Bir İngiltere Hikayesi

Merhaba,
Kız arkadaşım;
Avrupa vatandaşı (İspanya'dan),
Beş yıldır İngiltere'de yaşıyor ve çalışıyor,
İngiltere'de kalıcı oturma sahip,
Ev sahibi olmak üzere mortgage ödüyor,

Ben Erkek Tarafı ise;
Türkiye' doğumlu, kırk yıldır TC vatandaşı,
Yıllardır çalışan, düzenli fatura ödeyen, suçu borcu olmayan düz Türk vatandaşı,

Bu iki insanın sekiz yıldır birlikteliği var ve evlenmek istiyorlar.
İngiltere'de yaşamak istiyorlar.

Bu iki insan hangi ülkede evlenmeli ve hangi vizeyi tercih etmeli ki;
daha az prosedür,
daha az vize ücreti ödesin...

Teşekkürler.

Vallaha son zamanlarda değişiklik olmadiysa yabanci ile Türkiye'de evlenmek yabancinin ülkesine evlenmekten daha kolay (benim zamanımda boyleydi). Ama uk konusunda bilgim pek yok, reddit'te ukvisa var orada hizli cevap olabilir

Onun dışında kiz arkadasiniz uk spouse visa gelir sartlarini karşılıyor değil mi? Bu sene yıllık 29 bin oldu, seneye 38 bin mi ne olacakti tabi hükümet değişti seneye ne olacağı belirsiz.
  • logisticsmanager  (18.07.24 23:16:48)
kalıcı oturumu varsa ve 1 yıl geçtiyse vatandaşlığa da başvursun.
www.gov.uk
şuna bakacaksınız, belli bi maaş ve birikim limiti vardı reddit'te millet baya tartışıyordu (yükseldi sanırım, ben işin bu kısmına hiç bakmadım ama ingilizler eşlerini getiremeyecek mi ne saçmalık falan diyorlardı. Skilled worker 38700 oldu ama spouseda öyle bişey var mı bilmiyorum işte linke bakarsınız)

tam şartlarınızı şuraya yazıp sorsanız çok daha net bilgi alırsınız:
www.reddit.com

fakat zaten yukarıda verdiğim gov.uk linki aşama aşama her şeyi anlatıyor. Evlenmekle ilgili bişey yoktur, evli olmadan birlikte yaşayan bile durumu kanıtlarsa vizesini alır.

edit: If you apply for a family visa as a partner, you and your partner usually need to prove that your combined income is at least £29,000 a year.
  • nhk ni youkosu  (18.07.24 23:17:15 ~ 23:19:01)
Cevaplar için teşekkürler.

Yıllık gelir ilk karşımıza çıkan madde oldu zaten, bir problem çok şükür görünmüyor şimdilik.. (işçi partisi umarım limiti düşürür de)

İngiltere'de evlenmek istiyorsan; İngiltere, TR vatandaşına altı aylık vize veriyor bu süre içerisinde evlen ülkemde diyor ((visa cost £118 + £240 kilise + uçak) ama sonra geri ülkene dön diyor. Bunun üzerine TR'de ki İngiliz konsolosluğuna Aile vizesine başvur diyor sonra tekrar bekle diyor (visa cost £1,800 + tekrar uçak maliyetleri)

TR'de evlenirsen; İngiliz konsolosluğuna gidip tek aşamada aile vizesi ile (visa cost £1,800) halledebiliyorsun ama evrak aşaması çok fazla, her şeyini karşılıklı kanıtlaman gerekiyor, yukarıda anlattığım aşamadan daha zor ama maliyet olarak düşük.

Bir tek sağlık sigortası ödeniyor mu bilemiyorum (NHS). Hanım EU vatandaşı olduğu için muaf mı oluyorum bilemiyorum.
Tekrar teşekkürler.
  • yakupyaman  (19.07.24 01:18:20 ~ 01:21:14)