temu'dan sipariş edilen ürünlerin toksiklik seviyesi

Temu'ya dair, Temu'dan satın alınan ürünlerde kurşun gibi toksik maddelerin yüzdesinin diğer yerlerden satın alınanlara göre daha fazla olduğu, herhangi bir kontrol mekanizmasından geçmediği ile ilgili yazılar okuyorum.

Gıda ile teması olan veya giysi tarzı bir şey almayı düşünmüyorum ama gözlük çerçeveleri epey uygun fiyatlı. O da kulağa temas eden bir şey ama ülkemizdeki gözlük çerçevelerinin (çok marka olanlar dışında) çoğu da Çin'den geliyor, ülkemizden satın aldığımız telefon kılıfları da aynı şekilde. Bu telefon kılıflarını, gözlükleri ithal edenlerin ürünleri gümrükte testlerden geçirilip mi ülkeye kabul ediliyor? Öyle değilse bu ürünlerin Temu'ya göre daha az toksik olup olmadığını nasıl bilebiliriz?

Temu'dan masa lambası, çekmece düzenleme vs. tarzı plastik içeren ürünler almayı düşünüyordum ama bütün bu yazılar alıp almama konusunda beni kararsız bıraktı. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

1. Bizim ülkemizde üretilenlerin çoğunun da toksikoloji testinden geçtiğini düşünmüyorum. Zaten temuda satılan çoğu trendyolda da satılıyor. Temunun bütün ürünlerin toksik olduğunu düşünmüyorum etiklik kısmı tartışılabilir.
2. Çin’in bütün ürünleri kötü değil sistematik olarak kötülenmesinin sebebi Çin ekonomisinin rekabetini düşürmek için yapılan bir strateji. Kötü ürünleri var, hayvan deneyleri vs olsun bu kısımları tartışılır ama hepsinin kötü olduğunu düşünmüyorum ben.

Örneğin robot süpürge parçalarını ben Temudan aldım buradaki de Çin de üretilen parça neden daha ucuza almayayım?
  • titanic kemancısı  (20.07.24 18:46:26 ~ 18:47:19)
Bu saydığın ürünleri toptan temudan alıp trendyolda satıyorlar zaten.
Toksik madde vardır yoktur bilmiyorum ama Türkiye’de satılandan farklı bir şey değil.

  • Gradient_tabanlı_mor  (20.07.24 21:09:52)