Tissot Türkiye’nin ayıplı mal satması

Merhaba.

1 Haziran 2024 tarihinde Tissot Türkiye yetkili satıcısı olan Konyalı Saat Kocaeli Symbol Avm mağazasından Tissot PRX Powermatic 80 modelinde bir saat satın aldım. Saat 80 saat güç rezervi vadeden otomatik mekanizmalı bir saat. Bu, zembereğin tam kurulum halinde 80 saat daha durmadan çalışabileceği anlamına geliyor. Saat aynı zamanda içindeki rotor sayesinde gün içerisindeki kol hareketleriyle kendi kendini kurma özelliğine sahip.

Bunları neden anlattım, saati aldığım ilk günden itibaren sabah 8’de işe giderken taktığım ve akşam iş çıkışı dışarıda vakit geçirip ve gece yarısı eve döndüğüm bir hafta boyunca her gün çıkardıktan bir saat sonra saat durdu. Yaklaşık bir hafta/10 gün her sabah saati tekrar ayarlayıp tekrar kurup kullanabildim.

Buna istinaden saati satın aldığım Konyalı Saat Kocaeli Symbol Avm mağazasını aradım, görüştüğüm hanımefendi bunun normal bir durum olmadığını, en yakın Konyalı Saat mağazasına incelemek üzere bırakmamı söyledi. Araya bayram tatili girdi, ben de şehir dışındaydım saati 29 Haziran 2024 tarihinde aldığım mağazaya değişim talebiyle teslim ettim. Teslim tutanağı elimde mevcut.

Bugün 18 Temmuz itibariyle Konyalı Saat Kocaeli Symbol Avm mağazası beni aradı ve değişim talebimin onaylandığını ancak değişim için verilecek saatin isviçreden sipariş edileceğini belirtti. Ve bu siparişle saatin 1 ay sonra teslim edileceği söylendi. Bunun tissot Türkiye’nin, yani bağlı bulunduğu swatch group’un politikası olduğunu mağazadan yenisini veremeyeceklerini söylediler.

Bunun üzerine Tissot Türkiye müşteri temsilciliğini aradım. Müşteri temsilcisi bunun şirket politikası olduğunu ve yapabilecekleri bir şey olmadığını söyledi.

Şimdi sipariş verilecek saatle bana satılan ayıplı saatin WS (watch-secur) yani seri kodu aynı olacak olsa bu durumu anlarım ancak sordum tamamen farklı bir ws koduyla gelip burada yetkili servis tarafından benim adıma kayıt edilecekmiş. Yani Türkiye’deki mağazalarından herhangi bir saat vermekle arasında hiçbir fark yok. Ticaret bakanlığının sitesinde ayıplı malın değişimiyle ilgili “bu talebin satıcıya, üreticiye veya ithalatçıya yöneltilmesinden itibaren azami otuz iş günü, konut ve tatil amaçlı taşınmazlarda ise altmış iş günü içinde yerine getirilmesi zorunludur.” ibaresi yer alıyor. Söz konusu kanunda üretici, ithalatçı ve satıcıyı aynı anda ve eş sorumlu tutuyor. Ben 29 haziranda teslim ettiğim saati bana söylenene göre 18 ağustosta teslim alacağım. O da gümrük vs süreçlerinde bir sıkıntı olmazsa. Bu kanuna aykırı bir durum değil midir? Ben 1 haziranda para verip sıfır aldığım ve ilk günden itibaren ayıplı olduğu belli bir mal için neden ağustos ayının sonuna kadar beklemek zorundayım? Bu konuda yapabileceğim bir şey var mıdır? Eski bir yazar olmama karşın sanırım başlık açabilmek için 100 entry kuralı getirilmiş ben açamıyorum bu yüzden. Yoksa sözlükte de konuyu gündem etmeyi çok istiyorum açıkçası.

Bir şeyler yapabilirsiniz ama sizin lehinize ek bir şey çıkması zor olur.

Evet, TKHK'da garanti süreçlerine dair süreler belirlenmiş durumda ancak burada lehinize ek bir şey alabilmeniz için zarar etmeniz gerek. Mesela arabanız bozulmuştur, tamir süresinde yapılmazsa 1 aylığına araba kiralanız gerekir, bu durumda zararınızı karşı taraftan alabilirsiniz. Burada ise söz konusu ürün saat, bu tip bir şey ileri sürmek zor.

Bir avukat olarak benim izleyeceğim yol şöyle olurdu:

Öncelikle, ayıp durumunda değişim kararı alınması her zaman zordur. Siz bunu almışsınız, çok güzel. Şu aşamada yerinizde olsam adamlarla çok dalaşmam. Öncelikle saatimi almayı öncelerim. Saat vaat ettikleri süre içinde gelirse, yapabileceğiniz iki şey var:

1. Bu durumu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na şikayet yolu ile bildirirsiniz. Bakanlık ilgili kişi ya da kişilere yaptırım uygulayabilir ama bu yaptırımdan sizin lehinize bir şey çıkmaz.
2. Bu durumu şikayet etmek yerine, karşı tarafa durumu anlatır, beklemeniz gereken süreden fazla beklediğinizi, yeni aldığınız saati hevesinizin en yüksek olduğu zamanda kullanamadığınızı, bu nedenle size bu mağazadan yapacağınız başka alışverişlerde ek indirim yapılmasını ya da deri/kauçuk kayış gibi sembolik bir hediye verilmesini talep edebilirsiniz. Uygun dille konuşursanız, karşınızdaki adamın da esnaflığı düzgünse sizin kalbinizi kırmaz, bir şeyler yapar. Değilse, 1 numaralı yolu takip edebilirsiniz.

Geçmiş olsun, umarım en kısa sürede saatinize kavuşursunuz. PRX çok güzel bir saat.
  • 10551037  (18.07.24 20:06:47 ~ 19.07.24 10:46:23)
ayıplı mala karşı seçimlik haklarınız var, yenisini vermeleri tek seçeneğiniz değil. saatin bedeli hakem heyeti limitinin altında kalıyorsa e-devletten hakeme başvurabilir yada bir avukatla görüşebilirsiniz.

  • yap desem yapmazsin he  (18.07.24 20:08:07)