bulaşık makinesi su girişini sıcağa bağlamak daha mantıklı değil mi?

kombi suyu hem daha ucuza hem de daha hızlı ısıtıyor. makineye giren su zaten 50-60c bandında olsa bulaşık makinesi hem ısıtmak için daha az zaman harcayacağından daha hızlı yıkayabilir hem de daha az elektrik tüketir gibi geliyor... ayrıca programı nasıl, aldığı tüm suyu ısıtıp mı kullanıyor yoksa bazı döngülerde soğuk mu kullanıyor bilmiyorum ama baştan sona sıcak su ile yıkarsa temizleme performansı da artar sanki?(şuan bi şikayetim yok ama)

makinem benden yaşlı :D arçelik leydi serisi efsane makinelerden. haliyle bunda bi verimlilik olayı yok, tek programlı ve sıcaklık ayarı vs. de yok. enazından son durulamayı sıcak yaptığını biliyorum çünkü yıkama bitip kapağı açtığımda damlayan sular cozurduyor :D kaynamaya yakın sıcaklıklarda yıkıyor. yıkaması yeni bitince bişey alayım desen elin yanar... bu kadar suyu bu sıcaklıklara tamamen elektrik ile ısıtmak verimsizdir sanki?

belirteyim, performansından memnunum ve makinemi değiştirmeyi düşünmüyorum. annemin makineden çok daha iyi yıkıyor... ön yıkamasız, elde önden durulamasız vs. olduğu gibi atıyorum bulaşıkları ve her seferinde tertemiz çıkıyor. sadece kısa programdı sıcaklık ayarıydı vs olmadığından tüketimi çok ve yavaş yıkıyor gibi geldi.

aşağıda anlattığım borch marka suyu ve sıcaklığı kirliliğe göre ayarlayabilen sensörleri olan teknolojik cihaz sizinkini bilemem ona göre değerlendirirsiniz
cihazı bağlamak için gelen servise sordum cihaza hazır sicak su sağlamak mesela 40 derecede çalışacaksa siz kombiden 60 derece gönderirseniz derece tutmadığından arıza vermesine neden oluyor yani cihazın işleyiş sürecine müdahale etmemeniz daha uzun ömürlü olmasını sağlar dediler herzaman tam ayarında gönderirim diyorsanız ayrı konu ama bunu sizin kontrol etmeniz çok pratik bir iş değil

  • baknedicem  (19.07.24 13:07:13 ~ 13:07:42)
@baknedicem o modele özel bir durum olabilir eğer servis elemanı boş yapmadıysa... ama bosch bile bağlanabilir demiş www.bosch-home.com.tr

diğer markalardan örnek www.electrolux.com.tr

yani olay bağlanabilir mi diye sormaktan çok mantıklı mı sizce, uğraştığıma değer mi?
  • konetsu  (19.07.24 13:17:24 ~ 13:17:39)
Baknedicem +1

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (19.07.24 14:21:53)
endüstriyel makinalar için mantıklı değil fakat ev tipi için uygun olabilir. endüstriyel makinalarda kullanılan deterjanlar soğuk suda çalışacak şekilde geliştirilir. sıcak suya bağlarsanız köpükler makinadan dışarı çıkacaktır. ev tipinde de aynı sorunla karşılaşmak mümkün

  • inside story  (19.07.24 14:47:57)
Amerika'daki cihazların bazısı özellikle sıcak su girişi istiyor. Kendi üzerlerinde ısıtma olmuyor.

Ama bizdeki cihazlar soğuk suyu alıp ısıtma modu için tasarlanmış.

Soğuk su girişi hortumu, contaları sıcak suya uygun mu, bu gözetilerek yaşlandırma testleri yapılmış mı merak ederdim. Beyaz eşya sektörü üretimde her kuruşun hesabının yapıldığı bir sektör. O yüzden oek kurcalamazdım.
  • nop  (20.07.24 00:57:54)