sosyal medyada hakareti nasıl savcılığa şikayet ederiz? vol 94

bu sefer şikayet edeceğim çünkü ana bacı karıştırdı bir densiz. özür dilemesi için fırsat verdim oralı olmadı, devam etti.

örnek dilekçe var, screenshotlar var.

olay instagram yorumlarında geçiyor.

ben bu dilekçeyi kendim hazırlayıp, yaşadığım yerde bulunan (ikametgahım burada değil) savcılığa gidip versem yeterli olacak mı?

CİMER'den de şikayet oluyor diyorlar. doğru mu?

bir de dilekçe yazarken nelere dikkat etmeliyim? teşekkürler.

Cimerden olabilir ama garantisi yok, seni emniyete veya savcılığa yönlendirip dilekçeyi iade edebilir belki direkt onlar yönlendirir, garantisi yok. İkincisi hangi platformdan yapıldı hakaret. Facebook ise bir şey çıkmaz. Facebook bilgileri vermiyor. Twitter ise şikayet edebilirsin. Düz bir dilekçe yazıp delilleriyle vermen yeterli.

  • dedeminhirkasi  (15.07.24 14:47:02)
instagram yani facebook diyebiliriz.

  • false pretension  (15.07.24 14:49:04)
Facebook mevzusunda taraf şöyle diyor "evet benim hesabımdan hakaret edilmiş ama ben etmedim, başka biri girmiş zaten şifrem çalınmıştı" gibi bir şey diyor, yetkili makamlarda Facebook a sorsa da cevap alamıyor ip ile ilgili, bu yüzden sonuc çıkmıyor.

  • dedeminhirkasi  (15.07.24 14:51:21)
peki profilinde başka bir sosyal medya hesabını vermiş. vs.co linkli bir hesap. bunu da dilekçeye yazarsam kişinin kim olduğunu vs.co üzerinden bulabilirler mi?

  • false pretension  (15.07.24 14:53:18)
Hocam gerçekten hakaret eden kişi bulunur ifadesi de alınır ama adamlar "ben etmedim hakareti, hakaret eden başka birisi hesabıma girmiş, ben de mağdurum" diyor. Hakaret edenin IP bilgisi sorulunca da tarih saat bildirilerek Facebook tan bilgi verilmiyor. Genel olarak işleyiş bu şekilde. O yüzden devlet ülkede platformlar için Yasal temsilciyi zorunlu koşuyorlar.

  • dedeminhirkasi  (15.07.24 14:59:38)
Cimer artık ilgilenmiyor.

  • Kahvedesu  (15.07.24 15:06:32)
atıyorum ben şu an A şehrindeyim. Ama ikametgah B şehrinde. Ben bu şikayeti B şehrindeki savcılığa mı yapmalıyım yoksa A şehrinin savcılığına mı? Olayın gerçekleştiği yer muhtemelen B şehri bu arada.

  • false pretension  (15.07.24 15:16:19 ~ 15:17:56)
Notere e-tespit yaptırın, sonra suç duyurusu, uzlaşmaya tabi, uzlaşmadan sonra iddianame düzenlenir ve dava açılır.

  • yap desem yapmazsin he  (15.07.24 15:24:07)
Hocam 3 milyara dilekçe yazdırın stajyer bi avukat onlar da kazansın. Savcıyı direkt göremezsin. Mahkemelrin ilgili bölümleri var oraya bırakıyorsun.
Sonra ne oluyor bilmiyorum.

Bir arkadaş bulunduğu yerin belediye reisine face hesabından küfredip silmiş anında görüntü alınıp küfŕ edilen kişiye ulaştırılmış. Gece 12 de adamî polisler evinden almışlar. Adam hiç inkar etmemiş. Ben ettim demiş. Polis sözlü olarak uyarmış bunu yollamîş evine.
  • geveze yazar  (15.07.24 18:23:42)
dilekçeyi kendim yazdım ama bir avukata vercem davayı takip etmesi için. uzlaştırmaya giderse paylaşırız öyle birşey olmazsa da sorun değil. amacım densiz küfürbaz ergen bozuntusuna ders vermek.

  • false pretension  (15.07.24 19:02:39)