tenise başlamak istiyorum

selamlar. hiç spor yapmayan biri olarak en azından hafta sonları bir şey yapmak istiyorum. tenis ezelden beri çok eğlenceli geliyor ama ilk kez oynama isteği oluştu. fakat biraz korkuyorum. çünkü yapabilir miyim bilmiyorum. ben genel olarak toptan falan korkan biriyim, sanki vururken topu tutturamazmışım falan gibi geliyor :) belki çoğu yeni başlayan için öyledir zaten ama sormak istediğim şu: tenis herkesin iyi kötü öğrenebileceği bir spor mudur? bi yandan kolay gibi bi yandan da başlayınca zor olurmuş gibi görünüyor. en azından bi arkadaşımla hafta sonları düzgün oynayabilecek seviyeye gelebilir miyim çok zorlanmadan? kişisel yeteneklerin de etken olduğunun farkındayım tabii, herkes için farklıdır mutlaka ama ortalama biri için soruyorum.

Tenis ciddi kondisyon ister söyleyim.

  • numlock  (15.07.24 15:52:57)
Bir süredir tam olarak aynı kafadayım.
Ama kendime çok güvenmediğim için tenis değil de squash kararı aldım.
Hatta az önce decathlona gidip squash raketi ve topu aldım.

Bence tenisten çok daha iyi, birine ihtiyacın yok bir kere, yanında arkadaşın olmasa bile tek başına yapabilirsin. Bence bunlar avantaj.
Bir de benim amacım öyle profesyonel devam etmek falan değil hayatıma hareket katsın diye heves ettim.
  • mutekebbir  (15.07.24 16:00:08)
Tutuş, vuruş tekniklerinin (kendi kendine değil, ders alarak) çok iyi öğrenilmesi gereken,
Çok iyi ısınmanın ihmal edilmemesi gereken (gerçi bu her spor için geçerli ama teniste daha önemli)
(Bence ) belirli bir yaştan sonra heves edilmemesi gereken bir spor.

Genellikle elit kesimin tercih ettiği, sosyalleşmenin çok kolay olduğu kaliteli insanlarla tanışmanın yolu. Güzel bir spor.

Kapının anahtarını kilitte çevirebilmenin ne büyük bir nimet olduğunu insana öğreten tenisçi dirseği hastalığının çok kolay kapılabileceği bir spor.
  • Mirket  (15.07.24 16:59:26 ~ 17:00:38)
42 yaşında tenise başlamış biri olarak söyliyim mutlaka sizin seviyenizde birileri olacak ve onlarla oynayacaksınız, sonuçta şampiyon olmak için gitmiyorsunuz spor için gidiyorsunuz ve bence yapılabilecek en mantıklı seçeneklerden biri. korkmanız gereksiz, bi şort bi spor ayakkabı çok da pahalı bir spor değil.

  • ravenudon  (15.07.24 17:26:01)
Pilates dersinden, pt dersinden daha uygun. 2 sene yaptım. Tavsiye ederim.

  • gabe h coud  (15.07.24 17:30:52)
yaparsınız. bir hocadan ders almanız gerek. paketler genelde 10 saat oluyor. tam hatırlamıyorum ama 5-6 dersten sonra kendi seviyemdeki arkadaşlar ile oynamaya başlamıştım. partner bulmak biraz sıkıntı olabiliyor. bunun için de bu işi size yakın bir kulupte başlayarak çözebilirsiniz. kulupte hocalar ders verir ayrıca başlangıçta raket vs de almanıza gerek kalmaz. sonra hoca ile beraber size uygun bir raket seçersiniz.

  • surprise  (16.07.24 13:58:15)
bu yastan sonra bir Nadal olmayacaksin zaten. Öyle teknigi cok iyiymis falan takma kafaya. Ders al dendigi gibi, biraz teknikleri, vuruslari ögren, raket secimini ögren, kondisyon kazan. Bir sene sonra da istersen dersleri birakir kendine bir partner bulur haftasonlari zevkine mac yaparsiniz.

  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (16.07.24 14:59:47)
İçinden bile geçersin hocam , az kendine güven ya.

İmkan varsa özel ders , yoksa belediyelerin kursu bile olur. (Belediyelerin kursları kalabalık oluyor biraz) ; varsa etrafınızda 8-12 ders arası özel ders veren biri , işinizi görür. Ben özel dersin de 4lü gruplar halinde alınması taraftarıyım gerçi , pahalıya gelmesin.

Gelişiminiz olacak , her türlü öğrenirsiniz. Ancak tenis ayakkabısı almanızı tavsiye ederim.
  • ketcapli dondurma  (23.07.24 02:36:41)
ben koşu bandında ya da dışarda bir yerlerde dümdüz koşmaktan nefret ediyorum. kondisyon ve fitlik kazanmak için böyle sağlam fiziksel aktivite yaptıracak bir oyun lazım diye düşünürek başlamak istedim. bir arkadaşla gittik direkt oynamaya başladık o daha önceden oynamış bir dönem yetenekli de birisi, benim ilkti. maalesef sizin dediğiniz gibi oldu topu tutturamadım bazen, tutturduğumda da auta attım genelde. öyle olunca pek zevkli olmadı o yüzden bir daha gitmedim ama belki hocadan ders almaya gitsem daha farklı olurdu bilemiyorum. ben masa tenisinde de hiç iyi değilimdir bu arada gözlemlediğim kadarıyla masa tenisinde iyi olanlar bunda da yetenekli oluyor. bilardo, dart, bowling gibi isabet gerektiren sporlarda fena değilimdir aslında çok iyi olmasam da kötü de değilim ortalamayım diyeyim onlarla alakası yokmuş demek ki.

enteresan şekilde çok iyi servis atıyordum yalnız duran toplara iyi vuruyorum diye şakasını yaptım ama karşıdan gelince sıkıntı oluyordu.
  • semaforo de medianoche  (23.07.24 03:20:28)