Akrabamız bahcemizi yakmis

Otları yakicam derken agaclarimizi da yakmis. Iclerinde cok yillik degerli meyve agaclari var. Bu durumda nasil bir yol izlemeliyiz ? Olay buyuksehrin uzaktaki bir ilcesinde yasaniyor. Bu durumda sikayetci olursak illaki o ilceden mi dava acilir yoksa ikametimizdeki buyuksehirden acabilir miyiz ?

Ayrica bu konu ile ilgili adliye disinda hangi yerlere de sikayet de bulunulabilir ? Burada gercekten amacim bu comarlarin bu sıcaklarda boyle fevri bi sekilde yaptiklari hareketin cezasiz kalmamasi. Ayni zamanda o olmayan kafalariyla guzelim agaclari ziyan etmeleri cevreye yazik. Itfaiyeler gelip zar zor sondurmus. Kamu araclarini kullanmalarindan bile ceza almalarini istiyorum.

Böyle tavsiyeler vermek illegal mi bilmiyorum ama :)

Çok yıllık ağaçlar da satın alınabiliyor getirip dikiyorlar örneğin 10 yıllk kiraz 8 yıllık vişne gibi tabi bu iş masraflı, önce bahçeyi eski haline getirecek kadar ücret talep edin, bu işi böyle tatlı ve iyi niyetle çözmeye çalışın, buna yanaşmazlarsa önce iyice bi dövün sonra da ağaçların parasını tazmin edin
  • grimavi  (22.07.24 22:54:29)
bence bir tarım il orman müdürlüğünün çağrı merkezini arayıp bunu danışın. cevabı bilmiyorum ben de merak ettim.

  • neira  (22.07.24 22:56:08)
bir yangın cikmis, adlı bir durum. direkt kamu davası olmaz mı bu? savcılığa suç duyurusunda da bulunabilirsiniz gibi geldi bana. avukat değilim

  • yuvarlanantencereninkapagi  (22.07.24 23:01:38)
Savcılığa suç duyurusu yapın +1
Siz kendi bulunduğunuz yerde şikayette bulunun, savcı dosyayı yetkisizlik ile olayın gerçekleştiği yerin bağlı savcılığına gönderir, olaya karışanlar tespit edilir ifadeye çağrılır, bir suç işlenmiş ise mahkemede dava açılır.

  • turuncu tonlarda  (22.07.24 23:05:28)
Yakma olarak degil de, karadenizde yol olmayan bir yere yol acilacakti. Islem baslamadan once guzergahtaki birkac meyve agacimizi kesmisler. Yalniz agaclar yola engel olamayacak kadar icte kaliyor. Yapan kim, devlet kurumu mu detayini tam bilmiyorum su an. Babam kovaladi, bir yerlere sikayet etti, dava acma seviyesine geldi mi bilmiyorum ama netice olarak hakli bulundu ve bir miktar para odendi.

Neyse farkli bir durum neticede de, giden agac gelmiyor sonucta, sizi bir miktar tazminat vermesi memnun edecekse nezaketen soyleyin. Olmazsa avukat vs.
  • mbond  (22.07.24 23:22:12)
imkanınız varsa lütfen üç beş kuruşa bırakmayın sonuna kadar sürdürün davayı şikayeti her ne ise. çomar her yerde maalesef. ben de şehir dışında ikamet ediyorum, burada da koca koca ladinleri "hava almamızı engelliyor" diye kestirmeye kalkıyorlar. ağacın oksijen verdiğinden haberleri yok cahillerin. gizli saklı biz çarşıya gittiğimizde bahçedeki ağaçları budaya budaya kuşa çevirmişler kavga etmek zorunda kaldık. sonra da "asla ağaç kesmeyiz biz" diye gözümüzün içine bakarak yalan söylüyorlar. sürekli bir mücadele hali. Allahın ağacını bile korumak zorunda kalıyoruz geldiğimiz döneme bak.

  • titanyum22  (23.07.24 01:31:29)
Adli süreçlerle ilgili hiçbir fikrim yok fakat bu kişilerin yaptığına dair ciddi bir kanıt (kamera kaydı vs.) veya mahkemede konuşacak güvenilir bir tanık var mı?
Bu işlere girişmeden önce değerlendirmekte fayda var.

  • merhum  (23.07.24 09:05:03)