Adıma soruşturma açıldı dava ne zaman açılır.

Merhaba duyuru ehli

Dünyanın en saçma olaylarından biri olarak başıma şöyle bir olay geldi

2023 haziranda şafak baskanıyla gece 4 de alındım..Terör şubeye götürdüler, 3 gün beklettiler..Suçum ise çok komik instagramda gördüğüm yetimleri doyuran bir derneğe 100 tl yatırmışım.. 2019 da yatırmışım. ne öyle bir dernek hatırlıyorum ne de yatırdığım parayı... Meğer yatırdığım dernek parayı Işıda ve el kaideye aktarıyormuş..Teröre yardımdan 3 gün tutuldum.Siz siz olun kesinlikle tanımadığınız bir yere para göndermeyin.Benim 100 tl için hayatım berbat oldu.

Gelelim soruya. Savcılığa çıktım ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldım . her ay 1 kere gidip imza atıyorum. ... Adli kontrol kararı verileli 1 sene oldu.Adıma e- devlette ne dava açıldı ne de tebilgat geldi.Dava ne zaman açılır ?Dava açılmış olup bana tebligat gelmemiş olabilir mi? dava açılmadan beraat etme şansım var mı ve bu beraat kararı bana tebliğ edilir mi ?

Cevaplar için teşekkürler, yağmurlu günler...

hiçbir şey diyemedim şahsen.

bende bir sürü yardım yaptım ama bunu hiç düşünmezdim.
  • baldan kaymak  (19.07.24 12:51:47)
Buna kimse net bir yanıt veremez maalesef. Türkiyede yargı çok belirsiz ilerliyor. Normalde tam tersi olması gerekirdi.

Öncelikle bir avukata danış. Savcının KYOK verme ihtimali yüksek. Ama iddianame de düzenleyebilir. İddianame sonrası dava açılsa ve davadan beraat etsen bile cumhuriyet savcısı istinaf edecektir. Ordan da temyize gider. Bu şekilde olursa seni daha 4-5 sene daha uğraştırır. Ama profesyonel yardım alman daha doğru olur. Biz ne desek boş.

Geçmiş olsun bu arada.
  • jackyr  (19.07.24 12:57:39 ~ 12:58:02)
benim bizzat tanıdığım birinin başına geldi. bu yardım olaylarından dolayı 23-24 yaşında 1-2 hafta kadar hapiste kaldı. sonra çıktı ama sonrasında ne oldu bilmiyorum, çok sıkıntı yaşamıştı.

  • deartheodosia  (19.07.24 13:50:40)
Yardım yaptığınız da açıklamaya ne yazdınız? yardım falan yazdıysanız bişey olmaz. Avukat arkadaşlar daha iyi bilirler. bişey olacağını zannetmiyorum.

  • komando kani var bende  (19.07.24 14:51:36)
ilgili savcılığın kalemine gidip durumunuzu sorun, adli kontrol kararına da itiraz ederseniz yüksek ihtimalle kaldırılacaktır.

  • duyulmasi gerektigi kadar  (19.07.24 15:58:16)
cevaplara teşekkürler.Bu arada dernek hala aktif ve yardım toplamaya devam ediyor. benimle birlikte 200-400 arası kişi aldılar. aman sizler de dikkat edin.

@komando kani var bende bir 50 tllik havalede boş bırakmışım, diğer 50 tlilik havalede derneğin ismini yazmışım...

@Mehmettheslim avukat adli kontrol şartına, ertesi gün itiraz etti fakat reddedildi.aradan 1 yıl geçti tekrar mı itiraz edeyim ?

@duyulmasi gerektigi kadar avukat adli kontrol şartına, ertesi gün itiraz etti fakat reddedildi.aradan 1 yıl geçti tekrar mı itiraz edeyim ?
  • ayağiniza gelen overlokçu  (19.07.24 16:39:32)
tekrar itiraz edin tabi, her 4 ayda bir kararın devamının gerekip gerekmediği incelenmeli normalde ama işler öyle yürümüyor ülkede.

  • duyulmasi gerektigi kadar  (19.07.24 17:50:11)