Kariyer ile ilgili bir soru

Arkadaslar,

kariyer sorusu danismak istiyorum ama cok uzun uzun yazmakta istemiyorum, umarim kisaca anlatabilirim. Kariyer seciminde ne yapacagimi bilmiyorum.

Simdi ben yaptigim iste belli bir seviyeye geldim, avrupadaki iyi laboratuarlardan ve alanin iyi hocalarindan kabul aldim, scientist, postdoc olarak falan. Ya bu enstitulerde arastirmaci olarak calisip yayinimi yapacagim. Kafam rahat olacak, isten eve, evden ise.

Ya da Turkiye'ye donecegim, bakanlikta calisacagim. yapacagim is disinda, bazi uluslararasi kuruluslar var, guvenlikle ilgili, onlarin Turkiye sorumlusu olacagim. Yayin falan yine yapilir, pek orasinda degilim ama iyi bir gucum olacak, taninirligim daha fazla olacak ve buyuk hocalarla direkt etkilesimim olacak.

yani ben TR'e donmemeyi hic dusunmedim, orada da isim param olacak, burada da. Sadece benim aile durumum berbat, babannemle buyudum, o da olunce universiteye gittim zaten. Turkiyedeki torpil beni korkutuyor. Arkadaslarim hep birilerinin biseyi. Ya da bir sorunla karsilassam kimsem yok. Bu tarz bir suru dis etken derdim var, yazmadim hepsini.
bir yandan gelsem, 3-5 yil calissam, olmadi yine daha iyi bir yer bakarim diye dusunuyorum.

Ya aslinda ne soracagimi da tam net ifade edemedim ama anlasilmisimdir sanirim, siz bu durumda ne yapardiniz?

Tesekkurler.

TR'e dönmezdim.

  • nolmus yani  (16.07.24 22:18:37)
nolmus +1
Dönmek için sebep yok bence.

  • titanic kemancısı  (16.07.24 22:59:59)
Yurtdışı +1

  • antihero  (16.07.24 23:27:01)
Dönmeniz için sebep yok ama dönmemeniz için var.
O yüzden bilime önem veren emeklerinizi de alacağınız alanda kalın ve bence dönmeyin. Burada insan harcamak çok kolay.

  • Kediyi üzdün  (17.07.24 10:47:41)
Beni türkiyeye geri döndürebilecek tek şey akrabalarım. Sizin maalesef böyle bir bağınız kalmamış türkiyeyle. Bence siz avrupada çok mutlu ve rahat olacak insan profiline uyuyorsunuz.

Avrupada işinden evine evinden işine araştırmasını yapan insan türkiyede anlattığınız bu pozisyondan çok raha mutlu bir hayat vaadedilyor.

Türkiyede keşke tek problem torpil olsa. İnsanlar dürüst değil. Şehirler düzenli değil. Her yerde bir kaos.
  • zimbirik  (17.07.24 11:12:41)
yasiniz kac bilemiyorum ancak yasamdaki her sey kariyer degil. bunu sunun icin soyluyorum, cok guzel calismalar yapmissiniz guzel bir yere gelmissiniz ancak simdi yurtdisinda bir yasam kurarsaniz, gercekten yasamin is disinda nasil keyifli oldugunu, hobilerinize ve ailerde ailenize vakit ayirabilmenin, yaptiginiz isin 'unvaninizdan' bagimsiz olarak ve insan olarak saygi gormenin ne oldugunu deneyimleyebilme ve ayni zamanda guzel calismalara devam etme ve kariyerinizde gelisme ihtimaliniz var. turkiye'de hamster tekerleginde, trafikle, torpille, is bilmez insanlarla ugrasarak o is-ev cikmazindan siyrilma ihtimaliniz cok daha az. yurtdisinda da her sey toz pembe degil ama daha yuksek ihtimal var. eger turkiye'de gonul baginiz olan aileniz, arkadaslariniz cok yoksa, yurtdisi.

  • kassiopeia  (17.07.24 12:29:46 ~ 12:30:17)