serbest piyasa ve ege turistik mekanları

eksisozluk.com

ekşideki bu başlıklarda; serbest piyasa mekaniklerine, temel arz-talep dengelerine aykırı olan şey ne oluyor ?

biri kafana silah dayamıyor ise, pahalı yere gitmezsin, adam balıklarını satamaz ve yaşamak için fiyatları düşürmek zorunda kalır, fiyatlar düştüğünde o restorana gidersin.

eğer hiç bir yere gidemiyor isen, sen fakir bir insansındır. balığını evde yemen gerekir.

yada o işletme pahalı ise, ve sen daha ucuza temin edebiliyorsan, mafya sana engel olmuyorsa bir dükkan açarsın ve köşeyi dönersin.

bu aksiyomlarda hatalı/eksik ne var ?

Bence düşünce tarzın doğru. Dünya değişti, globalleşme doruk noktasında. Turistik mekan turiste hitap ediyor. Türk insanı bunu anlayamıyor. Ben Türkiye'de ucuza yemeliyim fikrinden kurtulamıyorlar.

Turizmci 3-4 ay iş yapıyor sonra iş yok. Maksimum kar etmek zorundalar.
  • ferenc  (20.07.24 18:50:27)
burada iki sıkıntı var:

1. insan sayısı aşırı fazla. Şikayet ettiğin şeyi yapan milyon tane insan bulunuyor ve protesto iş görmüyor. (mesela maaşlar konusunda da şikayet edilebilir, sen çıktığın anda yerine milyon tane senden "daha düşük" maaş alacak insan bile bulunabilir. ABD tarzı serbest piyasa olsa sendika vs. hakları olmasa, işveren çat diye 100 kişiyi atıp yerine düşük maaşı kabul eden insan bulabilir.)

2. mafya veya devlet engel oluyor. Daha ucuza yapmaya kalkarsan ya topuğuna sıkarlar, ya haksız rekabet bilmemne diye seni pahalılaştırmaya çalışırlar. Bir ara internet sağlayıcılara olmuştu bu ucuz olanı pahalı yaptılar :D yani serbest piyasa da tam serbest değil. Bir de turistik mekanda ucuzlatmanın anlamı yok açıkçası. Çok turist varsa ve o fiyatları veriyorlarsa, sen de aynı fiyattan verirsin.

Ayrıca evde yeme örneğine bile şöyle diyim, İngiltere'de bazı marketler son kullanma tarihi çok yaklaşmış veya o gün olan şeyleri yarı fiyatına falan satıyor. "too good to waste". Türkiye'de sanki bişeylerin ucuzlatılmasına karşı bir şeyler var. Çöpe gitsin yine kimse ucuza yemesin der gibi. Ha üzerindeki tarihi değiştirip sağlıklı gibi çakıyorlarsa o daha kötü. Ama benim bildiğim serbest piyasada talep yoksa o şey ucuzlar, Türkiye'de yiyecekler de, ev fiyatları da, ikinci el araçlar da talep olmasa bile ucuzlamıyor abi. Bir irrasyonellik var.
  • nhk ni youkosu  (20.07.24 19:07:18 ~ 19:09:45)
E Komşu’ya gidince niye veryansın ediyorlar o zaman? Bütçesine göre tatil yapıyor işte insanlar.

  • auroraaurora  (20.07.24 21:03:43)
Bence sorun su;
Pasaport 250€ mu ne
Yurtdışı çıkış harcı 15€
Vize de 130€ civarı mi ne

Şimdi misal pasaport normal para olsa, çıkış harcı olmasa, vize olmasa zaten emin ol bu kadar kişi takmayabilir. Ama devlet insanlar dışarı çıkmasın diye her yolu deniyor, içeride de her şey pahalı. Insanlar ne dışarı cikabiliyor ne içeride bir şey yapabiliyor.

Ha tabi bu fiyatlar sadece buraya ozelse sorun yok ama bunlar gibi hepsi yapiyorsa ki sözlükte fotoyu attığını soyleyen kişi bunlarin hepsinin kafayı yediğini söylüyor bu noktada sıkıntı var.

Bence devlet yurtdışına çıkış işini zorlaştırmasa, booking su bu yasaklamasa o zaman asıl "serbest piyasa" diyebiliriz ama değil.

Böyle şeylerin paylasilmasi da güzel çünkü ülkemizde fiyat çok hizli değişiyor. Bu şekilde insanlar gitmez (umarim) oralara. Ben misal güney fransa fiyatlarina ulaşmış bir yere gitmem.
  • logisticsmanager  (20.07.24 22:19:15)