Karadağ ne kadar güvenli bir yer?

Karadağ'da şehirler ve ülkeler arası araba kiralayıp kullanmak bir çift için güvenli midir? Karadağ ve Balkanlar gezisinde güvenlik için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

benim arkadaşlarım gitti. başlığı takip etmek adına +1 leyeyim.

negatif birşey duymadım zaten türk de varmış çok.
  • baldan kaymak  (17.07.24 14:52:10)
türkiye'de yaşayan algısı açık biri batıda kolay kolay güvenlik problemi yaşamaz. dikkat edin rahat davranmayın. biz marsilya'da otoban üstünde bulunan karayolları müdürlüğümsü bir binanın önünde araçta uyurken komple soyulduk mesela, sene 2003 ama kılımıza zarar gelmedi.
duraklama yapacağınız yere, yolda sizi durdurana, fevri hareketlere vs dikkat edin. bu her yer için geçerli.
aklınız bir karış havada olmasın yeter. keyfini çıkarın. üstünüzde fazla nakit para taşımayın, kredi kartı kullanın bankanızdan da döviz ekstre isteyin, kur farkından geçirmesinler. pasaport kaybetme ihtimaline karşı da ya pasaportun fotografı online erişebileceğiniz bir yerde olsun veya bavulunuzun bir yerine fotokopisini koyun.

iyi eğlenceler.
  • nwnd  (17.07.24 15:27:51)
İlk defa yurtdışına çıkışımız ya da araba kiralayışımız değil ancak nihayetinde bilmediğimiz bir bölge. Örneğin Saraybosna-Karadağ veya Karadağ-Arnavutluk arası dağlık bölgede dar yollarda 5-6 saat araba yolculuğu oluyormuş. Özellikle şehir dışındaki bu bölgelerde güvenlik sorunları var mı bunu merak ediyorum.

  • osssy  (17.07.24 18:14:51)
Anlıyorum, lakin ülkeden bağımsız bence bu soruların cevabı. Türkiye’de dar dağlık yollarda ne önlem almanız gerekiyorsa oralarda da aynısını yapmanız gerekiyor.
Karşınıza her an her yerde güvenliğinizi tehdit eden bir şey çıkabilir, önemli olan önlem almak, olası bir durumda aksiyon planınız olması.
En basiti gündüz saatlerinde o yollardan geçin, dağlık olduğu için telefonunuzun internetine güvenmeyip haritanızı download edin. Yola çıktığınızda konumunuzu vs birisi ile paylaşın. Polis-acil durum ambulans bumaralarını not alın Vs vs

Gerisini dert etmeyin.
  • nwnd  (17.07.24 18:26:50)
Yine de basit bir google araması ile, özellikle son paragraf;

Is It Safe to Drive in Montenegro?

Yes, it is absolutely safe to drive anywhere in Montenegro. Even if you have little experience driving you’ll be totally fine in cities and between them.

Driving in the mountains on narrow (one-lane) roads or unpaved roads can be somewhat of a challenge for some people. But overall Montenegro driving is easy and safe. Far back in the past most of the roads had cracks and holes but they were rebuilt and today they are in great condition.

One thing to remember is that Montenegro has many mountain roads and mountain passes that are not straight but twisty. So please take your time and be careful when going on such roads. Also, be sure to have your low-beam lights at all times.

Although let’s be honest, if you have ever driven in the mountains in Europe (particularly in the Alps or on the roads in Norway), you will have no problem driving in Montenegro.

The crime rate in the country is low and overall Montenegro is a very safe country. Thus there is no need for theft insurance. Thefts are very rare, although theft from cars still happens. In order not to seduce the robbers, do not leave valuables in sight.“
  • nwnd  (17.07.24 18:37:25)
Karadağ`da yollar çok sıkıntılı, genelde tek şeritli dağ yolları, eğer tecrübeli değilseniz araç kiralama işini tekrar düşünün.

  • zikardo  (17.07.24 18:39:09)
Araba kiralayıp tüm balkanları dolaştım. Güvenlik açısından sıkıntı yok. Yollar kötü ama, kart vs geçmiyor, benzinlikler arası mesafe uzak vs gelişmemişlik var biraz.

  • but that was just a dream  (17.07.24 23:15:12)