Türkiye ve sigorta primi

Şimdi ben "sigorta yüksekten iyidir" kültürü ile büyüdüm ailem tarafından. Onlar da ilk emekli oldukları zaman en düşük emeklinin iki üç katı aliyorlardi (su an bu gidisle en düşüğe esitlenir)
Ama gördüğümüz üzere bitti artık ülkede o iş. En az primi ödeyen de yüksek ödeyen de eninde sonunda bir iktidar tarafından eşitlenebiliyor.

Bu mantıkla ülkede sizce emeklilik komple temel bir maaş olup herkesten aynı prim alınıp herkese aynı para verilen bir sistem gelir mi? Yani amaç emekli maaşı olayını bitirip çok cüzi bir maaşa düşürüp her koyun kendi bacağından asılır yapmak. Bu şekilde yok yüksek prim vs bitti. Misal herkes 10 bin, yetmiyorsa da yetmiyor gg wp.

Ya da hiç olmaz, devlet paraları toplamaya devam eder, 30 sene sonra da hakkını gasp eder, hiç kimseye de dert anlatamazsın mı?
Çünkü Türkiye'de olmasam da ben elden maaş alan ve maaşı asgariden gösterenleri haklı bulmaya başladım. Sonuçta devlet paranın üstüne yatiyor ileride, üç kuruş ödeyen de azıcık yıl ödeyen de yıllarca üstten ödeyen de aynı yere çıkıyor. En azından elden alırsan bu parayi fonlara yatirirsin, paranı kendin yonetirsin, bir iktidar gelip hupletmez.

Nedir sizce bu işin yolu? Siz bundan sonraki hükümetlere güvenir misiniz? Sonuçta yolu açıldıktan sonra canı isteyen gene yapar bunu simdiki gider bu sefer bıyıkları daha uzun biri gelir gene yapar.

Diğerleri bir yana elden maaş veren ve maaşı asgariden gösterenler işverenler. Bunun haklı bir tarafı yok. Sonuçta alınan maaş çeşitli nedenlerle tabanda eşitlenecek olsa bile arada geçen sürede üstüne konulan para yine çalışanın hak ettiği para.

Maaşın bir kısmını devlet eritiyorsa, diğer kısmına da şirketler konuyor akbaba gibi. Dışardan bakınca ciddi anlamda dram aslında bu. Yıllarca çalışıyorsunuz, neticede yaşlanıp iş göremez hale gelince al neyine yetmiyor diye üç kuruş veriyorlar.
  • akhenaten  (16.07.24 15:52:07)
En son 1,7 çalışanın 1 emekliye tekabul ettiği açıklanmıştı. Dahası da varsa takip edemedim. Ama nüfusumuz hızla yaşlandığına göre her geçen günün bir öncekinden kötü olacağı. Konya ovasından petrol fışkırmadığı sürece de daha iyisini beklemek, sonraki hükümetlerden medet ummak hayal.

Asgari emekli maaşında buluşulmasa bile fark komik kalmak zorunda gibi duruyor.

Bu durumda herkesin kendi emekli veya iş göremez hale gelme gününü bugünden düşünüp tedbir alması gerekiyor. Bunun da yolu, S&P ye abanmak ve Euorbond biriktirmekle olur diye düşünüyorum.

Geçen gün bir bileşik faiz hesabı duyurusu vardı. Oradaki grafiğin iyi incelenmesi ona göre gecikmeden tedbir alınması gerekir. BES falan biraz hikaye gibi geliyor bana. Herkes kendi tedbirini almalı.
  • Mirket  (16.07.24 15:56:04)
Valla ben senin söylediğin gibi olacak diye düşünüyorum.

  • numlock  (16.07.24 17:11:56)
@numlock; sabit emekli maaşı mı? Yani zaten planlı da olabilir; emekli sistemini böyle bitir, sorun yarat. Çözüm olarak da emeklilik sistemini komple bitir böyle.

Oyun büyügg...
  • logisticsmanager  (16.07.24 18:00:15)