Uyku depolanan bir şey değil

çok yakın bir zamanda anne olacağım. Herkes diyor ki şimdi uyuyabildiğin kadar uyu çocuktan sonra uyuyamazsın. Ama uyku depolanan bir şey değil. Bu öneri saçma.

Ben uykuyu çok seven biriyim ama son zamanlarda geç uyanıp da kahvaltıyı geçe bırakırsam tansiyonum düşüyor. Acaba erken kalkmaya kendimi alıştırsam mı diyorum şu son zamanlarda? 1.5 ayım ya kaldı ya kalmadı.

Sizce pişman olur muyum kendimi boşuna erkenden kaldırdım keşke uyusaydım diye yoksa zaten alışmak iyi mi olur?

ben erken kalkan bir insandım ama bebek doğunca bir artısını hissetmedim. çünkü zaten gece boyunca uykunuz bölünüp duracağından erken kalkmaya alışmış olmanız sizi kurtarmayacak. sırf doğum sonrası için şimdiden erken kalkmaya çalışmayın yani.

  • pide  (20.07.24 21:56:15)
O "herkes"in dilini arı soksun. Boşverin siz onları. Dediğiniz gibi uyku depolanan bir şey değil. Ama bebek doğunca bir süre uykusuz kalacağınız bir gerçek, tabi bu bebeğe ve anneye göre değişir. Felaket tellallığı yapmaya da gerek yok. Şimdiden erken uyanmaya çalışmak bence gereksiz bir aktivite olur. Bebek doğunca bebeğe göre zaten alışacaksınız. Kendinize eziyet etmenize gerek yok, rahatınıza bakın.

  • bhhs  (20.07.24 21:59:48)
Uyku depolanan bir şey değil de maksat bilgi olsun;
Misal üç gün kötü uyudunuz. Totalde 4-5 saat eksik var. 4. Gun o 4-5 saati toparlayabilirsiniz.

Ama misal 1 ay eksik uyudunuz. O iste toparlanabilen bir şey değil.

Bence insanlarin demeye çalıştığı şimdi iyi uyu, sağlıklı ol, keyfini çıkar çünkü sonra olmayacak. Ama soylenis sekli ile bir mantığı yok tabi.
  • logisticsmanager  (20.07.24 22:09:37)
Açılın 3.5 aylik bebegim var. Erken kalkmaya kendini alistirmanin hicbir anlami yok cunku bebek gece kafasina göre uyaniyor. Gece 3te baslayip sabah 7ye kadar her 45 dk'da bir kalktim mesela dun gece. Ondan onceki gece 2 saatte bir kalktik. Insanlar bu gelecek uykusuz gunlere istinaden uykuyu depola diye saka yapiyor. Cozum istiyorsaniz dogumdan sonra yaninizda yardim edecek biri olsun gece o kadar uykusuzluktan sonra sabah bebegi birine paslayip uyumak istiyor insan.

  • passive aggressive  (20.07.24 23:24:03)
Bu işler biraz şans benim oğlan 2 yaşını geçti halen haftada 2 3 kere gece uyanıyor. Arkadaşın oğlunun gıkı çıkmıyor aralarında 5 ay var. Çok kafaya takmayın artık dönüşü yok zaten bir şekilde alışılıyor.

  • mirty  (20.07.24 23:31:37)
Demek istedikleri şey "hazır fırsatın varken uykunun tadını çıkar."

Deliksiz, kaygısız uykuyu gerçekten özleyeceksiniz.
  • kimlanbu  (21.07.24 00:48:43)
kendini az uyumaya da, çok uyumaya da alıştırsan sonunda çocuğun uyku şekline paralel bir uyku düzenin olacak. o yüzden şimdiden kendini kasmaya gerek yok. akışına bırak. :)

  • tabudeviren  (21.07.24 02:12:00)
Ya uykusuzluğun olduğu dönemler olacak. Bebeğe ve anneye göre hatta anneye destek olacak kişilere göre değişir, tamam.

En çok şuna dikkat edin derim: (bkz: sirkadiyen ritim)

Bence bu 1.5 ayda sirkadiyen ritim nedir ne değildir, uyku kalitesi ve düzeni insana neler sağlar, eksikliği yanlışlığı insandan neler götürür bunları araştırın. Mutlaka ve mutlaka, "artık uyku düzenine geçilmeli" denilen günden itibaren yıllar boyunca en çok dikkat edeceğiniz en çok titizleneceğiniz şey de bu uyku düzeni olsun.

Bebekken de ilk çocuklukta da bütün çocukluk boyunca da ergenlikte de üniversitede de ilk yetişkinlikte de uykuların bölündüğü, uyumak istenmeyen, gece sohbetlerine meraklanılan çok zamanlar olacak. Kâh doğal olarak kâh keyfî olarak bu uyku düzeni bozuluverebilecek. Önemli olan çocuğa tam vaktinde uyku düzenini başlatmalı ve zamanla aklı erdikçe, aklımın alabileceği şekillerde gece uykusunun önemini anlatmak ve buna kendisinin de önem verir hale gelmesini sağlamak.

Bir aile dostumuzun kızı benim çocukluk arkadaşım, bizde de kalsa, ben de onlarda kalsam 3 kalışımızın sadece biri geceyi kullanmamıza izin verilirdi. Mutlaka vaktinde uyunacak vaktinde uyanılacak otoritesi vardı ve üniversite hayatında o kadar büyük faydasını gördü, bense uykusuzluğumun o kadar büyük zararını gördüm ki anlatamam.

Şimdi kendini germe, kendini eğit derim.
  • muhayyer divan  (21.07.24 03:33:46)
Bir de gebeliği olabildiğince gerilimden uzak, gevşek, rahat, eminlik duygusu içinde geçir, son demleri bile olsa. Gevşe, rahat ol, hiç gerilme hiçbir şeye üzülme bunalma. Rahat ol. Çünkü uyku konusu aynı zamanda kanda dolaşan stres hormonlarının miktarıyla da ilgilidir. Hatta magnezyum takviyesi konusunu doktorunla konuş, çünkü stres vücutta magnezyumu yer, magnezyum eksikliği uykusuzşuk da yapar. Bu konuya çok sağlam giriş derim.

  • muhayyer divan  (21.07.24 03:34:15 ~ 03:36:22)