Beni Borç Batağından Kurtarıyoruz

i.hizliresim.com

Görseldeki gibi bir tablo mevcut şu an.

Aylık 65bin giriyor cebime.

Satmaya çalıştığım bi arsam var, fiyatını düşürdüm. Soranlar falan olmaya başladı. 2 milyon gibi bir fiyata gidecek gibi ama belki bu ay belki 1 yıl sonra.

950bin - 1 milyon civarı edecek bir arabam var ama çok çok zor durumda kalmadıkça satmak istemiyorum.

Tüm bunları bir araya getirince nasıl çıkılır bu tablodan? 4 ay sonra bitecek 16250 ödemeli krediyle birlikte bi rahatlama sağlayacak gibiyim. Ama elden 100 bin gibi bir nakit bulsam herhalde çok rahatlatacak.

Tabloya bakarak ne önerirsiniz?

Edit: Aylık olarak 25-50 bin arasında değişen bir yan gelirim var ama o maaş gibi kesin bir gelir olmadığı için yazmamıştım.

Elden borçların acelesi yoksa üstteki iki krediyi kapatacak kadar elden borç alırsan aylık kredi ödemen 13500'e düşüyor.

Sonrasını 1.5 yıl civarında toparlarsın eğer düzenli gider harici harcaman olmazsa.
  • armagan abanuz  (21.07.24 02:28:55)
Arabayı sat.
Ev hariç borçları kapat.
Bir kaç ay sonra araba al.
  • alfired  (21.07.24 02:35:55)
Gelir kismin gorunmuyor, net bir sey soylenemez. Fakat eksi mevduatlarin faiz giderleri cok olmali. Eger o sekilde hizli bir borc birikimi varsa uce bese bakmadan bir seyleri satip kapat bence. Ek: gelirini yazmissin simdi gordum. Bu durumda kredi kartinda da borc birikimi olur. Faizler yuksek oldugu icin bu aciklari kapatmakta fayda var. Cok elzem degilse ilk olarak arabanin satilmasi mantikli, kendisi de epey bir masraf cunku. Cok elzemse daha dusuk bir araba modeline gecilebilir.

  • osssy  (21.07.24 10:10:51 ~ 10:29:43)
krediler ve kira, mutfak gibi harcamalar zaten maaşı geçiyor.

65 gelir var, 71 gider var.

bi de elden borçlar var. 123 bin orada var. bunu da 1 yılda kapatacaksın ve hatta sabir tl dönecelsin desen 10 bin de oradan var 81 gider yani. ama ona altın dolar farkı varsa ayda %2 3 fark geliyordur, 82-85 arası bişey olur.

özetle her ay -20 bin gidiyor.

matematiksel olarak bu iş kapanmaz.

yapılabilecek en temel şey masrafları düşmek ve geliri artırmak. zam vs. gelmeyecekse gelir sabit denir. ama gider sürekli açığı büyütecek.

araç satın denmiş. mantıksız değil, aylık 3 bin gider düşer. krediler kapanır.

2. opsiyon, kredileri bütünleştirip vadeyi uzatmak. bu şu anki faiz oranları ile rezalet bir karar olabilir. faizler düşecek. o aksiyonu o zaman almak söz konusu olabilir.

mutfak falan acayip düşük, yemeden kısmak bir şey ifade etmiyor yani.

benim aklıma gelenler bunlar.
  • gurur  (21.07.24 11:48:36)
arsa kalsın.

konut kredisini sakın kapamayın.

aracı satıp bütün ihtiyaç kredilerini, eksi bakiyeleri(kmh) ve elden borçları kapayın.

ileride faizler düşerse kredi ile tekrar bir araç alırsınız o arada biraz birikim yaparsınız.
  • nuisance2  (21.07.24 12:21:16 ~ 12:22:00)
Normalde 1 tl borcum olsa gozume uyku girmiyor. Bu kadar borcla gununuz nasil geciyor yada nasil huzurunuz yerinizde oluyor bana da anlatip ogretir misiniz ciddi soruyorum laf sokmak icin yazmadim.

  • Zetnikov  (21.07.24 12:26:47)
Arsayı bir gün mutlaka satacaksanız 100-200bin daha düşürün hemen satılsın.
Yok borçlar yüzünden satacağım diyorsanız onu değil arabanızı satın.
Konut kredisi kalsın diğer borçlarınızı kapatıp devam edin.

Anlattığınız matematikte araba fazlalık size şu an.
  • pispinti  (21.07.24 13:51:46)
Şu an araba sahibi olacak bir kazancınız yok. Ayda 3000 yakıt çok da yüksek değil aslında.
5000 lira mutfak harcaması bayağı düşük bir tutar. Kısacağınız kadar kısmışsınız artık.
Elinizdekilerden birinden vazgeçmeden bu borcu kapatmanız imkansız. Her ay 20-25.000 lira borçlu kalıyorsunuz ve her ay bu tutar artıyor.

Araba sevdasından vazgeçmezseniz batacaksınız.
  • denizgonen  (21.07.24 15:18:07)
aracı sat araç kredisi zaten mecbur kapanacak elde 800-850 gibi bir para kalır. bu tabloya göre şu anda zaten önümüzdeki ayı çeviremeyecekmişsin gibi duruyor.

krediler + avans hesaplar (%40) + kredi kartı (%40)+ masrafların kabaca 110K gibi bir rakama ihtiyacın olacak.

ayrıca düzenli giderleri eksik hesapladığını düşünüyorum. sağlık masrafları, beklenmedik masraflar, giyim, eğlence, genel ihtiyaçlar vs yok. mutfak masrafı 5k kurtarabiliyorsan müthiş.

ev ve yaşam masrafları için önümüzdeki ay herşeyi not etmeyi dene. muhtemelen farkında olmadan çok daha fazlasını harcıyorsun ve borcun azalmıyor.
  • orpheus  (21.07.24 18:47:47 ~ 18:49:49)
yan gelirin, kredi kartından bundan sonra hiç harcama olmayacaksa dişe dokunur ama kredi kartında her ay o kadar harcama yapıyorsan gelir-giderini artıya geçirmez.
alfired+1

  • osssy  (21.07.24 20:05:11)