adapte olmak konusunda şüpheliyim.)
4- ek işlerle gelirimi artırmayı deneyerek kira ödemeye ve bir başına nispeten mutlu olduğum hayatı sürdürmeye devam etmeliyim.

hocam yalnızlık insanda bağımlılık yapıyor. bu yüzden ne aile ile ne de bir ev arkadaşı ile rahat edemezsiniz bu yaştan sonra. daha düşük kiralı bir ev bulamayacaksanız tek çözüm ek iş vs. ile gelirinizi artırmak olacak. ya da 6 ay (maaşa zam alana kadar) kredi kartına abanıp sadece asgarisini ödeyeceksiniz. ama sonrasında bunun sarmalından çıkmak da zor olur.

  • shadowfollower  (24.07.24 16:44:29)
Bu iste calismaya devam edin. Koye gecici olarak gidin bakalim nasil oluyor, 15-20 gun kalin. Internet iyi olabiliyor mu? Simdilik telefondan idare edersiniz. Bunun disinda nasil bir is gecmisiniz var, neye, nasil deger katabilirsiniz bilemiyorum ama bu durumdan cikis plani yapsaniz iyi olur diye dusunuyorum. Ekonomik durumlara, gundeme cok odaklanmayin, can sikmaktan baska birseye yaramiyor. Istanbul'da ortalama bir kiranin iki katindan cok fazla kazanan insanlar var. Yanlis anlasilmasin bunlarin bir kismi tabii onemli isler yapsa da, cok siradan sayilabilecek islerde de gorece yuksek paralar kazanilabiliyor.

  • mbond  (24.07.24 16:55:41)
kiralarin nispeten daha ucuz oldugu ama köy gibi kirsalda da olmayan bi yere tasinabilirsiniz. hem köydeki gibi ailenizin yaniniza gelme ihtimali olmaz hem de sosyal anlamda izole bir yerde de olmazsiniz.

  • mamu  (24.07.24 16:56:54)
mamu +1

Bir de bence kendine uygun biri olduğu takdirde evliliğe niyet etmek, amacının çocuk sahibi olmak değil hem duygusal hem sosyal hem de maddî anlamda birbirini beslemek olduğu bir evlilik yapmayı gündeme almak uygun olabilir diye düşünüyorum.

Herkes ekonomiden o kadar etkilendi ki artık nerdeyse herkes tek başına kirada yaşayamaz oldu, birine ekonomik anlamda ihtiyaç duyuyor. Bu faydayı duygusal alana da taşımak mümkün, madem yaş da kemale eriyor bence gecikmemek bile lazım, ama bunu "hemen birilerini bulmalıyım" kafasıyla değil de, "ben niyetimi ettim, doğru düzgün sohbet edebildiğim, değerli bulduğum ve beni değerli gören biri olursa ne âlâ" kafasıyla yapmak şartıyla. Çünkü birdenbire arayışa girince insanın gözü körleşebilir, bazı kadınların anasının gözü olması sebebiyle niyetinin evlilik olduğunu çaktırmak bile yanlış olabilir, kendini korumaya almak açısından.

Bence @mamu'nun dediği güzel, ek iş tamam ama o da nereye kadar, ev arkadaşına da çok sıcak bakmıyor gibisin ki haklısın da... taşınmak maliyetli bir iş olmasa küçük yer fikrine katılıyorum.

Anafikir: Yalnızlığa alışma demeye çalışıyorum. Alışma, sonra birileriyle bir arada olmak gerektiğinde çıldırma noktasına gelirsin, son derece ciddiyim.
  • muhayyer divan  (24.07.24 17:35:09 ~ 17:36:06)
evlen diyenler çıldırmış olmalı, bu ancak bir insanı daha da dibe sürükler. lütfen kale alma. aynı yaşlardayız, bizim nesil için evlilik sosyal ölüm demek artık. etrafında eminim boşanan çok vardır, onları örnek göster gerekirse. şahsen tüm boşananlara minnettarım, biz bekarlar üzerindeki baskıyı hafifletiyorlar bir nebze.

onun dışında mamu +1 ya da köy evi ama ailene gelmemelerini söylemek. o da nasıl olur bilmiyorum ama.
  • titanyum22  (24.07.24 17:42:31)
bul bir can yoldasi giderlerini bölüs. evlenirsin, evlenmezsin o senin bilecegin is. evlilik de öcü degil. ben evlenmeden de ayni kirayi ödüyordum, evlendim gene ayni kirayi ödüyorum ama gelir x2 oldu.

zam isteme sansin yok mu? ben bu kadar gecim sikintisi yasarken isime konsantre olamiyorum, isimi de seviyorum ve benden daha iyi verim alabilmenizi isterim. yeterince uzun zamandir da calisiyorum ve zam istiyorum de sefine. bir %40 zammi cakmislar sana. zaten yeni eleman degilsin, o sebeple maasinin erimesi kacinilmaz. ayni yarde 5 yil calisan eleman, 5 yilda 3 is degistirenden daha az kazanir. bu her zaman böyledir.

mamu+1 demek istiyorum ayrica.
  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (24.07.24 18:00:55 ~ 18:01:05)