Dövmeniz var mı?

Yaş 32 henüz hiç dövdürmedim bir yerimi ama bu aralar çok düşünür oldum fakat ne olacağına karar vermedim henüz.

Yaptıranlar nasıl karar verdiniz? Bir simge görüp aa ne güzel mi dediniz yoksa önce dövdürmek isteyip simgeyi sonra mı buldunuz? İlla bir anlam ifade etmesi gerekmiyor gibi bence ama anlamsız da ne gerek var diyorum.

Sonra pişman oldunuz mu?

Bir kere yaptıran hep yaptırır derler bu bir şehir efsanesi mi yoksa doğruluk payı var mı?

Bende yok ben başkalarında seviyorum dövmeyi çok süper dövmeleri olan insanlar var ama ben yaptırmam, kardeşimde çok var ama bir tane yaptırınca hep yaptırdı. Ben gençliğinde çok saçma dövmeler yaptıranlar haricinde pişman olan görmedim onlar da cover yaptırıyor zaten.

  • Bir ben var benden şurada  (17.07.24 21:48:01 ~ 21:48:49)
Bir tane minik yaptır, ne olacak. Bende yok.

  • gabe h coud  (17.07.24 21:52:11)
Yaş 32. 3 tane dövmem var. Hiç pişman olmadım. Daha da yaptırmayı planlıyorum. Önemli olan doğru dövmeyi seçmek anlık hevesle değil de gerçekten kendinizi yansıtacak ve sıkılmayacağınız bir şeyi bulabilmek.

  • orta buyuklukte bir ulkenin krali  (17.07.24 21:55:31)
Bende 6 tane dövme var.
Minimal dövmeler, hepsi üzerine uzun uzun düşündüm.

Bütün dövmelerimi seviyorum ama ilk yaptırdığım sonrasında çok karşıma çıkmaya başladı (ilk yaptıran ben değilim tabii, ben de bir yerde görmüştüm de "bir" yerde görmüştüm, yıllar geçtikçe çok karşıma çıkmaya başladı) ondan hafif soğudum gibi, göremeyeceğim bir yerde olduğu için takmıyorum o kadar :)
İleride dönüştürürüm belki henüz net değil.
İki tane daha dövme planım var, bakalım.

1-İlk dövmemi görüp "aa ne güzel" dedim. Üstüne çok uzun süre düşündüm sıkılmayacağımdan emin olunca yaptırdım sıkılmadım ama sadece dediğim olay biraz sorun oldu.

2-İkinci benim kedimin bir fotoğrafının çizimi öldükten sonra yaptırmıştım. Her zaman görebileceğim bir yerde asla pişman olmadım olmam da.

3-Bir tık manevi sembol denebilir bu direkt benim fikrimdi (sembol değil) hatta dövmecime bile çok orijinal gelmişti yıllar sonra iki kişide daha gördüm çok canımı sıktı, dövmenin şekli okey herkeste olabilir de yapıldığı yer benim için önemliydi tam aynı yere aynı şeyi yaptıran iki kişiyi gördüm sinir bozucu... Neyse sağlık olsun.

4-5-6- Bunlar da sevdiğim sanat eserlerinin çizimleri.

Son dövmemin üzerinden bir yılı aşkın zaman geçti dediğim gibi ilkindeki sıkıntı dışında hiçbirinden pişman olmadım.
  • mutekebbir  (17.07.24 22:07:44)
İki tane minimal var. Biri vektorele koala. Çok yılışık olduum için beni ifade ediyodu. Zamanla rahatsız etmesinden korkuyodum, hiç etmedi, çok seviyorum.

Bı tane de kağıt uçak var. Cok seyahat ettiğim için o da anlamliydi, sıkılmadım yine, seviyorum

Normalde aksesuar kullanmadigim için aksesuar yerine geçiyo. Çok anlamsiz geliyodu önceden
  • abuzer  (17.07.24 22:08:49)
hiç yok. hayatımda en az bir tane yaptırmayı düşünüyorum. o da minimal olur.

  • ermanen  (17.07.24 22:11:36)
Benim de yok. Bu saatten sonra da yaptırmam gibi geliyor.

  • sekizdokuzon  (17.07.24 22:12:25)
2 dovmem var. Birisi sol ust kolda digeri sag alt kolda. Birini 4, digerini 2 yil once yaptirdim. Siyah/gri arasi, baska rengi yok. Biri ozel tasarim. Hic pisman degilim, cok seviyorum ikisini de. Ayak bilegime de kedimin patisini yaptircam. Bununla sona erdiririm muhtemelen.
Dovme icin daha once istediklerim vardi 20lerimde, iyi ki yaptirmamisim shshsjs. 30lari beklemek daha iyi oldu dogru karar acisindan.

  • mor oje  (17.07.24 22:15:05)
Yaş 35, şu an 4 dövmem var, bu aralar bir tane daha yaptıracağım, bana anlamlı gelen, hayatı anlamlandırmamı sağlayan(biri psikanalizle ilgili), sevdiğim şeyleri dövdürdüm vücudumda, bunlara bakınca unutmuyorum, dövmelerimden pişman olmadım, genelde çok düşünmeden gidip yaptırdım, çünkü çok düşünsem biliyorum yaptırmayacağım ama gerçekten iyi dövmeciye yaptırmak lazım, herkese yaptırılmıyor, çalışmalarını incelemek lazım.

  • blue rebel motorcycle club  (17.07.24 22:20:38)
@blue rebel O zaman istanbulda varsa bildiğiniz iyi dövmeci önerisi de almam gerekiyor çünkü benim tanıdığım bildiğim dövmeci sayısı sıfır :(

  • Kediyi üzdün  (17.07.24 22:26:35)
@kediyi üzdün özelden yazdım size.

  • blue rebel motorcycle club  (17.07.24 22:38:09)
bende yok, abim kızı olduğunda onun ayak izini yaptırmıştı, doğumdan bir kaç sene sonra, sonra ne olduysa bağımlılık yaptı herhalde, bir ferrari f1 aracını üstten bakışını andırır kırmızı ağırlıklı bir dövme yaptırdı, sonra da bir antik yunan filozofunun sözünü dövme yaptırdı (grek harfleri ile).
Ben enseme X harfi dövmesi yaptırmayı düşünmüştüm bi ara (X files ve straight edger nedeniyle).

  • bartholomew87  (17.07.24 22:46:04)
Yıllardır istiyorum da gerekli motivasyonu bulamadım. Dövmeci bul, zaman ayır, sonrasında bakımını yap (en üşendiğim kısım da bu) üçlüsü gözümde büyüyor. Bi iki ufak fikrim de var. Gelecekte mutlaka yaptırmak istiyorum

  • nundu  (17.07.24 22:49:22)
@bartho hayat felsefeme uyan filozof sözü dövmesi dönüp duruyordu aklımda benim de ama grek harfleri kısmı güzel detay oldu :)
Üst kola böyle ince bir bilezik gibi belki ya da bir metin olarak triceps kısmına. Fikir oldu hehe teşekkür ettim.

@nundu, dövmenin devamlı bakımı mı oluyor yoksa bir süre kabuk bağlamasın kısmı için mi yazdınız? Dövme cahiliyim kusura bakmayın shdhdh
  • Kediyi üzdün  (17.07.24 22:55:16)
Yaptırdım en az on yıldır istemistim.pişmanım. hem iş hem yorumlar sebebiyle.anlamlı dövmeler olacaksa tekrar yaptırmak istegi olmaz bence. Sonradan istememe durumunda minimal dövme düşünülebilir

  • pembediken  (17.07.24 23:01:43)
@kediyi üzdün

Kabuk bağlama kısmında krem sürüp streçleme vs mevzusu var ya onu dedim. Ona bile üşeniyorum evet ahdhsh
  • nundu  (17.07.24 23:19:40)
Dövmem yok, 5-6 kere dövme yaptırmaktan dönmüşlüğüm var ama (desen beğenememiştim)
En son bir tane desen beğendim ama dövmeci o gün çok yoğundu ve yarın gel dedi.
Yarına bırakırsak ben kesin vazgeçerim dedim, bissürü kapora bıraktım kdkdjls, dövme yaptırmaktan vazgeçmemek için kapora bırakan bi kekoyum. Ertesi gün gittim mi, hayır gtmedim, kapora da öyle yandı.

Ama biliyor musunuz iyi ki gitmemişim, şimdi olsa kesin çok pişman olurdum, üç sene önceki ben değilim assla! Şuan dövme aşırı varoş geliyor. Resmen korunmuşum diyorum.

Bu da böyle bir anımdır
  • füt  (18.07.24 00:17:45)
2 adet var. Kendimle çok bağdaştırdığım dövmeler, devamını da planlıyorum. Çok klasik bir tabir ama ‘ yaptırmış olmak için yaptırmamak’ lazım.

  • lüzumsuz adam  (18.07.24 00:27:42)
Yok. İnsan aynı nehirde bile 2 kez yıkanmazken ömür boyu bir şeyi taşımak yaptırma fikrime engel oluyor. Böyle düşünmüyor olsaydım ayak bileğime minik bir yaprak yaptırabilirdim. Ama bu düşünce eyleme geçmeme mani oluyor.

  • Amaranta ursula  (18.07.24 01:06:44)
İlle de sen yazdır.

  • numlock  (18.07.24 07:41:40)
dövmem yok da... sanki yaptıracağım gibi. şeklinden emin değilim hala.

hayat boyu herhangi bi şekli üzerimde taşımak fikri hep çok korkutucu geldiydi. ama artık yaptırmak için çok sağlam bi sebebim var, hayat boyu bahse değer olan bi şey. kanseri atlatma meselesi, bunu hak ediyor.

ne yaptırsam, nereye yaptırsam bilemiyorum ama dediğim gibi, bi şeyler netleşince, o zaferi sinyalleyen bir şey çizdireceğim
  • kel aynak kusu  (18.07.24 07:50:59)
@kel aynak kusu geçmiş olsun :( dövme yaptırmaya karar verirsen bana yaz :(

  • numlock  (18.07.24 08:27:22)
biri küçük 2si görece büyük olmak üzere 3 dövmem var. bir tanesinin işçiliği ve figürü çok güzel olmamasına rağmen hiç birinden pişmam olmadım, aşırı seviyorum dövmelerimi. ikisi sağ ve sol omuz arkamda biri de alt sağ bacağımda. benim için anlamı olan simgeler seçmeye çalıştım , o yüzden de her baktığımda mutlu oluyorum.

iyi bir dövmecide yaptırmak gerekiyor elbette bu da fiyatları arttırıyor. bu yüzden sürekli yaptırayım diyemiyorum. yoksa muhtemelen ben her ay yeni dövme yaptırıyor olurdum. etrafımda da dövmesi olmayan insan yok. yaptırıp pişman olan da yok. ama bir tane dövmede kalan da yok :)
  • hypathia  (18.07.24 10:12:20)
@kel aynak kuşu, geçmiş gitmiş olsun. Dövmeniz de şimdiden hayırlı olsun :)

  • Kediyi üzdün  (18.07.24 11:13:46)
bir tane var. üzerinde çok düşünmeden içimden geldi diye yaptırmıştım. Anlamlı olsun ömür boyu taşınacak falan gibi büyütmüyorum açıkçası gözümde. kalsın yani ömür boyu ne olacak.

Bi kere yaptıran her zaman bi daha yaptırmıyor bence. Pişman değilim de O dönem seviyordum ama şimdi olsa yaptırmazdım.
  • dfn4  (18.07.24 13:30:10)
Toplam 4 tane dövmem var, hepsini kendim buldum sanatçıya tarif edip kendi çizgileriyle dönüştürmesini istedim. Hiçbirinden pişman olmadım hatta arada var olduklarını unutuyorum :) Anlamsız dövmeye şahsen karşıyım, vücudumda kalıcı bir şey olacaksa benim için anlamlı bir hikayesinin olması gerekiyor. O yüzden ben önce istediğim şeyi seçiyorum sonra onu en iyi ifade edebilecek sanatçıyı seçiyorum.

  • charbiel  (18.07.24 14:31:34)