yumurtaya alternatif.

yumurta yemiyorum, hele şu sıcaklarda kokusuna bile denk gelince iğreniyorum sofrada. ama kan tahlilinde sonuçlarım kötü çıktığı için doktor yumurtada diretti. yerine ne koyabilirim bilmiyorum, canım hiçbir türlüsünü istemiyor. size danışayım dedim. sizin öneriniz ne olurdu ya da yumurtayı nasıl tüketebilirim tiksinmeyecek şekilde.

Hocam yumurtanın kokusundan vs ben de iğrenirim, fakat iki yumurtayı cirpip bir yemek kaşığı su ve iki tatlı kaşığı da limon sık. Koku ve tat gidiyor.

  • dedeminhirkasi  (23.07.24 10:06:42)
yumurtadaki neyi önerdi doktorunuz?

  • mizore  (23.07.24 10:12:49)
bol kaşarlı omlet yapabilirsin.

  • jelly bear  (23.07.24 10:17:38)
Bir doktor kan değerinizle ilgili niye yumurta diye diretir anlamadım.Protein diye diretebilir, neden yumurta diye onu çözemedim.

Yumurta kokusu, genelde yumurta cok pisirildiği zaman ortaya çıkar. Hem haşlarken hem tavada yaparken yumurtayı çok pişirmemek önemli. Yine de kokuyor olabilir bu durumda yemekle kavga etmemek ve alternatiflere yönelmek güzel bir seçim O zaman yumurta yerine kırmızı et tüketebilirsiniz. Temel olarak etle hayvansal proteinle sorunumuz varsa tofu vb. seçenekler öne çıkar.
  • wallcan  (23.07.24 10:17:54)
@mizore bilmiyorum kolestrolü yumurta olmadan toparlayamazmışım.

  • aydogank  (23.07.24 10:19:27)
Yumurtaları haşlayın, soğuduktan sonra buzdolabına koyun. Her sabah kahvaltıda kaç tane yiyecekseniz çıkarıp yumurtalar oda sıcaklığına gelmeden tüketin. Ne mutfak kokuyor ne de yerken kokusu geliyor.

  • gnosis  (23.07.24 10:26:40)
@gnosis yok genel olarak sevmiyorum, yemedim hiç. soğuk hali falan diyince iyice bi tiksindim. yumurtayla travmam var benim, elleyemem bile tikleniyorum öyle söyleyeyim.

  • aydogank  (23.07.24 10:29:25)
Uzakdoğu mutfaklarında yumurtaları genelde soya sosu da içeren karışımla marine etme yöntemleri var. Mesela:

www.theflavorbender.com

tiffycooks.com

Belki bu şekilde tadını ve kokusunu bastırabilirsiniz?
  • peki madem  (23.07.24 10:32:48)
@peki madem bi ümit açtım ama daha kötü midem kalktı ekşili falan sarma içine batırılmış gibi ay çok özür dilerim yumurta benim gerçekten travmam iğreniyorum sanırım yiyemeyeceğim hiçbi türlüsünü.

  • aydogank  (23.07.24 10:36:47)
Yumurta yemek zorunda değilsin.

Chia tohumu, keten tohumu, yulaf, tofu, muz, tahin, yer fıstığı, mercimek, aquafaba yani bakliyat suyu ( bakliyatları hasladıktan sonra elde ettiğimiz su), soya unu. Bunları tüketebilirsin.
  • rock n roll  (23.07.24 11:18:08)
yumurtalı pankek yapıp yiyebilirsin. içine vanilin falan da koy. veya mısır unlu tuzlu pankek yap.

  • xrated  (23.07.24 11:22:40)
Ben sana bazı bilimsel değerlerden bahsedeyim. İnsan vücudunda karaciğer böbreküstü bezleri ve ince bağırsak toplamda 3000 mg civarı kolesterol üretir, sistemin kullanacağı tüm kolesterol hemen hemen buradan kullanılır, senin bir yumurta sarısından alacağın kolesterol 300 mg civarı, onun da kullansan kullansan %20'sini kullanır vücut hatta onu bile kullanmaz, ortalama bir insanın günlük kolesterol ihtiyacı da 1000 mg civarı, bu matematiksel veriler ışığında ille de 1 tane yumurta ye demek ne kadar doğru bilemiyorum ama mecbur yemek zorundaysan hacimsel olarak yumurtanın içinde kaybolacağı bir öğün yapıp içine salla derim ben.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (23.07.24 11:30:31)
Patatesli omlet falan yiyebilirsin. Baharat koyarsan kokusu kalmaz.

ayrıca organik yumurtaların bazılarında koku olabiliyor. Marka değiştirerek kokmayanını bulabilirsin. Bazı tavukların yumurtası daha çok kokuyor işte. Şans.
  • zimbirik  (23.07.24 15:35:30)
ha aklıma geldi krep de olur. içinde yumurta var sonuçta mis gibi.
un süt yumurta tuz

  • jelly bear  (23.07.24 15:57:10)
Aptlican. Yani eggplant

  • lapaz  (23.07.24 16:59:28)
Google amcaya "yumurta yerine yenilebilecek gidalar" yazmak lazim kardesim

  • Zetnikov  (24.07.24 09:39:59)