Matematik

Bu, matematik çok zor değil mi, siz nasıl yapıyorsunuz?

Hayatımda sadece 1 kere çok yüksek not almıştım sınavdan onda da matematik öğretmenimiz çok iyiydi.

Kendi kendime öğrenmeye çalışınca olmuyor. Önümüzdeki yıl gireceğim bir sınav var ve matematik belirleyici olacak.

Çalışıyorum, test çözüyorum bulduğum sonuç şıklarda yok. Beş tane şık var ama o beş şıkta da benim bulduğum cevap yok. Yakın bir sonuç bile yok o derece.

Dalga geçebilirsiniz izin veriyorum :))

Ben obsesif olduğum için öğrendim. Mesela bir anım var, ilkokul bir ya da ikinci sınıftayım. Gecenin ilerleyen saatleri, tüplü TV açık. Babam daha eve gelmemiş, annem yanımdaki kanepede uyukluyor, babam gelince söyleyeceği sözleri hazırlıyor. Ben yufka açılan alçak, tahta bir masada eldeli toplamayı anlamaya çalışıyordum o ambiyansta. Hatta anneme sordum, tersledi, "Ben neredeyim, sen neredesin" gibi. Şimdi aklıma geldi, belki o gergin atmosferden kaçış şeklimdi matematik çalışmak. Başka hiçbir şeye odaklanmana fırsat vermez çünkü. Bir savunma mekanizması, bir çocuğun kaçışı (gözyaşım pıt) bir meslek kazandırdı bana.

  • sekizdokuzon  (17.07.24 20:51:47 ~ 20:52:23)
Eldeli toplama değildi, pardon. Komşudan onluk alma seysiydi.

  • sekizdokuzon  (17.07.24 20:53:21 ~ 20:54:17)
Bu arada sorularını bana atabilirsin.

  • sekizdokuzon  (17.07.24 20:58:09)
Ben de nasıl anlaşilamadigini anlamıyorum :( çok qolay abi nasi anlamazsiniz yea

  • abuzer  (17.07.24 20:59:49)
Metamatik çok kolay asıl zor olan türkçe dersi ve sosyal dersler

  • basond  (17.07.24 21:06:05)
@abuzer sana laf sokmak için demiyorum, yanlış anlama beybi. Türkiye'de bulunma hal ekiyle bağlacı ayıranın kendini entelektüel sanması (benim saptamam değil, Emrah Sefa hocadan duydum bugün, intihal yapmayalım) gibi integral çözen kendini Alan Turing sanır, adam ezmeye kalkar. Çoğu matematik hocası böyledir. Hepsini baştan s*ktiret, sana tavsiyem.

  • sekizdokuzon  (17.07.24 21:06:11 ~ 21:07:03)
Bence basite indirgemede sorun oluyor. Misila ünide matematik dersinde hocanın anlatış tarzı o kadar karmaşık ki kimse anlamıyordu. Halbuki kural belli, çat diye cevabı verince şaşırıyorlardı. Konuyu basitçe anlatınca kankilerim de yapıyordu. O yüzde bir sınava gireceksen sorularını atabilirsin, sevap pointimi arttırırım ben de hahah
Bir de bazıları stres yaptıkça okuduğunu da yapamıyor bence, sakin olup ne anlıyorum bu sorudan diye düşünmek iyi olabilir.

  • tulumba  (17.07.24 21:09:47)
@8910, kanki benim emekliligim geldi sen bana hala meslektaslarimi tanıtmaya çalışıyorsun ;))

goy goy yapıyoruz, bak izin vermiş rock, relaxxx
  • abuzer  (17.07.24 21:25:21)
Kız senin için demedim. Üzerine alınma diye baştan öyle bir not düşeyim dedim, biliyorum yoksa şaka yaptığını.

  • sekizdokuzon  (17.07.24 21:26:21)
İşte yazıyı paragraflarına ayirmayinca böyle oluyor. Aramızda Türkçe hocası var mı? :p

  • sekizdokuzon  (17.07.24 21:27:25)
Temel eksikliği ve matematik görünce yaşanan stres sonucu "Ben bunu yapamam" ön yargısı bence de sorun.

Kimseyi eleştirmek için demiyorum, duyuru sahibi üzerine alınmasın ama hemen altta %40'ı 5700 olan sayının tamamı kaçtır diye bir soru vardı. Şimdi direkt böyle bakınca olayın içinde olmayan birini ürkütüp "Matematikten anlamıyorum, ne yapıcam burda :((" dedirtebilir. Gayet sakin bir kafayla soruya girip kalem oynatırsak, 40/100'ü 5700'müş, demek ki 40x/100=5700. X'i nasıl bulabilirim? İki tarafı 100 ile çarpıp 40'a bölerim, 20 ile de sadeleştirebiliyorum bu sayıları. O zaman 5 ile çarpıp 2'ye bölersem sonucu bulurum diye kafanın içinde cümleleştirerek işlemleri yazarsak şak diye çıkartırız cevabı.

Hadi türev integral trigonometri gibi konuları bir kenara bırakırsak, birinci sınıftan 12. sınıfa kadar tüm matematik müfredatı neredeyse böyle basitleştirerek anlaşılabilecek seviyede. Ki senin gireceğin sınav ne bilmiyorum ama kpss ya da ales gibi bi şeyse temel matematik oluyor onlarda ki alışınca bulmaca çözmek gibi hobi hâlini alan konular hep.
  • nundu  (17.07.24 21:37:45)
Khan acamdemy tarzi yerlerden ogrenmek lazim bizim mufredatta o yok

  • lapaz  (17.07.24 22:14:24)
Benim için matematik her zaman en kolay ders idi.
Abime ablama resim dersinde yardım etmesi için yalvarırdım. İşin garibi zeka oyunlarında da kötüyüm.

  • parka  (18.07.24 09:40:18)